Պրոֆեսոր Իշխան Ավետիսյանի նվերը՝ ՀՊՏՀ գրադարանին
Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Իշխան Ավետիսյանի անունը, գործը երիտասարդ սերնդին այնքան էլ ծանոթ չէ: Սակայն տեղեկացնենք, որ անվանի գիտնականն ու մանկավարժը այն երախտավորներից է, որոնք կանգնած են եղել մեր համալսարանի ստեղծման ու կայացման ակունքներում, իսկ 1979-1991 թթ. զբաղեցնելով ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտորի պաշտոնը՝ անմնացորդ ներդրել իրենց ջանքերը, եռանդը, գիտելիքները:
1995 թ. Իշխան Ավետիսյանը հրավիրվում է Ռուսաստանի Դաշնության Վոլոգդա քաղաքի պոլիտեխնիկական ինստիտուտ (այժմ՝ Վոլոգդայի պետական համալսարան), որտեղ ակտիվ մասնակցություն է ունենում տնտեսագիտական ֆակուլտետ բացելու, ֆինանսներ և վարկ ամբիոն հիմնադրելու գործում, որի պրոֆեսորն է առ այսօր: Ռուսաստանյան գիտակրթական իրականության մեջ էլ հայազգի գիտնականը շարունակում է մեծ ավանդ ներդնել. 200-ից ավելի գիտական և ուսումնամեթոդական աշխատությունների հեղինակ է: Երկարամյա անբասիր գործունեության և բարձրագույն կրթությամբ բարձրորակ մասնագետներ պատրաստելու գործում ներդրած ավանդի համար նա արժանացել է մի շարք գերատեսչական ու պետական պարգևների, իսկ 2008 թ.՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի 2008 թ. ապրիլի 12-ի N489 հրամանագրով  նրան շնորհվել է ՌԴ բարձրագույն դպրոցի վաստակավոր աշխատողի կոչում:
Հարգելի պրոֆեսորը  օրերս մեր բուհի գրադարանին է փոխանցել «Տարածքների զարգացման հիմնախնդիրները» (Проблемы развития територии) գիտական ամսագրի 2011-2016 թվականների հավաքածուն:

Подарок профессора Ишхана Аветисяна библиотеке АГЭУ
Мало кому знакомо из молодого поколения имя Ишхана Аветисняа. Но отметим, что знаменитый ученый и педагог является одним из покровителей, кто стоит у истоков создания и развития нашего университета, а в 1979-1991 гг,, занимая должность проректора по учебным работам, беззаветно приложилусилия, силу и знания.
В 1995 году Ишхан Аветисянп приглашается в Вологодский политехнический институт (Вологодский государственный университет), где принимает активное участие в открытии экономического факуьтета и создании кафедры финансов и кредита, и до сегодняшнего дня является профессором этой кафедры. Автор более 200 научных и учебно-методических трудов. Указом президента РФ Владимира Путина от 12 апреля 2008 года №489 профессор был удостоен почетного звания заслуженного работника высшей школы.
Уважаемый пофессор передал библиотеки нашего универистета коллекцию 2011-2016 гг. научного журнала “Проблемы развития територии”.