Տնտեսագիտական համալսարանում  ավանդույթ է դարձել գործնական ոլորտից  հրավիրյալ մասնագետների բանախոսությամբ դասերի  անցկացումը: Բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի դոցենտ Նորայր Սաֆարյանի նախաձեռնությամբ բանկային գործ մասնագիտության 4-րդ կուրսում «Բանկային ռիսկերի կառավարում» առարկայի դասն այսօր վարեցին Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը, իրավաբան  Գայանե Գալստյանը և օգնական Ալմաստ Մուրադյանը: Դասի շրջանակում ուսանողները առաջին ձեռքից ստացան հիմնադրամի գործունեության  մասին տեղեկատվություն:
Ներկայացուցիչներից յուրաքանչյուրն անդրադարձավ իր մասնագիտական գործառույթներին և պարզաբանեց հիմնադրամի նպատակներն ու խնդիրները:
«Պաշտպանություն, վստահություն, հուսալիություն» կարգախոսով առաջնորդվող հիմնադրամն ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից 2005թ., և նրա գործունեությունը նպաստում է բանկային համակարգի հուսալիության, բանկային համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանը, ուղղված է ֆինանսական ոլորտի վերաբերյալ ցածր իրազեկվածություն ունեցող ավանդատուների շահերի պաշտպանությանը: Ի՞նչ է ավանդը և ինչո՞ւ է շահավետ այն ներդնելը, ինչո՞ւ պետք է ավանդատուն վստահի բանկերին, ի՞նչ է ավանդի տոկոսադրույքը, ո՞ր ավանդներն են երաշխավորվում, ինչպե՞ս է փոխհատուցվում ավանդը՝ բանկի սնանկանալու կամ նմանատիպ այլ  դեպքերում. բանախոսության առանցքում այս հարցերն էին դիտարկվում: Ուշագրավ է, որ հիմնադրամը փոխհատուցում է մինչև 10 մլն դրամ:
Ինտերակտիվ հանդիպումը հնարավորություն ընձեռեց ուսանողներին ոչ միայն ունկնդրողի դերում լինել, այլև ուղղել հարցեր և ստուգել իրենց գիտելիքները:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում դասախոս Նորայր Սաֆարյանն ուրախությամբ փաստեց, որ նմանօրինակ դասերի կազմակերպումը հետաքրքրական է ուսանողների համար, ինչի վկայությունն այն էր, որ այսօրվա դասին ներկա էին ոչ միայն 4-րդ կուրսի, այլ նաև այլ կուրսերի ուսանողներ, ովքեր, տեղեկանալով հանդիպման  մասին, ցանկություն էին հայտնել մասնակցելու:
«Կարևորելով տեսական գիտելիքի զուգակցումը գործնականին՝ նախաձեռնում ենք նման հանդիպումներ, վստահ լինելով, որ հենց սկզբնաղբյուրից (գործնական ոլորտի աշխատակցից) ստանալով տեղեկատվությունը, ուսանողներն ամրապնդում են բուհում ստացած գիտելիքը: Նշենք, որ մասնագետներին հյուրընկալում ենք տվյալ կուրսում  համապատասխան թեմայի դասավանդման ընթացքում` նկատի ունենալով նաև ուսանողների պահանջները: Սա արդյունավետ ձև է, ուստի այս կիսամյակում  նախատեսում ենք կազմակերպել ևս մի քանի հանդիպումներ»,-ասաց Նորայր Սաֆարյանը:
Նշենք, որ Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը հայտարարում է ուսանողական մրցույթ, որի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հիմնադրամի պաշտոնական կայքում՝ նշված հղումով՝ adgf.am/index.php?al=news&p=1&id=59 :

В экономическом университете ужe стало традицией проведение уроков с участием приглашенных специлистов практической сферы. По инициативе доцента кафедры банковского дела и страхования Норайра Сафаряна, сегодня на 4-м курсе специальности банковское дело урок предмета «Управление банковских рисков» провели директор Фонда гарантирования возмещения вкладов Эрмине Арутюнян, юрист Гаяне Галстян и помощница Алмаст Мурадян.
Каждый из представителей рассказал о своих профессионльных функциях и разъяснил цели и проблемы фонда.
Фонд с лозунгом «Защита, доверие, надежность» был учрежден в 2005 году, Центральным банком Армении. Деятельность фонда способствует достижению надежности банковской системы, повышению общественного доверия к банковской системе и направлена на защиту интересов вкладчиков, которые имеют низкую осведомленность о финансовой сфере. Что такое вклад и почему выгодно его внесение, почему вкладчик должен доверять банкам, что из себя представляет процент банковской ставки, каким образом возмещается вклад в случае банкротства банка? Приглашенные специалисты ответили на все эти вопросы.
Интерактивная встреча предоставила возможность студентам не только быть в роли слушателя, но и задать вопросы и проверить свои знания.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью преподаватель Норайр Сафарян с радостью константировал, что организация подобных уроков интересна для судентов, свидетельством этому было то, что на сегодняшнем уроке присутствовали не только студенты 4-го курса, но и других курсов.
«Подчеркивая важность сочетания теоретического и практического знаний, мы инициируем подобные встречи, и я уверен, что получив информацию именно от первоисточника (от сотрудника практической сферы), студенты укрепляют полученные в вузе знания. Отметим, что специалистов мы приглашаем во время преподавания в курсе соответствующей темы, имея в виду также требования студентов. Это эффективный способ, поэтомы на этом семестре планируем организовать несколько таких встреч», - сказал Норайр Сафарян.
Отметим, что Фонд гарантирования возмещения вкладов объявляет конкурсе для студентов, с подробностями можете ознакомиться на официальном сайте фонда, по следующей ссылке: http://www.adgf.am/index.php?al=news&p=1&id=59 .