Տնտեսագիտության թեկնածու, ՀՊՏՀ հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի դասախոս Գայանե Թովմասյանը հանդես է եկել միջազգային հրատարակություններում:
“Armenian gastronomy and tourism” («Հայկական խոհանոցը և զբոսաշրջությունը») գիտական հոդվածը լույս է տեսել 2016թ. մարտի 30-31-ը Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքում կայացած գիտաժողովի “Актуальные научные проблемы. Рассмотрение, решение, практика’’ նյութերի ժողովածուում:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին Գայանեն հայտնեց. «Հոդվածում քննարկվել են սննդի զբոսաշրջության (food tourism) էությունը, զարգացման արդի միտումներն ամբողջ աշխարհում: Վերլուծվել է հայկական խոհանոցի և հյուրընկալության դերը զբոսաշրջության զարգացման գործում` դիտարկելով այդ ոլորտում մեր ռեսուրսները, ակտիվները, ներկա վիճակը, հայկական խոհանոցի հարուստ պատմությունն ու առանձնահատկությունները, ներկայացվել զարգացմանը միտված համապատասխան առաջարկություններ»: Հոդվածը կարող եք կարդալ հետևյալ հղումով՝ xn--e1aajfpcds8ay4h.com.ua/files/zbornik_51_1_gdansk_30_03_2016(1).pdf, էջ 84-88:
''Tourism competitiveness in the Republic of Armenia'' (Զբոսաշրջության մրցունակությունը Հայաստանի Հանրապետությունում) թեմայով հոդվածը լույս է տեսել «Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук» (г. Москва) գիտական ամսագրի մարտ ամսվա համարում: Հոդվածում քննարկվել է զբոսաշրջության մրցունակություն հասկացությունը, վերլուծվել են ՀՀ զբոսաշրջության ոլորտի առկա վիճակը, ՀՀ զբոսաշրջության մրցունակության համաթիվը, զբոսաշրջության արժեքային շղթայի հիմնական բաղադրիչները, զբոսաշրջության մրցունակության բարձրացմանը խոչընդոտող հիմնական գործոնները, ինչպես նաև ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ` զբոսաշրջության մրցունակության բարձրացման և ոլորտի զարգացման նպատակով: Հոդվածին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ elibrary.ru/item.asp?id=25750960:

Кандидат экономических наук, преподаватель кафедры антикризисного управления и управления туризмом Гаяне Товмасян выступила в международных издательствах.
Научная статья “Armenian gastronomy and tourism” (Армянская кухня и туризм) вышла в свет в сборнике материалов научной конференции “Актуальные научные проблемы. Рассмотрение, решение, практика’’, прошедшей 30-31 марта 2016 года в польском городе Гданск.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Гаяне сообщила, что “в статье были исследованы сущность пищевого туризма (food tourism), актуальные тренды развития во всем мире. Была анализирована роль армянской кухни и гостеприимства в развитии туризма, рассматривая свои ресурсы в этой сфере, активы, текущую ситуацию, богатую историю армянской кухни и особенности, представлнеы соответстенные предложения по развитию”. Статью можете читать по ссылке: http://xne1aajfpcds8ay4h.com.ua/files/zbornik_51_1_gdansk_30_03_2016(1).pdf, с. 84-88:
Статья ''Tourism competitiveness in the Republic of Armenia'' (Конкурентоспособность туризма в Республике Армения) вышла в свет в мартовском номере научного журнала «Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук» (г. Москва). Со статьей ознакомьтесь по ссылке: http://elibrary.ru/item.asp?id=25750960: