«Բաց դռների օր» ՀՊՏՀ-ում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն ապագայում որպես բուհ ընտրած աշակերտների և քոլեջների ուսանողների համար երեկ բացահայտումների օր էր։ Ինչո՞ւ ընտրել Տնտեսագիտական համալսարանը, ինչպիսի՞ կրթություն է առաջարկում բուհը, ի՞նչ մասնագիտություններ կան համալսարանում և որքանո՞վ են դրանք արտահայտում ապագա դիմորդների նախընտրությունները։ Այս հարցերի պատասխանները տրվեցին ՀՊՏՀ մեծ հանդիսասրահում, որտեղ հավաքվել էին երևանյան տարբեր դպրոցների և քոլեջների ավելի քան 300 սովորողներ։ Մինչ միջոցառման սկիզբն ազդարարելը, ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հայրենիքին իրենց կյանքը նվիրած հերոս հայորդիների հիշատակը:
«Եթե դուք ունեք որոշում՝ տնտեսագետ դառնալու, ապա միանգամայն ճիշտ տեղում եք, որովհետև ՀՀ-ում տնտեսագիտական միակ պետական բուհը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն է։ Իսկ եթե դեռևս տարակուսում եք մասնագիտության ընտրության հարցում, ապա վստահ եմ, որ այսօրվա հանդիպումը ձեզ հաստատապես կհամոզի՝ դուք ապագայում դառնալու եք Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանող»,- ապագա դիմորդներին ողջունելով՝ նշեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը՝ ընդգծելով, որ Տնտեսագիտական բուհն ուսանողներին ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթության բազում հնարավորություններ է տալիս, որոնց մասին ապագա դիմորդները կարող են տեղեկանալ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքից և ֆեյսբուքյան էջից։
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի անդամները մեկ առ մեկ ներկայացրին բուհում գործող ֆակուլտետներն ու մասնագիտությունները՝ «Բաց դռների» մասնակիցներին համակողմանի տեղեկություններ փոխանցելով նաև բուհի ենթակառուցվածքների, ընդունելության գործընթացի, առաջարկվող կրթական ծրագրերի, արտասահմանում ուսանելու հնարավորությունների, կարիերայի զարգացման ուղղությունների և հեռանկարների, տրամադրվող կրթաթոշակների և գործող զեղչային համակարգի մասին։ Նշեցին, որ այս տարի ևս համալսարանը ապագա դիմորդների համար կկազմակերպի էսսեների մրցույթ, և հաղթող եռյակը ՀՊՏՀ ընդունվելու դեպքում կստանա միանվագ կրթաթոշակ։
Ուսանողները «չմոռացան» նաև ապագա դիմորդներին վառ կերպով ներկայացնել ուսանողական կյանքի գրավիչ կողմերը և հենց դահլիճում կազմակերպեցին ինտերակտիվ խաղ-վիկտորինա, որի 10 լավագույն մասնակիցներին հանձնեցին խորհրդանշական նվերներ։
Դահլիճային հանդիպումից հետո ապագա տնտեսագետները շրջայց կատարեցին բուհում, եղան տարբեր մասնաշենքերում, ծանոթացան բուհի ենթակառուցվածքներին և նյութատեխնիկական հնարավորություններին։
Ապագա դիմորդները բուհից հեռացան վառ տպավորություններով և իրենց որոշումներում առավել քան վստահ՝ դիմել հենց Տնտեսագիտական համալսարան։

“День открытых дверей” в АГЭУ
Для учащихся школ и колледжей, выбравших АГЭУ для продолжения обучения, вчерашний день оказался днем открытий. По какой причине выбирать АГЭУ, какое образование предлагает вуз, по каким направлениям подготовки осуществляется обучение и насколько последние соответствуют предпочтениям абитуриентов? Ответы на эти вопросы прозвучали в актовом зале АГЭУ, где собралось более 300 учащихся из разных школ и колледжей Еревана. В начале мероприятия присутствующие минутой молчания почтили память наших героев, отдавших жизнь ради Отечества.
“Если вы решили стать экономистом, тогда вы в нужном месте, поскольку единственным государственным экономическим вузом в РА является АГЭУ. А если вы пока сомневаетесь, какую специальность выбрать, я уверена, что сегодняшняя встреча убедит вас стать студентом нашего вуза”, - отметила в своей приветственной речи ректор АГЭУ Диана Галоян, подчеркнув, что АГЭУ предоставляет студентам широкие возможности в сфере формального и неформального образования, о которых будущие абитуриенты могут узнать из официального сайта АГЭУ и страницы вуза в социальной сети ФЕЙСБУК.
Представители Студенческого совета АГЭУ представили факультеты вуза и направления подготовки, инфраструктуры, процедуру приема, стипендиальные программы, возможности обучения в зарубежных вузах, действующую систему скидок на плату за обучение и др. Также было отмечено, что и в этом году будет организован конкурс эссе для будущих абитуриентов, и тройка победителей в случае поступления в АГЭУ получит единовременную стипендию.
Члены Студсовета представили будущим абитуриентам также преимущества активной студенческой жизни и прямо в актовом зале организовали интерактивную викторину, вручив 10 лучшим участникам символические призы.