Դիտումների քանակ՝ 2120
Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության 4-րդ կուրսում այսօր դասախոսություն է վարել Ռուսաստանի Դաշնության գիտությունների ակադեմիայի հարավային բաժանմունքի գլխավոր գիտական աշխատող, Կովկասյան հետազոտությունների ղեկավար, տ.գ.դ Արարատ Գոմցյանը:  Այս մասին տեղեկացնում է միջազգային  տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի  վարիչի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., դոցենտ Դիանա Գալոյանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Գրիգոր Նազարյանը և Դիանա Գալոյանը:
Բանախոսությունը վերաբերել է վերջին տասնամյակում հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերություններին: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին հայ-ռուսական առևտրի շարժընթացին, ապրանքային կառուցվածքին, ապա՝ առևտրի տրանսպորտային սպասարկման հիմնական խոչընդոտներին և բարելավման հնարավոր ուղիներին: Բանախոսը կարևորել է ՌԴ դերը՝ որպես ՀՀ ռազմավարական գործընկերոջ: Լսարանը քննարկման է ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միությանը ՀՀ  անդամակցության հարցը:
Դիանա Գալոյանի խոսքով՝ ՄՏՀ մասնագիտության ուսանողների համար պրակտիկ ոլորտի ներկայացուցիչների դասախոսությունները շարունակական են լինելու:

На 4-м курсе специальности международных экономических отношений сегодня главный научный сотрудник южного отделения Академии науки в Российской Федерации, руководитель кавказских исследований, д.э.н. Арарат Гомцян провел лекцию. Об этом сообщает исполняющий обязанностей заведующего кафедрой международных экономических отношений, д.э.н., доцент Диана Галоян. На мероприятии присутствовали декан факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Григор Назарян и Диана Галоян.
Темой лекции стала русско-армянский экономические отношения в последнем десятилетии. В частности, докладчик представил динамику торговли между двумя странами, товарную структуру, основные препятствия при транспортном обслуживании торговли и потенциальные пути по их улучшению. Докладчик подчеркнул важность рол РФ в качестве стратегического партнера РА. Был таке обсужден вопрос членства РА в ЕАЭС.
По словам Дианы Галоян, для студентов специальности МЭО лекции представителей предметно-практической сферы будут продолжительными.