ՀՀ ապահովագրական շուկայի առանձնահատկությունների շուրջ բաց դաս ՀՊՏՀ-ում
«Բակալավրական այն կուրսերում, որտեղ նախատեսված չէ պրակտիկա, հաճախ են ուսանողները նշում, որ ցանկալի է ավելի շատ գործնական մաս ներառել ուսումնական պարապմունքներում: Այս պահանջարկը լրացնելուն են միտված այն բաց դասերը, որոնք վարում են համապատասխան ոլորտում աշխատող մասնագետները՝ հանգամանալից ներկայացնելով մասնագիտական գործնական դաշտը»,-այսօր առկա բակալավրիատի ֆինանսներ մասնագիտության 2-րդ կուրսում կայացած բաց դասի անցկացման նպատակը մեզ հետ զրույցում հիմնավորեց կազմակերպիչ, բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի դոցենտ Լուսինե Ղազարյանը:
«Ռիսկերի տեսություն և ապահովագրություն» առարկայի այսօրվա դասին, որպես բանախոս, հրավիրված էր «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության անդերռայթինգի բաժնի ղեկավար, ՀՊՏՀ շրջանավարտ, այժմ՝ ասպիրանտ Լևոն Քոչարյանը: Նա լուսաբանեց ՀՀ ապահովագրական շուկայի առանձնահատկությունները, շուկան ներկայացրեց նաև իբրև ռիսկերի կառավարման մեխանիզմ, խոսեց միտումների, ապահովագրական նոր պրոդուկտների մասին:
Մեզ հետ զրույցում Լևոն Քոչարյանն ասաց, որ ՀՊՏՀ-ի հետ «Ինգո Արմենիայի» համագործակցությունը սերտ է, փոխադարձ այցերի ընթացքում ուսանողը ոչ միայն գործնական գիտելիք է ստանում, այլև ծանոթանում է ժամանակակից գործատուի պահանջներին: Փոխշահավետ գործակցության արդյունքում էլ գործատուն հնարավորություն է ունենում լավ կադրեր ընտրել:

«На курсах бакалавриата, где нет практики, студенты часто указывают, что желательно включить более практическую часть в учебную программу. Чтобы удовлетворить этот спрос, есть открытые занятия, которые проводят профессионалы, работающие в соответствующей области, с подробным описанием сферы профессиональной деятельности», - пояснила цель сегодняшнего открытого занятия бакалавриата второго курса по финансам доцент Люсине Казарян.
Сегодня состоялось занятие на тему: «Теория риска и страхования», которое провел руководителем подразделения андеррайтинга страховой компании «Инго Армения», выпускник АГЭУ, ныне аспирант Левон Кочарян. Он рассказал об особенностях страхового рынка Республики Армения, представил рынок как механизм управления рисками, рассказал о тенденциях, новых страховых продуктах.
В беседе с нами Левон Кочарян сказал, что сотрудничество с АГЭУ и «ИНГО Армения» является близким. В результате взаимовыгодного сотрудничества работодатель имеет возможность выбрать хороший персонал.