Դիտումների քանակ՝ 799
Եվրոպական ուսանողական միության (ԵՈՒՄ) պատվիրակությունը, որը Հայաստանում է ՀՀ-ում բարձրագույն կրթության իրավիճակի մոնիթորինգ անցկացնելու, ինչպես նաև այդ բնագավառում ուսանողների ներգրավվածության աստիճանը գնահատելու համար, այսօր հանդիպեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի հետ՝ ներկայացնելով իրենց միության գործունեությունը։
ԵՈՒՄ ազգային ուսանողական կառույցների զարգացման հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բառանսկին նշեց, որ իրենց կազմակերպությունը հիմնվել է 1992թ., Շվեդիայում։ Կազմակերպությանն այս պահին անդամակցում են 45 երկրների ուսանողական կազմակերպություններ։ Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցացիան հիշյալ կազմակերպության անդամակցության թեկնածու է, իսկ լիիրավ անդամակցության հարցը կքննարկվի այս տարի Ռումինիայում, որտեղ նաև ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը կստանձնի բարձրագույն կրթության տարածաշրջանայի նախագահությունը։ Մարեկ Բառանսկիի ներկայացմամբ՝ իրենց նպատակն է այցի արդյունքում ծանոթանալ Հայաստանում կրթական համակարգում ուսանողների ներգրավվածությանը, շարժունակությանը, Բոլոնյայի գործընթացի ներդրմանը։
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նախ հույս հայտնեց, որ համառ աշխատանքի արդյունքում Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցացիան կկարողանա դառնալ կազմակերպության արժանի անդամը, ապա ավելացրեց, որ ինքը պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացին։ Ռեկտորի ներկայացմամբ՝ Տնտեսագիտական համալսարանում ուսանողները 25 տոկոսի չափով ներգրավված են բուհի կառավարման բոլոր օղակներում՝ և բուհի խորհրդում, և գիտխորհրդում, իսկ ուսխորհրդի նախագահը ի պաշտոնե ընդգրկված է ռեկտորատի կազմում։ Չնայած ուսանողների այսչափ ներգրավվածությանը՝ Կորյուն Աթոյանը նկատեց, որ կրթական համակարգում ամբողջ ուսանողության ներգրավման ուղղությամբ դեռ բավական անելիքներ կան։ Ինչ վերաբերում է Բոլոնյայի գործընթացին՝ ՀՊՏՀ ռեկտորը նշեց, որ գնահատականներ կարող է տալ միայն վերջնարդյունքը տեսնելու հետո, երբ պարզ կդառնա, որ գործընթացը նպաստել է կրթության որակի բարձրացմանը։
«Ես գիտեմ, որ Հայաստանը բոլոր ուղղություններով եվրոպական արժեհամակարգի կրող է և անպայման, դժվարությամբ, բայց բոլոր ուղղություներով միանալու է եվրոպական ընտանիքին»,– հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտորը։ Բառանսկին իր հերթին ավելացրեց, որ ինքը շահագրգռված է իրենց կազմակերպությանը Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցացիայի անդամակցությամբ՝ հավելելով, «Ես շատ տպավորված եմ ՀՀ զարգացմամբ։ Երբ օդանավակայանից եկանք, ինձ թվաց՝ ես մեծ եվրոպական երկրում եմ»։
Պատվիրակության ներկայացուցիչը հետաքրքրվեց շրջանավարտների՝ աշխատանք գտնելու հնարավորությամբ, ինչի ի պատասխան Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ բուհը՝ իր նախաձեռնությամբ, մի շարք պետական կառույցների հետ համաձայնագրեր է ստորագրել, ինչի արդյունքում պատրաստվում են այնպիսի կադրեր, որոնք հետագայում անհրաժեշտ կլինեն այդ կառույցներին։ «Ես ուրախ եմ, հիացած եմ ապագային միտված Ձեր քայլով»,– հայտարարեց Մարեկ Բառանսկին՝ ավելացնելով, որ իրենք նախատեսել էին ռեկտորի հետ հանդիպումն անցկացնել 20 րոպեում, սակայն հանդիպումն այնքան հետաքրքրիր էր ու բաց, որ իրենց հանդիպումը երկարեց։ Ռեկտորն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման համար՝ հույս հայտնելով, որ եվրոպական ուսանողական միությունում մի օր կլինեն նաև մեր ուսանողները, ինչին ինքը պատրաստ է աջակցել։

Представители делегаций Европейского студенческого союза, которые находятся в Армении, с целью проведения мониторинга состояния высшего образования и оценки степени участия студенчества данной сфере, сегодня встретились с ректором Армянского государственного экономического университета, доктором экономики, профессором Корюном Атояном, представив деятельность союза.
Председатель комиссии по развитию национальных студенческих структур Европейского студенческого союза Марек Барански заметил, что их организация была основана в 1992году в Швеции. На данный момент членами организации являются студенческие организации 45 стран. Национальная студенческая ассоциация Армении является кандидатом в члены данного союза, а вопрос полноправного членства будет обсужден в этом году в Румынии, где и министр образования РА Армен Ашотян  примет председательство регионального высшего образования.
Как представил Марек Барански, целью их приезда является ознакомление со студенческим участием в образовательной системе Армении, с продвижением, внедрением Боллонского процесса
Ректор АГЭУ Корюн Атоян выразил надежду, что в результате усердной работы национальная студенческая ассоциация Армении сможет стать полноправным членом организации, и добавил, что он готов содействовать данному процессу. Как представил ректор,  25 процентов студенчества экономического университета вовлечены в структуры управления вуза и в совете, и в ученом совете, а председатель студенческого совета включен в состав ректората. Несмотря на такое участие, Корюн Атоян заметил, что в вопросе вовлечения студенчества в образовательную систему необходимо еще многое сделать. Что касается Боллонского процесса , ректор АГЭУ отметил, что оценивать можно будет только после окончательного результата, когда будет ясно, что процесс спсобствовал поднятию уровня образования. “Я знаю, что Армения по всем направлениям становится европезированной, с трудностями, однако будет обьеденена в Европейскую семью”-заявил ректор АГЭУ. Барански в свою очередь  добавил, что он заинтересован в членстве национальной студенческой ассоциации Армении, добавив, “Я впечатлен развитием РА. Когда мы возвращались из аэропорта, мне казалось я в Европейской стране”.
Представитель делегации заинтересовался вопросом трудоустройства выпускников, на что Корюн Атоян ответил, что  вуз по свой инициативе подписал ряд соглашений с государственными структурами, в результате чего готовит такие кадры, котрые в будущем будут необходимы таким структурам. “Я рад, в восторге от Ваших шагов в будущее”- заявил Марек Барански, добавив, что они предусматривали  20 минутную встречу с ректором, однако встреча и беседа оказались настолько открытыми и интересными, что продлились.
Ректор в свою очередь поблагодарил за встречу, с надеждой, что однажды в европейском студенческом союзе окажутся и наши студенты, чему он готов содействовать.