Ռուբեն Հայրապետյանը՝ ՀՊՏՀ նոր ղեկավար
Այսօրվանից Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ղեկավարման բարձր ու պատասխանատու պաշտոնը, որպես ռեկտորի պաշտոնակատար, ստանձնում է տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանը:
Նորանշանակ ղեկավարին մաղթում ենք եռանդ ու տոկունություն, նոր ծրագրերի ու նախաձեռնությունների իրագործում, կառավարչական գործունեության հաստատուն ու արդյունավետ ճանապարհ՝ ի շահ տնտեսագիտական մայր համալսարանի բարի համբավի ամրապնդման և Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության համար բարձրորակ կադրերի պատրաստման:
Ռուբեն Արմենի Հայրապետյանը ծնվել է 1987 թ. մարտի 25-ին Երևանում:
2002-2007 թթ.՝ սովորել է Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտի կառավարման ֆակուլտետի «Կառավարում» բաժնում և գերազանցությամբ ավարտել:
2007 թ. ընդունվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի առկա ուսուցմամբ ասպիրանտուրա և վաղաժամ ավարտել այն՝ 2009 թ. հաջողությամբ պաշտպանելով թեկնածուական ատենախոսությունը և ստանալով տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
2008-2009 թթ. աշխատել է «Էլոլա» ՓԲԸ-ում (կաթնամթերքի արտադրություն)՝ որպես տնօրենի տեղակալ:
2009-2011 թթ. աշխատել է «Գորիս կաթ» ՍՊԸ-ում՝ որպես փոխտնօրեն: Զուգահեռաբար, 2009-2012 թթ. աշխատել է ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնում՝ որպես ասիստենտ:
2011 թ. ավարտել է Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոցը (Երևան/Ստրասբուրգ): 2011 թ. ավարտել է նաև Քաղաքական դասընթացների մոսկովյան դպրոցը (Մոսկվա):
Որպես փորձագետ՝ ակտիվորեն hամագործակցում է պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև պետական կառույցների հետ: Մասնակցել է կառավարման և տնտեսագիտության ոլորտներում տեղական և միջազգային մի քանի տասնյակ գիտաժողովների, սեմինարների և համաժողովների, ինչպես նաև համալսարանների կարողությունների բարելավմանն ուղղված միջազգային նախագծերի: Ղեկավարում է մի շարք գիտահետազոտական նախագծեր՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր:
Թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունից հետո Ռուբեն Հայրապետյանը զբաղվել է ակտիվ գիտական ու մանկավարժական գործունեությամբ և 2013 թ. արժանացել է դոցենտի գիտական կոչման:
2015 թ. պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսությունը և ստացել տնտեսագիտության դոկտորի գիտական աստիճան:
2018 թ. ՀՀ բարձրագույն որակավորման կոմիտեի որոշմամբ արժանացել է պրոֆեսորի գիտական կոչման:
2018 թ. սեպտեմբերին նշանակվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարման ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
2018 թ. «Իմ քայլը» դաշինքից որպես անկուսակցական թեկնածու ընտրվել է Երևան քաղաքի ավագանու անդամ:
2018թ. դեկտեմբերի 28-ին նշանակվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար:
Հեղինակ է շուրջ հիսուն գիտական հրապարակումների, հեղինակել և համահեղինակել է 10 մենագրություն, 2 ուսումնական ձեռնարկ և 1 դասագիրք:

С сегодняшнего дня высокая и ответственная должность руководителя Армянского государственного экономического университета, в качестве и.о. ректора, берет на себя доктор экономических наук, профессор Рубен Айрапетян.
Новоназначенного руководителя желаем энергичности и стойкости, реализации новых планов и инициатив, непреклонности и эффективности управленческой деятельности во благо укрепления доброй репутации экономической альма-матер и в деле подготовки высококачественных кадров для экономики Республики Армения.
Айрапетян Рубен Арменович родился 25 марта 1987 года в городе Ереване. В 2002 году поступил в отделение “Управление” факультета упралвниея Ереванского государственного экономического университета и в 2007 году окончил его с отличием. В 2007 году поступил в аспирантуру Армянского государственного экономического университета на очную форму обучения и досрочно окончил ее экстерном в 2009 году, защитив кандидатскую диссертацию и получив ученую степень кандидата экономических наук. 2008-2009 гг. работал в ЗАО «Элола» (производство молочных продуктов) в качестве заместителя директора. 2009-2011гг. работал в ООО «Горис кат» в качестве замдиректора. В 2009-2012 гг. работал по совместительству на кафедре управления АГЭУ в качестве ассистента.
В 2011 году окончил Ереванскую школу политических курсов Европейского совета (Ереван/Страсбург). В 2011 году также окончил Московскую школу политических курсов (Москва).
Рубен Айрапетян, в качестве эксперта активно сотрудничает с общественными организациями в сферах управления и местного самоуправления, с международными организациями, а также с государственными структурами. Он участвовал в нескольких десятках местных и международных конференциях, семинарах и форумах, а также международных проектах, направленных на улучшение способностей университетов. Руководит несколькими научно-исследовательскими проектами, как государственными, так и частными.
После защиты кандидатской диссертации Айрапетян Р. занялся активной научной и педагогической деятельностью и в 2013 году был удостоен научного звания доцента. В 2015 году защитил докторскую диссертацию и получил ученую степень доктора экономических наук. А в 2018 году, решением Высшей аттестационной комиссии, ему было присвоено ученое звание профессора.
В сентябре 2018 г. был назначен временно исполняющим обязанности заведующего кафедрой управления Армянского государственного экономического университета.
В 2018 г. из блока “Мой шаг” в качестве непартийного кандидата был избран членом старейшин города Еревана.
28 декабря 2018 года назначен исполняющим обязанности ректора Армянского государственного экономического университета.
Айрапетян Р. является автором около пятидесяти научных трудов, автором и соавтором 10 монографий, 2 учебных пособий и 1 учебника. Владеет армянским, русским, английским и итальянским языками.