Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշմամբ՝ 2004 թվականից Հայաստանում հոկտեմբերի 7-ը պաշտոնապես նշվում է որպես Գրադարանավարի օր:
Օրվա խորհուրդն այսօր համախմբել էր մեր համալսարանի գրադարանի աշխատակիցներին, որոնք աշխատանքային օրն սկսել էին տոնական տրամադրությամբ:
Գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, շնորհավորելով աշխատակիցներին, ընդգծեց գրադարանավարի մասնագիտության կարևորությունը գրքի դերի արժևորման, գրքասիրության և ընթերցասիրության զարգացման ու պահպանման գործում:
Տոնը պատեհ առիթ է նշելու, որ մեր համալսարանի գրադարանն արդիականացման փուլում է. էլեկտրոնային գրադարան, առցանց պատվեր, նոր համալրումների թարմացվող ցանկ և այլն: Այս ամենն ընդլայնում է ՀՊՏՀ գրադարանից օգտվելու հնարավորությունները և օժանդակում ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը: Այդուհանդերձ, գրադարանավարի մասնագիտությունը, որպես տպագիր գրքի հետ հոգևոր հաղորդակցության միջնորդի, շարունակում է մնալ արդիական և անչափ կարևոր:

Начиная с 2004 года, 7 октября в Армении отмечается День библиотекаря, который был официально включен в перечень профессиональных праздников страны, благодаря Решению Правительства Республики Армения.
Директор библиотеки АГЭУ Армине Ованнисян, поздравляя сотруников, подчеркнула важность профессии библиотекаря в развитии и сохранении книголюбия.
Библиотека нашего университета находится на этапе активной модернизации: электронная библиотека, онлайн заказ, обновляемый список новых пополнений. Все это расширяет возможности доступа к ресурсам библиотеки АГЭУ и способствует организации учебного процесса.