Փորձագիտական այց ՀՊՏՀ՝ ՏԵՄՊՈՒՍ-ի GOVERN ծրագրի շրջանակներում
Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ) և Գերմանիայի բնական գիտությունների, ճարտարագիտության, ինֆորմատիկայի և մաթեմատիկայի որակի ապահովման կենտրոնի (ASIIN) մասնագետները երեկվանից փորձագիտական այցով ՀՊՏՀ-ում են՝ իրականացնելու ՏԵՄՊՈՒՍ-ի GOVERN ծրագրի շահակից բուհերի արտաքին գնահատման գործընթացը: Այցի նպատակն է գնահատել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կառավարման համակարգի արդյունավետությունը և GOVERN ծրագրի արդյունքները: Խմբի անդամներն են՝ Ռիչարդ Կորֆը՝ Գերմանիայի Մյունսթերի համալսարանից, Գերմանիայի բնական գիտությունների, ճարտարագիտության, ինֆորմատիկայի և մաթեմատիկայի որակի ապահովման կենտրոնի ղեկավար Մայքլ Մեյերը, ՈԱԱԿ փորձագետ Լիլիթ Պիպոյանը, Սիրանուշ Խաչատրյանը՝ Գավառի պետական համալսարանից և ԵՊՀ ուսանող Դիանա Կարապետյանը:
Փորձագիտական խումբն այսօր հանդիպեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի հետ: Խմբի ղեկավար Ռիչարդ Կորֆը համալսարանի ռեկտորին ներկայացրեց ՀՊՏՀ-ում իրենց հանդիպումների արդյունքները, շեշտադրեց, որ համալսարանի աշխատակիցները լավ էին տեղեկացված ծրագրի մասին, ընդգծեց GOVERN ծրագրի առանձնահատկությունը, այն է՝ ծրագիրն առնչվում է համալսարանի գործունեության բոլոր ուղղություններին և ստորաբաժանումներին, բարձր գնահատեց ՀՊՏՀ ռազմավարական զարգացման ծրագիրը և տարեկան պլանը, դրական որակեց ծրագրի իրագործմանը միտված համալսարանի անձնակազմի ջանքերը: Ամփոփելով այցի արդյունքները՝ փորձագետները շնորհակալություն հայտնեցին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին և հույս հայտնեցին, որ ՀՊՏՀ հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:
ՀՊՏՀ ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց փորձագիտական այցի և գնահատականների համար, ապա կարծիք հայտնեց, որ նման ծրագրերին մասնակցելը պատիվ է հայաստանյան բոլոր բուհերի համար: Ընդգծելով, որ ՀՊՏՀ-ն շատ է կարևորում միջազգային նման ծրագրերին մասնակցությունը՝ համալսարանի ղեկավարը նշեց, որ թեև կրթության ոլորտում շատ բարեփոխումներ են արվել, սակայն դեռ շատ անելիքներ կան կրթության որակի բարելավման, ուսանողակենտրոն կրթօջախ դառնալու գործում: Կրթության ոլորտի բարեփոխումները, սակայն, ռեկտորի խոսքով, պետք է լինեն դանդաղ և էվոլյուցիոն ճանապարհով:
ՀՊՏՀ ուսումնական բաժնի ուսումնամեթոդական աշխատանքների ծառայության ղեկավար Գայանե Մերդինյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց, որ GOVERN-ը (Աջակցություն բուհական ինքնավարությանը և հաշվետվողականությանը. բարձրագույն կրթության կառավարման ժամանակակից և Բոլոնիայի գործընթացի սկզբունքներին համահունչ համակարգի մշակում՝ արդյունավետ փոփոխությունների իրականացման նպատակով) եռամյա ազգային ծրագիր է, որի ընդհանուր նպատակն է հնարավոր դարձնել հայկական բուհերում ժամանակակից կառավարական համակարգի կիրառությունը, խրախուսել Բոլոնիայի օրակարգին համահունչ արդյունավետ կառուցվածքային փոփոխությունները, ընդլայնել բուհի ինքնավարությունն ու պատասխանատվությունը:
GOVERN ծրագրի շրջանակներում աշխատանքային խմբի կողմից իրականացվել է ՀՊՏՀ ինքնավերլուծություն ASIIN-ի ձևաչափով, որն ուղարկվել է ՈԱԱԿ և ASIIN ուսումնասիրության: Ուսումնասիրելուց հետո փորձագիտական այց է կազմակերպվել ՀՊՏՀ 24.01.2017-25.01.2017, որին մասնակցել են տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ, դեկաններ, կրթական ծրագրի ղեկավարներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և ուսանողներ:

Количество просмотров: 1503
Специалисты Национального центра обеспечения качества профессионального образования (OKPO) и Центра обеспечения качества естественных наук, ннжиниринга, информатики и матемтаики (ASIIN)  со вчерашнего дня с экспертным визитом находятся в АГЭУ, для осуществления процесса внешней оценки вузов заинтересованных приграммой ТЕМПУСА GOVERN. Целью визита является оценка эффективности системы управления высших учебных заведений и результатов программы GOVERN. Члены группы – Ричард Корф из Унивеситерта Мюнстера Германии, руководитель Центра обеспечения качества естественных наук, ннжиниринга, информатики и матемтаики Германии Майкл Мейер, эксперт OKPO Лилит Пипоян, Сирануш Хачатрян и Гаварского государственного университета, и студент ЕГУ Диана Карапетян.
Экспертная группа сегодня встретилась с ректором АГЭУ, доктором экономических наук, профессором Корюном Атояном. Руководитель группа Ричард Корф представил ректору университета результаты их встреч в АГЭУ, проакцентировал, что сотрудники университета хорошо осведомлены о программе, подчеркнул особенность программы GOVERN: программа затрагивает все направления деятельности университета и поздразделения. Высоко оценил программу стратегического развития АГЭУ и годовой план. Подводя итоги визита, эксперты выразили благодарность ректору Корюну Атояну и выразили надежду, что сотрудничество с АГЭУ будет продолжительным.
Ректор АГЭУ поблагодарил за визит и оценки, затем выразил мнение, что участие в программах честь для всех вузов. Подчеркнув, что для АГЭу очень важно участие в подобных международных программах, руководитель университета отметил, что несмотря на реформы в сфере образования, нам еще предстоит многое сделать. Реформы в сфере образования, по словам ректора, должны быть медленными и эволюционным путем.
Руководитель учебно-методических работ учебного отдела АГЭУ Гаяне Мердинян в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметила, что GOVERN (Содействие вузовской автономии и подотчетности- современная разработка системы управления высшим образованием в соответствии с принципами Болонского процесса  с целью реализации эффективных изменений) – трехлетняя национальная программа сроком на 3 года. Основными результатами программы GOVERN будут создание умений и навыков для высшего и среднего звена, способных осуществить Болонский план действий, регулирование правительственной системой стратегического и структурного управления, бюджетным управлением, новые подходы управления персоналом, осуществление показателей и стандартов планов образования и мибильности студентов, современные подходы управления образовательных планов и образовательной части.