Օրերս շախմատի մրցաշարով մեկնարկել են 17-րդ հանրապետական ուսանողական մարզական խաղերը։ ՀՊՏՀ-ն մեկնարկը հաջող է սկսել. մեր շախմատի հավաքականը գրավել է 2-րդ մրցանակային տեղը, իսկ անհատական մրցավեճում կրկին 2-րդ տեղն է գրավել ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Էդուարդ Մկրտչյանը: ՀՊՏՀ շախմատի աղջիկների թիմը զբաղեցրել է 6-րդ հորիզոնականը:
Մեր համալսարանի ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս, շախմատի թիմի մարզիչ Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը գոհունակություն հայտնեց տղաների խաղից՝ առանձնահատուկ ընդգծելով անհատական պայքարում արծաթե մեդալի արժանացած Էդուարդ Մկրտչյանի խաղը:
Արծաթե մեդալ նվաճած ՀՊՏՀ շախմատի տղաների թիմի անդամներն են Էդուարդ Մկրտչյանը, ֆինանսական ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Դավիթ Մովսիսյանը, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանող Գրիշա Վահրամյանը, կառավարման ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Արթուր Եգորյանը:
Ուսանողական մարզական խաղերին 9 մարզաձևի 14 առաջնություններում ընդհանուր առմամբ կմասնակցի Հայաստանի և Արցախի 20 բուհերի շուրջ 2500 ուսանող:
Հավելենք, որ առաջիկայում՝ մարզական խաղերի գարնանային փուլում, կկայանան սեղանի թենիսի (տղաներ, աղջիկներ), բասկետբոլի (աղջիկներ), վոլեյբոլի (տղաներ), ֆուտզալի (աղջիկներ), ձյուդոյի (տղաներ) առաջնություններ:
Հանրապետական ուսանողական մարզական խաղերը կազմակերպել են Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը, ՀՀ ԿԳՆ-ն և Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիան։

Стартовали 17-е республиканские студенческие спортивные игры. Наша команда по шахматам среди мальчиков заняла 2-е призовое место, а в индивидуальной игре опять 2-е место занял студент 2-го курса факультета РЭ и МЭО Эдуард Мкртчян. Команда АГЭУ по шахматам среди девочек заняла 6-е место.
Преподаватель кафедры физического воспитания, по чрезвычайным ситуациям и гражданской обороны Людмила Ованнисян выразила удовлетворение игрой мальчиков, особо подчеркнув яркую игру Эдуарда Мкртчяна.
Члены команды АГЭУ по шахматам – Эдуард Мкртчян, студент первого курса магистратуры финансового факультета Давит Мовсисян, студент 4-го курса факультета маркетинга и организации бизнеса Гриша Ваграмян, студент 1-го круса факультета управления Артур Егорян.
В 14 первенствах по 9 видам спортам в общей сложности будет участвовать около 2500 студента из 20 вузов Армении и Арцаха.
Добавим, что в ближайшее время, в весенном туре спортивных игр, состоятся  первенства по настольному теннису (мальчики, девочки), баскетболу (девочки), волейболу (мальчики), футзалу (девочки), дзюдо (мальчики).
Республиканские студенческие спортивные игры были организованы Армянским молодежным фондом, МОН РА и Студенческой спортивной федерации Армения.