Ակնարկային դասախոսություններ և թրեյնինգ՝ ՌԴ ակադեմիայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի նախաձեռնությամբ, ակնարկային դասախոսություններ ներկայացնելու նպատակով այսօր մեր համալսարանում էին ՌԴ նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայի Սպորտի և տուրիզմի ոլորտի կառավարման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Մարիա Բելյակովան և նույն ակադեմիայի ճյուղային մենեջմենթի ինստիտուտի միջազգային բաժնի պետ, մարքեթինգի դասախոս, տ.գ.թ., դոցենտ Օլգա Գավրիլինան: Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ն այս ակադեմիայի հետ միջբուհական համագործակցության պայմանագիր ունի:
Մարիա Բելյակովան հանդես եկավ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետում՝ «Ներդրումային միջավայր» դասախոսությամբ, որին ներկա էին միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանը, ամբիոնի դասախոսները, ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը: Ռուսաստանցի դոցենտը ողջունեց ներկաներին և ուսանողներին կոչ արեց ակտիվ լինել, հարցեր տալ ու մասնակցել թեմայի քննարկմանը: Նա դասախոսությունն սկսեց նախ ներդրումային միջավայր հասկացության մեկնաբանմամբ, այնուհետև բացատրեց դրա կապը ներդրումային գործունեության հետ, անդրադարձավ միջավայրի վրա ազդող գործոններին, ՌԴ ներդրումային միջավայրի մասին և այլն:
Զուգահեռ, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում, Օլգա Գավրիլինան անցկացնում էր LEGO Serious Play թրեյնինգ: Նշված ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանի, մարքեթինգի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վադիմ Գրիգորյանի, նույն ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ Օլգա Գավրիլինան լսարանը բաժանեց 5 թիմի և հարցադրումներ ներկայացրեց, որոնց, 10 րոպե անց, պետք է պատասխաներ յուրաքանչյուր թիմ:
Պարզաբանելով խաղի անցկացման նպատակը՝ դոցենտը նշեց, որ ապագա մարքեթոլոգները պետք է կարողանան աշխատել ինֆորմացիայի հետ, ճիշտ ներկայանան, արագ կողմնորոշվեն. դրանք հատկանիշներ են, որոնք պետք է զարգացնել: Ներկա դասախոսները, իբրև ժյուրի, գնահատեցին պատասխանները՝ հաշվի առնելով թիմային աշխատանքը, տրամաբանությունը, խոսքը և մի քանի այլ չափանիշներ: Լավագույնները խրախուսվեցին:
Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ակադեմիայի դասախոսները այնուհետև եղել են նաև միջազգային տնտեսական հարաբերությունների և մարքեթինգի ամբիոններում, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ քննարկել ՀՊՏՀ-ի հետ համագործակցության հեռանկարները: Հանդիպումներին ներկա է եղել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, խոսել կենտրոնի հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ:

Очерковые лекции и тренинг с участием представителей академии РФ
По инициативе кафедры международных экономических отношений АГЭУ с целью презентации очерковых лекций сегодня в нашем университете побывали заместитель декана, заведующая кафедрой менеджмента спортивной и туристской индустрии Института отраслевого менеджмента Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации Мария Белякова и начальник международного отдела института отраслевого менеджмента той же академии, преподаватель маркетинга, к.э.н., доцент Ольга Гаврилина. Отметим, что у АГЭУ есть новый договор межвузовского сотрудничества.
Мария Белякова выступила на факультете регулирования экономики международных экономических отношений с лекцией “Инвестиционная среда”, на которой присутствовала профессор кафедры международных экономических отношений Зоя Тадевосян, преподаватели кафедры, начальник учебного отдела Агавни Акопян.
Доцент из России приветствовала присутствующих и призвала студентов быть активнее, задавать вопросы и участвовать на обсуждении темы. Параллельно, на факультете маркетинга и организации бизнеса Ольга Гаврилина проводила тренинг LEGO Serious Play. Вместе с деканом указанного дакультета, и.о. заведующего кафедрой Григоряном Вадимом, представителями профессорско-преподавательского состава Ольга Гаврилова разделила аудиторию на 5 команд и задавала вопросы: через 10 минут каждая команда должны была ответить на эти вопросы.
Преподаватели Института отраслевого менеджмента Российской академии народного хозяйства и государственной службы побывали также на факультетах международных экономических отношений и маркетинга, обсудили с представителями профессорско-преподвательского состава преспективы сотуденичество с АГЭУ. На встречах присутствовал директор исследовательского центра АМБЕРД Григроян Армен.