ՀՊՏՀ խորհրդի նիստում կայացավ խորհրդի նախագահի ընտրությունը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր կայացավ խորհրդի նիստ, որի օրակարգում միայն մեկ հարց էր՝ խորհրդի նախագահի ընտրություն:
ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը  ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրեց ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի թեկնածությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա, որպես համալսարանի խորհրդի նախագահ, նոր հնարավորություններ կբացի թե՛ համալսարանի զարգացման, թե կրթական ոլորտի բարեփոխումներում համալսարանի մասնակցության համար: Վաչե Գաբրիելյանը շնորհակալություն հայտնեց իր թեկնածությունն առաջադրելու համար՝ հույս հայտնելով, որ կկարողանա իր փորձով և գիտելիքներով օգտակար լինել բուհին, իսկ խորհուրդն էլ կկարողանա օգնել ռեկտորին՝ իրականացնելու համալսարանի կառավարման և զարգացման ծրագրեր՝ ապահովելով Տնտեսագիտական համալսարանի բարձր և կայուն տեղը ոչ միայն հայաստանյան, այլև միջազգային կրթական տարածքում:
ՀՊՏՀ խորհուրդը միաձայն  համալսարանի խորհրդի նախագահ ընտրեց Վաչե Գաբրիելյանին: Ընտրությունից հետո խորհրդի նախագահը ուշադրություն հրավիրեց համալսարանի ռազմավարական զարգացման ծրագրում մի շարք հարցեր ներառելու հանգամանքի վրա, որոնք կվերաբերեն բարձրագույն կրթության ոլորտում մասնավոր և ընդհանուր խնդիրների վերաբերյալ համալսարանի դիրքորոշմանը:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը նախ շնորհավորեց ՀՊՏՀ խորհրդի նորընտիր նախագահին, ինչպես նաև խորհրդի նոր անդամներին, ապա նշեց, որ խորհրդի հաջորդ նիստին պատրաստ են հնչած հարցերի առնչությամբ ներկայացնելու համալսարանում կատարված, ինչպես նաև նախատեսվող ծրագրերը:

На заседании Совета АГЭУ состоялись выборы председателя совета
В Армянском государственном экономическом университете сегодня состоялось заседание совета, в повестке дня которого стоял один вопрос- выборы председателя совета.
Министр ОН РА Левон Мкртчян на должность председателя Совета выдвинул кандидатуру вице-премьера, министра международной экономической интеграции и реформ РА Ваче Габриеляна, выразив уверенность, что он, в качестве председателя совета университета, откроет новые возможности для развития университета и участие вуза в образовательный реформах. Ваче Габриелян поблагодарил за выдвижение его кандидатур.
Совет АГЭУ единогласно в качестве председателя совета университета избрал Ваче Габриеляна. После вуборов председателя совета обратил внимание на обстоятльство включения ряд вопросов в программе стратегического развития университета, которые будут касатся позиции университетав решении частных и общих проблем в сфере высшего образования.
Ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян поздравил новоизбранного председателя совета АГЭУ, а также новых членов совета, затем отметил, что на следующем заседании будут готовы представить уже реализованные в университете а тажке запланированные программы.