ՀՀ Անկախության տոնը՝ որպես միջմշակութային հաղորդակցման հնարավորություն
ՀՊՏՀ-ի և «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի միջև կրթական համագործակցությունը հարստանում է նաև մշակութային միջոցառումներով, որոնց շնորհիվ, հուսով ենք, մասնակիցների հիշողություններում Հայաստանը և մասնավորապես մեր համալսարանը կմնան որպես հյուրընկալության, ջերմության, համամարդկային արժեքների և գիտելիքի ու առաջընթացի խորհրդանիշ:
Այսպես. մեր հյուրերը սեպտեմբերի 21-ին անմասն չմնացին Անկախության 30-րդ տարեդարձի տոնական միջոցառումներից: Այդ օրը հյուրընկալության վայրը հիմնականում ՀՊՏՀ գեղատեսիլ բակն էր. նախ՝ միջազգային սեմինարների արտասահմանցի մասնակիցներին գլխավոր մասնաշենքի ճեմասրահում՝ ՀՊՏՀ թանգարանի հարևանությամբ, ներկայացվեց հայ ժողովրդի անկախության կերտման պատմությունը, ճանաչողական խաղերի ընթացքում մասնակիցները ստուգեցին Հայաստանի վերաբերյալ իրենց գիտելիքները։ Այնուհետև բակում, ի նշան Հայաստանի և Եվրամիության, ինչպես նաև՝ ՀՊՏՀ-ի և «Կոպեռնիկուս Բեռլին»-ի միջև արդյունավետ ու սերտ համագործակցության, տնկվեց խորհրդանշական ծառ, և օրն ամփոփվեց հայկական ազգային պարերով։ Մասնակիցները սովորեցին «Կարնո Քոչարի» և «Թամզարա» պարերը, ծանոթացան դրանց ստեղծման պատմությանը։
Հիշեցնենք՝ ՀՊՏՀ-ի և «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի միջև համագործակցության շրջանակում Հայաստանում են «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բուդաղյանը, ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Ալեքսանդրս Փոստսը և միջազգային սեմինարների շուրջ երեք տասնյակ օտարերկրացի մասնակիցներ:

День независимости РА как возможность межкультурного общения
Образовательное сотрудничество между АГЭУ и ассоциацией «Коперникус Берлин» обогащается культурными мероприятиями, благодаря которым Армения и наш университет останутся в воспоминаниях участников олицетворением гостеприимства, теплоты, общечеловеческих ценностей, знания и прогресса.
Итак, 21-го сентября наши гости не остались в стороне от праздничных мероприятий по случаю 30-летия независимости РА. Гости собрались во дворе АГЭУ. В фойе центрального корпуса АГЭУ иностранным участникам международных семинаров были представлены исторические факты, затем с помощью познавательных игр гости проверили свои знания об Армении. Во дворе АГЭУ в знак дружбы между Арменией и ЕС, а также тесного и эффективного сотрудничества между АГЭУ и ассоциацией «Коперникус Берлин» было посажено дерево. В завешение дня иностранных гостей познакомили с армянскими национальными танцами.
Напоминаем, что в рамках сотрудничества между АГЭУ и ассоциацией «Коперникус Берлин» в Армении находятся исполнительный директор Ассоциации Давид Будагян, представитель Ассоциации Александрс Постс и около 30 иностранных участников международных семинаров.