Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի առաջարկությամբ, ռեկտորատի որոշմամբ  այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Կառավարության կողմից բացված հաշվեհամարին է փոխանցվել  10 միլիոն դրամ՝  բնակչությանն աջակցություն ցուցաբերելու և սոցիալական խնդիրներ լուծելու նպատակով:
«Անհնար է անհաղորդ մնալ վերջին օրերին ստեղծված իրավիճակին, մեր ժողովրդին պատուհասած դժբախտությանը: Այս օրերին մենք տեսնում ենք մեր ժողովրդի՝ հիացմունքի արժանի միասնականությունը, բայց մարդկային, բարոյական ռեսուրսների համատեղումից զատ հարկավոր է նաև նյութական, ֆինանսական հնարավորությունների մեկտեղում՝ ի նպաստ և ի բարօրություն Արցախի, հայ զինվորի և մեր ժողովրդի»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ մեկնաբանելով համալսարանի ռեկտորատի որոշումը:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ Կառավարությունը նախօրեին հայտարարությամբ դիմել է համայն հայությանը՝  նշելով, որ Արցախի Հանրապետության Կառավարությունը թիկունքային և ինժեներական աշխատանքները Պաշտպանության բանակի հետ համադրելու համար ստեղծել է օպերատիվ շտաբ՝ ԼՂՀ վարչապետի գլխավորությամբ: Նաև նշվել է, որ Արցախի համար ստեղծված այս ծանր իրավիճակում հազարավոր հայրենակիցներ դիմում են Արցախի Հանրապետության Կառավարությանը՝ հայտնելով իրենց աջակցությունն ու օգնություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը:  Բոլոր այն անձանց համար, ովքեր ցանկանում են բարեգործություն կատարել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, բացվել են հաշվեհամարներ: ԼՂՀ Կառավարության հայտարարությանը ծանոթացեք հետևյալ հղումով՝ gov.nkr.am/hy/official-news/item/2016/04/04/haytararutyun04.04.2016/:
Նշենք, որ  ապրիլի 4-ին մեր համալսարանում ղեկավարության, աշխատակազմի և ուսանողների մասնակցությամբ, ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ, իրականացվել էր առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և իրերի հավաքագրում, որոնք ուղարկվել են Լեռնային Ղարաբաղ: Երեկ  ՈՒԽ-ն նաև դրամահավաք է կազմակերպել՝ անհրաժեշտ ապրանքների խմբաքանակ ձեռք բերելու և ԼՂՀ ուղարկելու համար:

Количество просмотров: 963
По предложению ректора Армянского государственного экономического университета, профессора Корюна Атояна и решению ректората сегодня перечислено 10 млн драмов на счет, открытый Правительством Нагорно-Карабахской Республики для оказания поддержки населения и решения социальных проблем.
“Невозможно остаться равнодушным к ситуации в последние дни, несчастью, постигшему наш народ. В эти дни мы видим единство нашего народа, достойное восхищения, но  помимо совмещения человеческих и нравственных ресурсов, необходимо также комбинировать материальные и финасовых возможности в поддержку и во благо Арцаха, армянского солдата и нашего народа”, - сказал ректор АГЭУ Корюн Атоян, комментируя решение ректората.
Правительство Нагорно-Карабахской Республики сформировало оперативный штаб с целью координации тыловых и инженерных работ с Министерством обороны. Штаб возглавил премьер-министр НКР. Согласно решениям о временной эвакуации населения приграничны и обстреливаемых населенных пунктов, для оказания содействия населению и решения некоторых социальных вопросов открыты счета. С обявлением Правительства НКР ознакомьтесь по следующей ссылке http://www.gov.nkr.am/hy/official-news/item/2016/04/04/haytararutyun04.04.2016/:
Отметим, что 4 апреля в нашем университете, с участием руководства университета, персонала  и судентов, по инициативе студенческого совета был осуществлен сбор необходимых вещей, которые были отправлены в Нагорный Карабах. Вчера был организован сбор денежных средств для приобретения необходимых товаров и доставки их в НКР.