ՀՊՏՀ դասախոսը բանախոսել է արտերկրի համալսարաններում
Մեր համալսարանի կառավարման ամբիոնի դոցենտ, գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը «էրասմուս+» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 13-20-ը գտնվել է Բելգիայի երկու՝ Հասսելթի և Բրյուսելի համալսարաններում և հանդես եկել «Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամերի սպառնալիքները» թեմայով դասախոսություններով:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Խորեն Մխիթարյանը նշեց, որ բանախոսել է տնտեսագիտական ֆակուլտետների մագիստրանտների համար: «Դասախոսությունից հետո քննարկում է ծավալվել համաշխարհային վերջին ֆինանսական ճգնաժամի վերաբերյալ, խոսվել է դրա բացասական հետևանքների մասին, դիտարկվել է նաև ՀՀ տնտեսության իրական հատվածի վրա ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը:
Պետք է նշեմ, որ ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է առաջացել, որ եվրոպացի ուսանողը տիրապետում է զուտ նեղ մասնագիտական գիտելիքների և հաճախ գաղափար չի ունենում տնտեսագիտական հայտնի իրողությունների մասին: Մինչդեռ, մեր ուսանողները ստանում են բազմակողմանի գիտելիքներ, ինչը գովելի է»,-եզրակացնում է դոցենտը:
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը եվրոպացի ուսանողներին է տրամադրել մեր համալսարանի մասին պատմող տեղեկատվական գրքույկներ: Խորեն Մխիթարյանի խոսքով՝ ՀՊՏՀ-ն հետաքրքրել է նշված համալսարանների դասախոսներին, և «էրասմուս+»-ի շրջանակում նախատեսվում է նաև նրանց այցը:

13-20 декабря доцент кафедры управления нашего университета, начальник отдела науки и аспирантуры Хорен Мхитарян в рамках программы «Эразмус +» побывал в двух университетах Белгии – в университета Хасселта и Брюссельском университете, и выступал с лекциями на тему «Угрозы мировых финансовых кризисов»
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Хорен Мхитарян отметил, что лекции читал для магистрантов экономических факультетов. “После лекции развернулась дисукссия о последнем мировом финансовом кризисе, говорилось о его негативных последствиях, было также обсуждено негативное влияние кризиса на релаьный сектор экономики РА.
Следует отметить, что у меня сложилось впечатление, что европейский студент обладает чисто специализированными знаниями и часто понятия не имеет об известных экономических реалиях. В то время как наши студенты получают многосторонние знания, что похвально”,- говорит доцент.
Представитель АГЭУ передал европейским студентам информационны буклеты о нашем университете. По словам Хорена Мхитаряна, АГЭУ вызвал интерес у преподавателей указанного университета и в рамках «Эразмус +» предусмотрен их визит в наш вуз.