Այցելություն Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոց
ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության դոկտոր Ռուբեն Հայրապետյանը մայիսի 1-5-ը Շվեդիայի Ստոկհոլմ քաղաքում մասնակցել է «Ինստիտուտների դերը բարեկեցության պետության  և քաղաքացիական հասարակության մեջ» թեմայով գիտաժողովին, որը կազմակերպել էր Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոցի SITE ինստիտուտը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին Ռուբեն Հայտապետյանը հայտնեց, որ գիտաժողովի հիմնական նպատակն էր քննարկել հանրային կառավարման բնագավառում ինստիտուտների կազմավորման և զարգացման նշանակությունը, ինչպես նաև ուսումնասիրել Շվեդիայի մի շարք համակարգաստեղծ կազմակերպությունների փորձը:
Այս նպատակով, բացի Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոցում ընթացող քննարկումներից, հետազոտական այցելություններ են կազմակերպվել Շվեդիայի միջազգային զարգացման գործակալություն (SIDA), Շվեդիայի Զբաղվածության պետական ծառայություն, ինչպես նաև Ստոկհոլմ քաղաքի կառավարման մարմիններ: ՀՊՏՀ ներկայացուցչի խոսքով, այս այցելությունները  չափազանց կարևոր էին, քանի որ հնարավորություն տվեցին ծանոթանալու փորձին, որը ուսանելի է Հայաստանի հանրային կառավարման համակարգի համար: Գիտաժողովի և այցելությունների հիմնական արդյունքներն արդեն իսկ ՀՊՏՀ-ում  սեմինարի ընթացքում ներկայացվել են ուսանողներին և դասախոսներին:

Доцент кафедры управления АГЭУ, доктор экономических наук Рубен Айрапетян 1-5 мая в Стокгольме принял участие в научной конференции на тему: «Роль институтов в государстве и гражданском обществе», организованной институтом SITE Стокгольмской школы экономики.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Рубен Айрапетян сообщил, что основной целью конференции является обсуждение значения формирования и развития институтов в сфере общественного управления, а также изучение опыта системосоздающих организациий Швеции.
С эток целью, кроме обсуждений в Стокгольмской школе экономики, были также организованы исследовательские визиты в Шведское международное агентство развития (SIDA), Государственную службу занятности Швеции и т.д. По словам представителя АГЭУ, эти визиты было очень важны. Основные результаты научной конференции и визитов в ходе семинара в АГЭУ были представлены студентам и преподавателям.