ՀՊՏՀ գրադարանում կայացավ հանդիպում «Գործարար էթիկայի հիմունքներ» գրքի հեղինակի հետ
ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ  այսօր ՀՊՏՀ Մուշեղ Ադոնցի անվան գիտական ընթերցասրահում կազմակերպվել էր  հանդիպում՝ «Գործարար էթիկայի հիմունքներ» գրքի հեղինակ Թամարա Ավանեսյանի հետ: Միջոցառմանը ներկա էին գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ղեկավար, դոցենտ Գրիգոր Նազարյանը, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Սարգիս Հայրապետյանը, գրադարանի աշխատակիցներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Թամարա Ավանեսյանը, ողջունելով մասնակիցներին, նշեց, որ գրքում ներկայացված են գործարար հաղորդակցության գործընթացներում էթիկայի և վարվելակերպի կանոններին առնչվող գործնական հարցերի մի շարք պատասխաններ: Անդրադարձ է կատարվել գործարար էթիկայի էությանն ու կիրառությանը, սկզբունքներին, գործարար կնոջ իմիջին, գործատու-աշխատող հարաբերությունների բարոյական սկզբունքներին:
Գրքի ներկայացումից հետո ծավալվեց քննարկում՝ բիզնեսի և բարոյականության սահմանագծին, էթիկայի և էթիկետի առանձնահատկություններին առնչվող հարցերի շուրջ: Արամ Սարգսյանն ու Սարգիս Հայրապետյանը «Գործարար էթիկայի հիմունքներ» գրքի վերաբերյալ կարծիք հայտնեցին, որ այն ավելի շատ առնչվում է գործարարի էթիկետին (վարվելակարգ), քան էթիկային (բարոյագիտություն):
Ուսանողները գրքի հեղինակին ուղղեցին իրենց հարցերը՝ հետաքրքրվելով, օրինակ, թե գործարարի էթիկետը ներկայացնելիս  նկատի առնվե՞լ են հայ ազգի հատկանշական գծերը, մտակերտվածքը (մենթալիտետը):
Մեզ հետ զրույցում Արմինե Հովհաննիսյանն ասաց, որ հաշվի առնելով ուսանողների հետաքրքրությունները՝ ՀՊՏՀ գրադարանում կազմակերպվում են հեղինակների հետ հանդիպումներ, որի ժամանակ ներկայացվում և քննարկվում են նրանց գրքերը (որպես կանոն՝ նոր հրատարակությունները):

Количество просмотров: 2134
По инициативе директора библиотеки АГЭУ Армине Ованнисяна, сегодня в научном читательном зале имени Мушеха Адонца была организована встреча с автором книги “Основы деловой этики” Тамарой Аванесян. На мероприятии присутствовали директор библиотеки Армине Ованнисян, заведующий кафедрой философии и армянской истории, профессор Арам Саргсян, руководитель кафедры международных экономических отношений, доцент Григор Назарян, кандидат философских наук, доцент Саргис Айрапетян, сотрудники библиотели, студенты, аспиранты.
Тамара Аванесян, приветствовала участников и отметила, что в книге представлены ряд ответов на практические вопросы, связанные с правилами этики и этикета в процессах деловой коммуникации. В книге представлены суть, применение и принципы деловой этики, имидж деловой женщины, нравственые принципы отношений работодатель-работник.
После представления книги развернулась дискуссия о вопросах, связанных с особенностями этики и этикета, границей между бизнесом и этикой. Арам Саргсян и Саргис Айрапетян выразили мнение, что книга «Основы деловой этики» больше связана с этикетом бизнесмена, чем этикой.
Студенты задали автору вопросы, интересуясь, например, что при представлении этикета бизнесмена, принимались ли во внимание характерные черты армянской нации, менталитет?
В беседе с нами Армине Ованнисян сказала, что учитывая интересы студентов, в библиотеке АГЭУ организуются встречи с авторами, в ходе которых обсуждаются их книги (как правило – новые публикации)