Հայաստանում գտնվող Եվրոպական ուսանողական միության պատվիրակությունն այսօր կհանդիպի ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի հետ
Այսօր Եվրոպական ուսանողական միության պատվիրակությունը ժամը 15.30-ին կհանդիպի ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն բարձրագույն կրթության կառավարման մեջ ուսանողների ներգրավվածության, ուսանողական կառույցների ֆինանսավորման խնդիրները:
ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի ասիստենտ, Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Ասատրյանցի տեղեկացմամբ` Եվրոպական ուսանողական միության պատվիրակության` Հայաստան կատարած այցի նպատակն է ՀՀ-ում բարձրագույն կրթության իրավիճակի մոնիթորինգ անցկացնել, ինչպես նաև գնահատել այդ բնագավառում ուսանողների ներգրավվածության աստիճանը:
«Հիշեցնենք, որ այս տարվա նոյեմբերին Բուլղարիայում Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիան, քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ (82 կողմ, 2 դեմ), ընտրվեց Եվրոպական ուսանողական միության թեկնածու անդամ: Այս` ընթացիկ մոնիթորինգի արդյունքների հիման վրա Դանիայում (Կոպենհագեն) և Ռումինիայում (Բուխարեստ) կքննարկվի լիիրավ անդամության հարցը: Նշեմ, որ գլոբալացող աշխարհը այսօր նոր հիմնախնդիրներ է առաջադրում, որոնցից զերծ չէ նաև ուսանողությունը: Հետևաբար, ուսանողների ինտեգրումը միջազգային տարբեր կառույցներին, կարևոր է: Մեր դեպքում հայ ուսանողն իրեն կզգա եվրոպական բարձրագույն կրթական ընտանիքի լիիրավ անդամ, կմասնակցի համընդհանուր գործընթացներին»,-լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում պարզաբանեց Սարգիս Ասատրյանցը:
Հավելենք` այսօր ԵՈՒՄ պատվիրակները կհանդիպեն նաև ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի անդամների հետ: Հաջորդ օրերին նրանք կայցելեն մի շարք պետական ու մասնավոր բուհեր, կհանդիպեն ՀՀ ԿԳ նախարարության, ԱԺ կրթության ոլորտի պատասխանատուների հետ:

Делегация Европейского студенческого союза, которая находится в Армении встретится с ректором АГЭУ Корюном Атояном.
Сегодня в 15.30 состоится встреча  делегации Европейского студенческого цоюза с ректором АГЭУ, доктором экономики, профессором Корюном Атояном. Во время встречи будут обсуждены вопросы внедрения студенчества в управлении высшими учебными заведениями, финансирования студенческих организаций. Ассистент кафедры управления АГЭУ, председатель комиссии международных отношений национальной студенческой ассоциации Армении Саргис Асатрян сообщил, что целью приезда делегации Европейского студенческого общества является проведение мониторинга состояния высших учебных заведений в РА, а также оценка степени участия студенчества в данной сфере.
“Напомним, что в ноябре этого года в Болгарии, национальная студенческая ассоциация Армении в результате голосования большинством голосов (82 за, 2 против), была избрана  кандидатом в члены Европейского студенческого союза.  На основе результатов мониторинга в Дании (Коппенгаген) и Румынии (Бухарест) будет обсужден вопрос полноправного членства. Отмечу, что в условиях мировой глобализации, сегодня поднимаются новые задачи, в которых вовлечено также и студенчество. Следовательно, интеграция студенчества в различные мировые структуры является очень важным. В нашем случае армянский студент будет себя чувствовать полноправным членом высшей европейской образовательной семьи, будет принимать участие в общих процессах”- в беседе с  отделом информации и связям с общественностью заявил Саргис Асатрян.
Дополним также, что делегаты Европейского студенческого союза встретятся также с членами студенческого совета АГЭУ. В последующие дни они посетят ряд государственных и коммерческих вузов, встретятся с представителями министерства образования РА, с ответственными образовательной сферы Националього Собрания.