Մեր համալսարանում այսօր հյուրընկալվել էր Պրահայի Տնտեսագիտական հետազոտությունների և ավարտական կրթության կենտրոն-տնտեսագիտական ինստիտուտի (CERGE-EI) ներկայացուցիչ (ասպիրանտ) Գեղեցիկ Աֆունցը, ով ուսանողներին մանրամասներ հաղորդեց նշված բուհի մագիստրոսական և ասպիրանտական ծրագրերի, տրամադրվող կրթաթոշակների մասին:
Ինչպես ներկայացրեց բանախոսը՝ CERGE-EI-ն միջազգային տնտեսագիտական ինստիտուտ է, որը հիմնադրել են Պրահայի Չարլզ համալսարանը և Չեխիայի Հանրապետության Գիտությունների ակադեմիան:  Այն ապահովում է ժամանակակից տնտեսագիտական կրթություն և աջակցում տնտեսագիտության ոլորտում հետազոտությունների իրականացմանը, համախմբում է տարբեր երկրների ուսանողների  և հետազոտողների (ավելի քան 50 երկրի): Բուհում դասավանդում են լավագույն մասնագետներ, հրավիրված դասախոսներ, որոնց թվում նաև Նոբելյան մրցանակակիրներ են:
«Մագիստրոսական կրթությունը վճարովի է, սակայն առաջավոր ուսանողները հնարավորություն ունեն օգտվելու զեղչերից, իսկ ասպիրանտականն անվճար է, ավելին՝ CERGE-EI-ն ամսական կրթաթոշակ է տրամադրում ասպիրանտներին, որը ծածկում է կեցության բոլոր ծախսերը»,-ընդգծեց բանախոսը՝ հավելելով, որ կրթաթոշակի մրցույթում առաջնային կարևորությունը տրվում է մաթեմատիկական գիտելիքներին:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Գեղեցիկ Աֆունցն ասաց, որ ՀՊՏՀ շրջանավարտ է, այստեղ ստացել է բակալավրական (մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում) և մագիստրոսական (ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետում) կրթություն, իսկ ասպիրանտուրան սովորում է Պրահայում՝ CERGE-EI-ում: Նրա խոսքով՝ գիտական աշխատանքն արտերկրում խրախուսվում է, ընձեռվում են լայն հնարավորություններ:

Количество просмотров: 2012
Представитель (аспирант) программы CERGE-EI (Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute  Гехецик Афунц сегодня посетила наш университет, чтобы представить информацию о стипендиях, магистерских и аспирантских программах указанного института.
Как рассказала спикер, CERGE-EI основан двумя главными научными заведениями в Чешской Республике – Карловым Университетом в Праге и Академией Наук Чешской Республики. CERGE-EI проводит исследования в областях теоретической и прикладной экономики, а также экономической политики.
«Магистерское образование платное, но студенты имеют возможность пользоваться скидками, аспирантское образование – бесплатное, более того, CERGE-EI предоставляет именную стипендию аспирантам», - подчеркнула спикер.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Гехецик Афунц сказала, что явялется выпускницей АГЭУ, и именно здесь получила бакалаврское (факультет маркетинга и организации бизнеса) и магистерское образование (факультет РЭ и МЭО), а аспирантуру продолжает в Праге CERGE-EI.