Հերթական միջոցառումը՝ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում
Սույն թվականի մայիսի 15-19-ը ՀՊՏՀ ՄՏՀ ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր Դիանա Գալոյանը Գոմել (Բելառուս) քաղաքում մասնակցել է «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ երիտասարդների ձեռներեցության համար» «Էրազմուս+» (ՀԳ 2) ծրագրի հերթական միջոցառմանը, որը բաղկացած է եղել երկու մասից:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնում է մեր գործընկերը, նախ ծրագրի մասնակից կողմերը անցկացրել են աշխատանքային քննարկում «Երիտասարդների ձեռներեցության զարգացման ասպեկտները Ուկրաինայում, Բելառուսում և Մոլդովայում» թեմայով, որտեղ որպես հիմնական զեկուցողներ հանդես են եկել գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչները: Այնուհետև, անցկացվել է միջազգային մրցույթ՝ «Երիտասարդները և ձեռներեցությունը» խորագրով, որտեղ համալսարանների ներկայացուցիչները հանդես են եկել որպես ժյուրիի անդամներ: Մրցույթին մասնակցել են երիտասարդ ուսանող-ձեռներեցներ Բելառուսից, Ուկրաինայից և Ռուսաստանից, որոնք ներկայացնում էին start-up բիզնես պրոյեկտներ: Մրցույթում հաղթող են ճանաչվել Խերսոնի ազգային տեխնիկական համալսարանի (Ուկրաինա) ուսանողները:
Հաջորդ միջոցառումը նախատեսվում է անցկացնել Ռիգայում (Լատվիա), որտեղ մասնակից համալսարանները կունենան աշխատանքային հանդիպում «Երիտասարդ ձեռներեցության փորձը Լատվիայում՝ եվրոպական ինտեգրման պայմաններում» խորագրով:

15-19 мая сего года заведующая кафедрой МЭО АГЭУ, доктор экономических наук Диана Галоян в городе Гомель (Беларусь) приняла участие в очередном мероприятии «Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства» программы Эразмус + (КД 2), которое состояло из двух частей.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью наша коллега сообщила, что участники программы прежде провели рабочее обсуждение на тему «Аспекты развития молодежного предпринимательства в Украине, Беларуси и Молдове», где в качестве основных докладчиков выступили представители партнеров-университетов. Затем состоялся международный чемпионат «Молодежь и предпринимательство», в котором представители университетов выступили в качестве членов жюри. В чемпионате участвовали молодые студенты-предприниматели из Беларуси, Украины и России, которые представляли бизнес-проекты start-up. обедителями были признаны студенты Херсонского национального технического университета (Украина).
Следующее мероприятие планируется провести в Риге (Латвия), где участники-университеты проведут рабочую встречу на тему «Опыт молодежного предпринимательства в условиях европейской интеграции в Латвии».