Դիտումների քանակ՝ 1555
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր հյուրընկալվեցին շվեյցարական ՈւՄԵՖ համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ջավեդ Սանգրելին և ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Ալան Հուդաշթյանը:
Նրանց իր աշխատասենյակում հյուրընկալեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը՝ Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց  համալսարանի միջազգային գործունեությունը՝ մասնավորեցնելով այն ծրագրերը, որոնցում Տնտեսագիտական համալսարանը ներգրավված է: Մեր համալսարանի ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ ժամանակակից աշխարհում կրթության որակի բարձրացման ճանապարհին կարևոր են նաև միջազգային ծրագրերը:
Շվեյցարական ՈՒՄԵՖ համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ջավեդ Սանգրելին շնորհակալություն հայտնեց Կորյուն Աթոյանին հյուրընկալության համար՝ նշելով, որ իրենց համար մեծ պատիվ է Տնտեսագիտական համալսարանում հյուրընկալվելը:  Պրոֆեսոր Ջավեդ Սանգրելին համառոտ տեղեկատվություն ներկայացրեց իրենց համալսարանի մասին՝ նշելով, որ այն ոչ թե եվրոպական, այլ զուտ ժնևյան համալսարան է, որն  աշխարհի 4 երկրներում ունի ներկայացուցչություններ, ունի 2 քոլեջ, դասախոսական կազմը համալրում են աշխարհի 24 երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի մասնագետներ, որոնց թվում՝ ՀՊՏՀ գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը:
Շվեյցարական համալսարանի պատվիրակությունը մեր բուհում է համագործակցության առաջարկով. նրանք հետաքրքրված են համատեղ կրթական (բակալավրական, մագիստրոսական, նաև հետազոտական) ծրագրի իրականացմամբ: Կողմերն անդրադարձան այդ հարցին, քննարկեցին նման ծրագիր իրականացնելու հնարավորությունները, ընթացակարգերը:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու ներկայացվող փոխգործակցության առաջարկին: Կազմակերպական  հարցերից զատ ՀՊՏՀ ռեկտորը շեշտադրեց նաև որակյալ կրթության մատուցումը՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնության հիմքում պետք է կարևորվի հենց այդ մոտեցումը:
Հիշեցնենք, որ վաղը ժամը 10.00-ին ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում շվեյցարական համալսարանի պատվիրակությունը կհանդիպի ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողներին:

Количество просмотров: 1334
Сегодня ректор швейцарского университета УМЕФ, профессор Джавед Санглери и проректор по вопросам образования, профессор Ален Худаштян посетили АГЭУ.
Корюн Атоян, ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор принял гостей в своем кабинете: Проректор по научной работе и внешним связям Гагик Варданян, начальник отдела науки Хорен Мхитарян, руководитель отдела внешних связей  Вард Гукасян присутствовали на встрече.
Приветствуя гостей, Корюн Атоян представил международную деятельность нашего университета, отметив, что международные проекты имеют важное значение для повышения качества образования.
Ректор швейцарского университета УМЕФ, профессор Джавед Санглери выразил благодарность за гостеприимство и отметил, что это большая честь для них гостить в АГЭУ. Профессор Джавед Санглери представил краткую информацию о своем университете, отметив, что это не европейский университет, но находится, в Женеве, имеет представительства в 4 странах и 2 колледжа, пополняет свой штат специалистами из 24 стран мира, включая Армению (Хорен Мхитарян - начальник отдела науки один из них).
В ходе визита планируется подписать соглашение о сотрудничестве между АГЭУ и УМЕФ. Они заинтересованы в совместной бакалаврской, магистерской программе и научно-исследовательских проектах.
Ректор АГЭУ Корюн Атоян выразил готовность поддержать представленное предложение о сотрудничестве.
Постскриптум: Завтра, в 10:00 делегация швейцарского университета встретится с преподавателями и студентами АГЭУ в Большом зале.