Հերթական թողարկմանն ընդառաջ. ՀՊՏՀ ռեկտորը հանդիպեց ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների նախագահներին
Դիտումների քանակ՝ 2367
ՀՊՏՀ-ում պատրաստվում են հերթական թողարկմանը: Արդեն ավարտվել են նախապատրաստական աշխատանքները, ձևավորվել և հաստատվել են ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովները: Ապրիլի 28-ից կմեկնարկի առկա բակալավրիատի ավարտական աշխատանքների և առկա մագիստրատուրայի ավարտական թեզերի պաշտպանության գործընթացը:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ուսումնամեթոդական և ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտորներ Պարույր Քալանթարյանն ու Միհրդատ Հարությունյանը այսօր հանդիպեցին ՀՊՏՀ 2016-2017 ուսումնական տարվա ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների նախագահների հետ:
ՀՊՏՀ ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց և շնորհավորեց հանձնաժողովների նախագահներին՝ ՀՊՏՀ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովները ղեկավարելու առիթի համար, ապա անդրադարձավ գործընթացի կազմակերպմանը՝ կարևորելով այն հնարավորինս օբյեկտիվ անցկացնելու հանգամանքը: Կորյուն Աթոյանի խոսքով, մեր համալսարանի համար գերակա է կրթության որակի բարելավումը հատկապես հիմա, երբ կրթական ոլորտի առաջ բազմաթիվ են մարտահրավերները: Համալսարանի ռեկտորի խոսքով, ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը լայն հնարավորություն կընձեռի հանձնաժողովներին թե օբյեկտիվ ձևով ստուգելու ուսանողների գիտելիքները, և թե գնահատելու նրանց: «Պետության, տնտեսության զարգացման գործում առանցքային է կրթության դերը, ուստի մենք պատասխանատվություն ենք ստանձնել բարելավելու կրթության որակը, ինչն այնքան էլ դյուրին չէ»,- նշեց Կորյուն Աթոյանը:
ՀՊՏՀ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը ևս շնորհակալություն հայտնեց հանձնաժողովների նախագահներին՝ կրթության ավարտական փուլում՝ ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացում ՀՊՏՀ-ին աջակցելու համար: Այնուհետև պրոռեկտորը պարզաբանեց ամփոփիչ ատեստավորման կարգը, գործընթացի կարևորագույն կետերը՝ շեշտելով, որ ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացն իրականացվում է ՀՀ ԿԳ նախարարի 2011թ. հաստատած Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորման անցկացման կարգի համաձայն: Կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ media.asue.am/upload/usumnakan_bajin/2017/Karg_usum._2017t._april.pdf:

На встречу очередного выпуска: ректор АГЭУ встретился с председателями аттестационных комиссий
В АГЭУ готовятся к новому выпуску. Уже завершены подготовительные работы, формированы и утверждены аттестационные комиссии. С 28 апреля стартует процесс защиты выпускных работ очного бакалавриата и выпускных диссертаций очной магистратуры.
Ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, проректора по учебно-методическим и учебно-организационным работам Паруйр Калантарян и Мирдат Арутюнян сегодня встретились с председателями аттестационных комиссий АГЭУ на 2016-2017 учебный год.
Ректор АГЭУ выразил благодарность и поздравил председателей комиссий с председательством аттестационных комиссий, затем обратился к организации процесса, подчеркнув важность по возможности его объективного проведения. По словам Корюна Атояна, для нашего университета улучшение качества образования является приоритетным осовбенно сейчас, когда перед образовательной сферой стоят многочисленные вызовы. По словам ректора университета, процесс заключительной аттестации даст широкие возможности для объективной проверки знаний студентов и их оценки. “Роль образования в деле развития государства и экономики является ключевой, поэтому мы брали на себя ответственность улучшить качество образования, что не так уж легко”, - отметил Корюн Атоян.
Проректор АГЭУ по учебно-организационным работам Мирдат Арутюнян также поблагодарил председателей комиссий за поддержку АГЭУ в процессе заключительной аттестации. Затем проректор разъяснил порядок заключительной аттестации, важнейшие точки процесса.