Ուսանողական մարզական խաղերը մոտենում են ավարտին. ՀՊՏՀ-ն աչքի է ընկել հաջողություններով
Ավարտին է մոտենում ՀՀ բուհերի ուսանողների հանրապետական մարզական 20-րդ խաղերի գարնանային փուլը: ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժ/պ, Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Հովհաննես Գաբրիելյանը մեզ հետ զրույցում, ամփոփելով ՀՊՏՀ ուսանող-մարզիկների արձանագրած արդյունքները, նշեց, որ նրանք խաղերի ամենաակտիվ մասնակիցներից են, ընդգրկված են բոլոր առաջնություններում:
«Նախ նշենք, որ այս տարին հայաստանյան ուսանողական սպորտի համար հոբելյանական է. լրանում է Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գործունեության 25-րդ տարին, ինչպես նաև հանրապետական մարզական խաղերն անցկացվում են արդեն 20-րդ անգամ: Այս առիթով միջոցառումներն այս տարի ավելի մասշտաբային են: Հանրապետական ուսանողական խաղերի շրջանակում 2019 թ. ընդգրկված են 18 առաջնություններ (աղջիկներ, տղաներ)՝ 15 մարզաձևերից, մասնակցում են ՀՀ պետական և ոչ պետական բուհերի շուրջ 30 բուհերի 2500 ուսանողներ»,-ասաց ամբիոնի ղեկավարը:
Այսպիսով, ներկայացնում ենք մինչ այժմ կայացած առաջնություններից ՀՊՏՀ-ականների զբաղեցրած մրցանակային տեղերը: Հրաձգության առաջնությունում ունենք անհատական և թիմային հաջողություն. ֆինանսական ֆակուլտետի 4-րդ կուրսեցի Շանթ Սարգսյանը ոսկե մեդալ է նվաճել, իսկ ՀՊՏՀ հրաձիգների թիմը (Շանթ Սարգսյան, ֆինանսական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսեցիներ Տիգրան Մքոյան, Տարոն Մարգարյան) զբաղեցրել է 3-րդ տեղը՝ արժանանալով բրոնզե մեդալների:
Ուժային եռամարտում մեր տղաները 3 մեդալ են նվաճել: Ֆինանսական ֆակուլտետի հեռակա մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Էդգար Բադալյանը 60 կգ քաշային կարգում նվաճել է ոսկե մեդալ, նույն ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Ռուդոլֆ Վարդանյանը 60 կգ քաշային կարգում՝ արծաթե մեդալ, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսեցի Վանիկ Փափախչյանը 52 կգ քաշային կարգում արծաթե մեդալակիր է դարձել (մրցանակակիրները՝ 3-րդ լուսանկարում):
Վոլեյբոլի առաջնությունում և' տղաների, և' աղջիկների թիմերը նվաճել են բրոնզե մեդալներ:
Առջևում ֆուտզալի առաջնությունն է, մայիսի 16-ին կայանալիք եզրափակիչ հանդիպմամբ 20-րդ խաղերի գարնանային մասը կամփոփվի: Հոբելյանական ուսանողական խաղերը կվերսկսվեն աշնանը, կեզրափակվեն դեկտեմբերին:

Подходят к концу студенческие спортивные игры. АГЭУ-евцы зарегистрировали хорошие результаты
Подходит к концу весенний этап 20-ых республиканских студенческих спортивных игр вузов РА. И.о. заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне, генеральный секретарь студенческой спортивной ассоциации Армении Ованнес Габриелян в беседе с нами выделил результаты студентов – спортсменов АГЭУ, отметив, что они являются самыми активными участниками, и вовлечены во всех видах игр.
“Прежде всего отметим, что этот год является юбилейным для армянского студенческого спорта, исполняется 25 лет деятельности студенческой спортивной федерации Армении, а также республиканские игры организуются уже в 20-ый раз. По этому случаю мероприятия в этом году более масштабные. В республиканских студенческих играх 2019 года 18 первенств (девушки, парни), по 15 видам спорта, принимают участие более 2500 студентов из 30 государственных и негосударственных вузов РА”- сказал руководитель кафедры.
Таким образом, представляем занятые призовые места АГЭУ-евцами.
В первенстве по стрельбе у нас есть индивидуальные и командные успехи: студент 4-го курса факультета финансов Шант Саргсян завоевал золотую медаль, а команда АГЭУ по стрельбе заняла почетное 3-е место и завоевала бронзовую медаль.
В первенстве по пауэрлифтингу наши парни завоевали 3 медали. Студент 1-го курса финансового факультета Эдгар Бадалян в весовой категории 60кг получил золотую медаль, студент 1-го курса того же факультета Рудольф Варданян в весовой категории 60 кг и студент 2-го курса факультета информатики и статистики Ваник Папахчян в весовой категории 52 кг получили серебряные медали.
В первенстве по волейболу и парни, и девушки завоевали бронзоые медали.
16 мая состоится финальная игра по футзалу - этим и будут завершены 20-ые студенческие республиканские игры. Осенью продолжатся юбилейные студенческие игры, которые закончатся в декабре. Ованнес Габриелян уверен, что команда АГЭУ по футзалу станет победителем и в это виде спорта. Фотографии из разных первенств.