«Գործարար միջավայրի բարելավման և միջազգային տնտեսական համագործակցության ընդլայնման արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» ՀՊՏՀ 26-րդ գիտաժողովն այսօր ամփոփեց արդյունքները:
«Կառավարում, կրթության կառավարում և մարդկային ռեսուրսների տնտեսագիտություն» (համակարգող՝ կառավարման ամբիոնի վարիչ, ԳԱԱ ակադեմիկոս, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Յու. Սուվարյան), «Ֆինանսներ և հաշվապահական հաշվառում» (համակարգող՝ ֆինանսների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ա. Սալնազարյան), «Մակրոէկոնոմիկա և միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» (համակարգող՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Ա. Գրիգորյան) և «Լեզվաբանություն, արտակարգ իրավիճակներ և քաղպաշտպանություն» (համակարգող՝ լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Սուսաննա Չալաբյան) բաժանմունքների ղեկավարները ներկայացրեցին բաժանմունքներում իրականացված աշխատանքը, խոսեցին ներկայացված զեկուցումների թվի մասին, առանձնակի գոհունակությամբ շեշտադրեցին ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Միևնույն ժամանակ բաժանմունքի ղեկավարները, նաև ամփոփիչ նիստին ներկա պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները անդրադարձան գիտաժողովի կազմակերպական խնդիրներին՝ հանդես բերելով հետագա աշխատանքների կազմակերպումն ավելի լավ իրագործելու առաջարկներ, որոնք կխթանեն գիտնականների ակտիվ մասնակցությունը:
ՀՊՏՀ գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, ամփոփելով արդյունքները, ընդգծեց, որ հաջորդ գիտաժողովների կազմակերպման ժամանակ հաշվի կառնվեն հնչած առաջարկները:

Количество просмотров: 1219
Сегодня были подведены итоги 26-й научной конференции АГЭУ: «Современные вопросы совершенствования бизнес-среды и расширение международного экономического сотрудничества РА»
Руководители секций: Управление, менеджмент в образовании, экономика человеческих ресурсов /координатор - Ю. Суварян, заведующий кафедрой управления, академик НАН РА, доктор экономических наук, профессор/; Финансы и бухгалтерский учет /координатор – А. Салназарян, заведующий кафедрой финансов, доктор экономических наук, профессор/; Макроэкономика и международные экономические отношения /координатор – А. Григорян, директор исследовательского центра АГЭУ “Амберд”, кандидат экономических наук, доцент/; Лингвистика, чрезвычайные ситуации и гражданская оборона /координатор – С. Чалабян, заведующий кафедрой языков, к.ф.н., доцент/, представили проделанную в секциях работу, рассказали о количестве представленных докладов, с особой удовлитворительностью подчеркнули участие представителей Гюмрийского филиала АГЭУ. В то же вемя, руководители секций, а также представители профессорско-преподавательского состава на заключительном заседании рассмотрели организационные проблемы научной конференции и выступили с предложениями по более хорошей реализации организации последующих работ, которые будут стимулировать активное участие ученых.
Начальник научки и аспирантуры АГЭУ Хорен Мхитарян, подводя итоги, подчеркнул, что для при организации следующих научных конференций будут учтены предложения.