Դիտումների քանակ՝ 2892
Նոր ուսումնական տարում լավ սովորելու, մասնագիտական հմտություններին լավագույնս տիրապետելու ցանկություն է համակում ուսանողներին, ինչը հիանալի առիթ է դասախոսների համար՝ խթանելու այդ խանդավառությունն ու հետաքրքրությունը: Ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ ամեն ուսումնական տարում մասնագիտական առարկաներից բանախոսելու են հրավիրվում ոլորտի փորձառու մասնագետներ, որոնք մեկ դասաժամում հասցնում են ուսանողին հաղորդել մասնագիտական հիմնական նրբությունները: Կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Վահան Բաբայանի հրավերով այսօր հաշվապահական հաշվառում և հարկում մասնագիտության բակալավրիատի 2-րդ և աուդիտ մասնագիտության մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսերում «Ֆինանսական ենթակառուցվածքների աուդիտ» առարկայի շրջանակում բանախոսեց ՀՀ կենտրոնական բանկի լիցենզավորման և կորպորատիվ ֆինանսների վարչության պետ Էդգար Սարգսյանը: Բաց դասին ներկա էին հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Մերի Բադալյանը, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Լիանա Գրիգորյանը, դասախոսներ:
Ներկաներին ողջունեց Մերի Բադալյանը և կարևորեց նման ձևաչափով բաց դասերի անցկացումը: Դեկանն ընդգծեց, որ կրթության որակի բարձրացման համատեքստում այս նախաձեռնությունը գործնական գիտելիք հաղորդելու մի եղանակ է, և հատկապես առարկան նոր ուսումնասիրելիս այս մեթոդով ուսանողը ընդհանուր պատկերացում և նախագիտելիք է ստանում:
Էդգար Սարգսյանը դասին լուսաբանեց վերահոսկողության գործընթացում լիցենզավորման գործառույթի էությունը, ՀՀ ֆինանսական համակարգը և նրա ռիսկերը, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների օրինականացման դեմ պայքարի էությունը և առանձնահատկությունները, ֆինանսական կազմակերպությունների կառավարման գործընթացում աուդիտի գործառույթի տեղը և դերը: Մասնագետը պատասխանեց ուսանողների հարցերին:
Վահան Բաբայանի խոսքով՝ դասերը շարունակական են, երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 9-ին հաշվապահական հաշվառում և հարկում մասնագիտության 4-րդ կուրսում «Ներքին վերահսկողություն» առարկայի էության մասին կխոսի ՀՀ ԿԲ ֆինանսական վերահսկողության վարչության բանկային վերահսկողության բաժնի պետ Վաղինակ Ստեփանյանը:

В новом учебном году по традиции Армянский государственный экономический университет посещают специалисты, имеющие опыт в практической сфере, которые передают свои навыки и знания студентам экономического университета.
Сегодня по приглашению доцента кафедры управленческого учета и аудита, к.э.н. Вагана Бабаяна в рамках предмета “Аудит финансовых инфраструктур” для студентов 2-го курса бакалавриата специальности бухгалтерский учет и налогообложение и 2-го курса магистратуры специальности аудит посетил начальник управления по лицензированию и корпоративным финансам Центрального банка РА Эдгар Саргсян. На открытом занятии присутствовали декан факультета бухгалтерского учета и аудита Мери Бадалян, заведующая кафедрой управленческого учета и аудита, д.э.н., профессор Лиана Григорян, преподаватели.
Присутствующих поприветствовала Мери Бадалян и отметила важность такого рода мероприятий. Декан подчеркнула, что данная инициатива в контексте поднятия уровня образования является способом передачи практических знаний, и в частности проходя предметы по данному методу, студент получает общее представление и знания.
Эдгар Саргсян представил сущность функции лицензирования в процессе контроля, финансовую систему РА и ее риски, сущность и особенности, место и роль, функции аудита в процессе управления финансовыми организациями. Специалист ответил на вопросы студентов.
По словам Вагана Бабаяна занятия будут продолжены в понедельник 9-го сентября на 4-м курсе специальности бухгалтерский учет и налогообложение в рамках предмета “Внутренний контроль”, где выступит начальник отдела банковского контроля управления финансового контроля Центрального банка РА Вагинак Степанян.