Մեկնարկեցին ԳՈւԽ սեմինարները. ՈւԿ-ների դերը քաղաքական գործընթացներում
ՀՊՏՀ գիտաուսումնական խմբերի միջանկյալ հաշվետվությունների 2-րդ փուլը մեկնարկեց այսօր՝ «Ուղեղային կենտրոնները արդի քաղաքական գործընթացներում» ԳՈւԽ սեմինարով: Հաշվետվությանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի աշխատակիցները, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, գիտության բաժնի աշխատակիցներ, ասպիրանտներ:
Սեմինարն սկսվեց 1 րոպե լռությամբ. մասնակիցները հարգանքով հիշեցին այս օրերին Արցախում զոհված մեր  հերոսներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Գագիկ Վարդանյանը կարևորեց համալսարանական գիտության զարգացումը, ընդգծեց գիտաուսումնական խմբերի շրջանակներում կատարվող աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ «Ուղեղային կենտրոնները արդի քաղաքական գործընթացներում» ԳՈւԽ խմբի ղեկավարն է «Նորավանք» հիմնադրամի փոխտնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Վարդան Աթոյանը, խմբի անդամներն են փ.գ.թ., դոցենտ Սոֆյա Օհանյանը, փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի ավագ լաբորանտ Արփինե Մալքջյանը:
Խմբի ղեկավարը նշեց, որ այս հետազոտությունը բացառիկ է՝ որպես հայաստանյան  ուղեղային կենտրոնների դերի հետազոտության առաջին փորձ և հավելեց, որ մեր երկրում կան ավելի քան 60 ուղեղային կենտրոններ: Վարդան Աթոյանը ամփոփ ներկայացրեց իրենց աշխատանքի առանցքային ուղղությունները, անդրադարձավ ՈւԿ-ների կայացման, զարգացման փուլերին, գործառույթներին, տիպաբանությանը, համագործակցության ձևերին և այլն:
Արփինե Մալքջյանը զեկուցմամբ դիտարկեց ՈւԿ-ները՝ քաղաքական դերակատարների համակարգում: Բանախոսը կանգ առավ ՈւԿ-ների զարգացման ուղղությունների, գործունեության ռազմավարության, աշխատանքի արդյունավետության չափանիշների, մեթոդաբանության  հիմնական տեխնոլոգիաների, քաղաքական որոշումների մշակման մեթոդաբանության և այլ հարցերի վրա:
Վերջին զեկուցողը Սոֆյա Օհանյանն էր, ով ներկայացրեց ՀՀ-ում ՈւԿ-ների դերը քաղաքական գործընթացներում: Այս համատեքստում խոսվեց ՈւԿ-ների զարգացման փուլերի, ըստ չափորոշիչների դրանց գնահատման, դասակարգման, գործունեության թերությունների մասին: Ինչպես ասաց Սոֆյա Օհանյանը՝ եզրակացություններն ու առաջարկությունները մշակման փուլում են և կներկայացվեն ամփոփ հաշվետվությամբ:

Стартовали семинары НУГ: роль МЦ в политических процессах
Сегодня семинаром на тему “Мозговые центры в современных политических процессах” стартовал 2-й этап промежуточных отчетов научно-учебных групп АГЭУ. В семинаре присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, директор исследовательского центра “Амберд” Самвел Аветисян, сотрудники центра, представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники научного отдела, аспиранты.
Семинар начался минутой молчания: участники почтили память погибших военнослужащих и мирных жителей в Арцахе.
Гагик Варданян приветствовал присутствующих и подчеркнул важность развития университетской науки, необходимость осуществления исследований в рамках научно-учебных групп.
Отметим, что руководитель НУГ “Мозговые центры в современных политических процессах” – замдиректора научно-образовательного фонда «Нораванк», к.э.н., доцент Вардан Атоян, члены группы – доцент к.ф.н. София Оганян, старший лаборант кафедры философии и армянской истории Арпине Малкджян.
Руководитель группы отметил, что исследование является исключительным в качестве первого опыта исследования роли армянских мозговых центров и добавил, что в нашей стране действуют 60 мозговых центров. Вардан Атоян кратко представил ключевые направления работы, обратился к этапам создания, развития МЦ, функциям, типологии, формам сотрудничества и т.д.
Арпине Малкджян рассмотрела МЦ в системе политических игроков. Докладчица рассказала о направлениях развития МЦ, стратегической деятельности, критерий эффективности работы, основных технологий методологии и т.д.
Последняя докладчица – София Оганян, представила роль армянских МЦ в политических процессах. В этом контексте разговор заходил об этапах МЦ, оценке, классификации, недостатках деятельности по стандартам. Как отметила София Оганян, заключения и предложения находятся в стадии подготовки и будут представлены сводным отчетом.