Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ ուղերձ է հղել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Սիրելի կանայք ու աղջիկներ, մայրեր ու քույրեր,
Ցավոք, մայրության և գեղեցկության տոնն այսօր ցավի ու կսկիծի, անդառնալի կորուստները սգալու օր է: Այնուհանդերձ, այն չենք կարող անտեսել ու չասել ձեզ սիրո ու ջերմության խոսքեր՝ վերահաստատելով ձեր անուրանալի դերը հայ ընտանիքի ստեղծման ու կայացման, առողջ ու տաղանդաշատ զավակներ ծնելու ու դաստիարակելու գործում:
Մեր հայրենիքի համար օրհասական ժամերին ձեր կամքն ու խոսքը առաջնորդում է ձեր զավակներին, եղբայրներին, հայրերին ու ամուսիններին, և բազմիցս հայրենիքի ազատության զոհասեղանին է դրվում նրանց թանկագին կյանքը:
Այդպես է նաև այսօր: Հայ ժողովուրդը կրկին ոտքի է ելել՝ պաշտպանելու մայր հայրենիքը՝ իր մորն ու հորը, ընտանիքը, հողը հայրենի: Ու կրկին խիզախ ու աննկուն հայրենյաց զավակներին առաջնորդողը ձեր մեծ լավատեսությունն է, հավատը, մայրական օրհնանքը:
Սիրելի կանայք, ձեզ մաղթում եմ առողջություն, ուժ ու կորով՝ այս դժվարին օրերին ձեր սիրելիներին քաջալերելու, սփոփանք ու համբերություն՝ սիրասուն զավակների ու եղբայրների անդառնալի կորուստը սգալու համար:
Համաքայլ են ծնունդն ու մահը, տոնն ու սուգը: Թող շուտափույթ խաղաղություն հաստատվի մեր հինավուրց ու հպարտ հայրենիքում, թող այսուհետ ձեր աչքերին շողան միայն երջանկության արցունքներ:

Ректор Армянского государственного экономического университета направил послание по случаю праздника Материнства и красоты, которое представляем ниже:
Дорогие женщины и девочки, матери и сестры!
К сожалению, сегодня праздник материнства и красоты – день боли и гори, день оплакивания невозвратных потерь. Вместе с тем, мы не можем игнорировать и не сказать вам слова любви и тепла, вновь и вновь подтверждая вашу неоценимую роль в создании и укреплении армянской семьи, воспитании здоровых и талантливых детей.
В критический момент для нашей страны ваша воля и слово руководят ваших детей, братьев, отцов и мужей, и неоднократно на алтаре свободы Родины поставлена их драгоценная жизнь.
Так же и сегодня. Армянский народ вновь встал на защиту Родины матери –матери и отца, семьи, родной земли. И опять передовица отважных и неподатливых детей – оптимизм, вера и материнское благословение.
Дорогие женщины, желаю вам здоровья, силу и смелости, чтобы поощрять ваших любимых в эти трудные дни, утешение и терпение, чтобы оплакивать необратимую потерю ваших любимых детей и братьев.
Нога в ногу идут рождение и смерть, праздник и траур. Пусть наступит скорейший мир в нашем древней и гордой родине, пусть в ваших глазах блестят только слезы счастья!