ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը ՀՊՏՀ աշխատակիցներին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայ մամուլի օրվա առիթով
ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը Հայ մամուլի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՊՏՀ աշխատակիցներին, որը ներկայացնում ենք ստորև:
Հայ մամուլի մեծ ու բազմանդամ ընտանիքում երեկ, սիրելի գործընկերներ, կրկին տոն էր, կրկին բոլորիս առիթ էր ընձեռված հիշելու և հիշեցնելու մեր զավակներին ու սաներին, որ 1794 թ. հոկտեմբերի 16-ին Հնդկաստանի Մադրաս քաղաքում ավագ քահանա Հարություն Շմավոնյանը, հրատարակելով «Ազդարար» ամսագիրը, դարձավ հայկական լրագրության հայրը: Դառնալով հայ մամուլի պատմության ու գոյության հիմքը՝ «Ազդարարն» արծարծում էր քաղաքական, հասարակական, բարոյական, մշակութային բազմաթիվ հարցեր: Հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում այդ պատմական ու շրջադարձային փաստի առիթով ՀՀ Կառավարությունը 2004 թ. ապրիլի 22-ի որոշմամբ հոկտեմբերի 16-ը մեր տոնացույցում ամրագրեց որպես Հայ մամուլի օր:
Այսօր էլ հայկական թերթեր ու պարբերականներ են լույս աշխարհ գալիս աշխարհի տարբեր ծայրերում, այսօր էլ անխոնջ ու նվիրյալ մամուլի աշխատողները իրենց ներդրումն են բերում հայ մամուլի շարունակականության ճանապարհին:
Այդ մեծ ընտանիքում իր համեստ, բայց և կարևոր ավանդն են ներդնում բուհական պարբերականների աշխատակազմերը: Մեր համալսարանում այդ գործը պատվով են կատարում լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի կողմից լույս ընծայվող «Տնտեսագետ» ամսագրի, ինչպես նաև «Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդեսի խմբագրակազմերը, գիտահրատարակչական ու արտադրական բաժինների աշխատակիցները, որոնք լրագրողական, խմբագրական ու տպագրական գործունեության բոլոր փուլերում ապահովում են արդյունավետություն ու բարձր որակ:
Սիրով ու սրտանց շնորհավորում եմ մեր աշխատակիցների տոնը, մաղթում եմ աշխատանքային հաջողություններ ու նորանոր ձեռքբերումներ:

Ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян направил поздравительное послание сотрудникам АГЭУ ко Дню армняской прессы. которое представляем ниже:
В большой и многочисленной семье армянской прессы вчера, дорогие коллеги, опять был праздник, и вновь нам представилась возможноть помнить и напоминать нашим детям и воспитанникам, что 16 октября 1794 года в Мадрасе (Индия) вышел в свет первый армянский печатный периодический журнал «Аздарар» («Вестник»). В 1794-1796 годах было издано 18 номеров журнала, издателем и редактором которого являлся Арутюн Шмавонян. В память об этом событии решением правительства Армении от 22 апреля 2004 года был учрежден День работника прессы. Впоследствии этот день был переименован в День армянской прессы.
Сегодня армянские газеты и журналы публикуются также во всем мире и неутомимые и преданные работиники прессы вносят свой вклад на пути продолжительности армянской прессы.
В большой семье армянской прессы, рядом с бесчисленным множеством периодических изданий, свой скромный, но в то же время важный вклад вносят сотудники вузовских изданий. В нашем университете эту работу выполняют редакционные составы журнала “Тнтесагет”, который в свет появляется благодаря отдела информации и связей с общественностью, а также научного журнала “Вестник АГЭУ”, которые во всех этапах журналистской, редакционной и типографической деятельности обеспечивают эффективность и высокое качество.