Վաղը Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր Եկեղեցում կատարվելու է Համալսարանական նորապսակ զույգերի օրհնության կարգ
Վաղը` փետրվարի 14-ին Տեառնընդառաջի տոնն է: Ինչպես գիտեք, ամեն տարի Հայ Առաքելական Եկեղեցին Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան օրվանից 40 օր հետո մեծ հանդիսավորությամբ նշում է մանուկ Քրիստոսին տաճար ընծայաբերելու տոնը` Տեառնընդառաջը:
Տոնակատարությունը կսկսվի այսօր երեկոյան, քանի որ եկեղեցական տոնացույցով նոր օրն սկսվում է երեկոյան ժամերգությունից հետո: Ժամերգության ավարտին եկեղեցուց դուրս բերված մոմի կրակով վառվում է Տեառնընդառաջի խարույկը` տոնի հիմնական խորհրդանիշը, որը կապվում է հեթանոսական տոնի հետ:
Տարիներ առաջ Ն.Ս. Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Բարձր տնօրինությամբ փետրվարի 14-ը հռչակվել է Նորապսակների օրհնության օր:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայ եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական կազմակերպությունը , բուհերում իրականացվող հոգևոր ծրագրերի շրջանակներում, այս տարի առաջին անգամ Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր Եկեղեցում կատարվելու է Համալսարանական նորապսակ զույգերի օրհնության կարգ:
Սիրելի’ նորապսակ ուսանողներ, Հայ եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդական կազմակերպության պատասխանատուներն ակնկալում են, որ ձեր մասնակցությամբ կյանքի կկոչվի այս գեղեցիկ արարողակարգը:

Завтра в Ереване, в церкви Св. Григор Лусаворич пройдет обряд благословения Университетских новобрачных пар.
Количество просмотров: 757
Завтра 14 февраля  праздник “Трндез”. Как Вы знаете, каждый год Армянская Апостольская Церковь через 40 дней после Рождества отмечает большим праздненством  день, когда Иисус Христос был принесен в Иерусалимский храм и посвящен Богу -праздник «тярниндарач».
Празднование начнется сегодня вечером, поскольку согласно церковному календарю, новый день начинается после вечерней службы. После вечерней службы зажигается костер «тярниндарач», огнем, вынесенным из церкви, который и является основным символом праздника, связанного с языческим.
Несколько лет назад 14 февраля провозлашен Католикосом всех армян Гарегином Б, днем благословения новобрачных.
Как сообщает Всемирная Молодёжная Организация Армянской Апостольской Церкви, в рамках духовных программ, осуществляемых в вузах, в этом году в Ереване, в церкви Св. Григор Лусаворич, будет проведено благословение Университетских новобрачных пар.
Дорогие новобрачные студенты, ответственные Всемирной Молодёжной Организации Армянской Апостольской Церкви, надеятся на Ваше присутствие на данном  красивом обряде.