ՀՀ կենտրոնական բանկն ամփոփել է ԿԲ առաջին նախագահ Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակի հերթական մրցույթի արդյունքները, որի վերջին փուլին մասնակցել են հայաստանյան բուհերի տնտեսագիտական մասնագիտությունների 18 ուսանողներ՝ ներկայացնելով իրենց հետազոտական-վերլուծական աշխատանքը:
Ըստ ԿԲ կայքի՝ ԿԲ խորհուրդը գնահատել է զեկուցումները և արդյունքում 7 ուսանողի համար սահմանել ամսական 50.000 դրամի չափով, 6 ամիս ժամկետով Իսահակ Իսահակյանի անվան կրթաթոշակ:
Մրցույթում հաղթածներից 2-ը ՀՊՏՀ-ական են. Մարինե Ավետիսյանը Գյումրու մասնաճյուղի ֆինանսահաշվային ֆակուլտետի բանկային գործի կազմակերպում մասնագիտության մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող է, Անդրանիկ Սարգսյանը՝ ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի բանկային գործի կազմակերպում մասնագիտության մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսից:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցել է մագիստրանտների հետ: Անդրանիկ Սարգսյանը մրցույթում ներկայացրել է «Մեծ տվյալների վերլուծությունը և արհեստական բանականությունը որպես վիճակագրական տեղեկատվության ստացման և մշակման նոր հնարավորություններ, դրանց հետ կապված մարտահրավերները և ներդրման հնարավոր ուղիները կենտրոնական բանկերում» թեմայով հետազոտական աշխատանք:
«Ներկայացրել եմ աշխարհի կենտրոնական բանկերի՝ քարտային զեղծարարությունների բացահայտման փորձը և վերլուծելով մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների օգտագործման եղանակները՝ առաջարկել զեղծարարությունների բացահայտման մոդել»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Անդրանիկը: Ի դեպ, մեր մագիստրանտն աշխատում է «Simply Technologies» ընկերությունում` որպես ծրագրավորող:
Մարինե Ավետիսյանի մրցութային աշխատանքը «Մակրոպրուդենցիալ քաղաքականությունը դոլարիզացված տնտեսություններում» թեմայով էր: Նա մեզ հաղորդեց, որ թեման ակտուալ ու կարևոր է այն համատեքտում, որ Կենտրոնական բանկը 2018 թվականից համարվում է ոչ միայն գների կայունություն, այլև ֆինանսական կայունություն ապահովող կառույց, և մակրոտնտեսական քաղաքականության դերը առավել կարևորվում է:
«Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը համարվում է դոլարիզացված տնտեսություն, անհրաժեշտություն է առաջանում հստակ պատկերացում կազմել, թե ինչպիսի քաղաքականություն պետք է վարի պատասխանատու մարմինը, որպեսզի այն հնարավորինս արդյունավետ լինի»,-ասաց մագիստրանտը:
Տեղեկացանք նաև, որ Մարինեն աշխատում է Գյումրու «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոնում:

Центральный Банк Армении подытожил результаты очередного конкурса стипендиатов имени первого председателя ЦБ РА Исаака Исаакяна. В конкурсе "Стипендия им. Исаака Исаакяна" участвовали 25 студентов, из которых лишь 18 прошли в финал, и из них только 7 признаны победителями.
Победители полгода будут получать стипендию в размере 50000 драмов ежемесячно. Двое из победителей – студенты Армянского государственного экономического университета. Это Марине Аветисян (студентка второго курса магистратуры финансово-учетного факультета по специальности “Банковское дело” (Гюмрийской филиал АГЭУ) и Андраник Саргсян (студент 2-го курса магистратуры по специальности “Организация банковского дела”).
Отметим, что конкурс "Стипендия им. Исаака Исаакяна" проводится с 2003 года и с этого момента по сей день стипендия имени первого председателя Центробанка Армении присуждена 97 студентам.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью Андраник Саргсян сообщил, что он представил исследовательскую работу на тему “Анализ больших данных и искусственный интеллект как новые возможности для получения и разработки статистической информации, вызовы связанные с ними и возможные пути внедрения в центральных банках”. Кстати, наш магистрант работает в компании «Simply Technologies» в качестве программиста.
Конкурсная работа Марине Аветисян носила следующее название “Макропотенциальная политика в долларизованной экономике.” Она сообщила, что тема актуальна и важна в том контексте, что Центральный банк с 2018 года считается не только структурой, обеспечивающей устойчивость цен, но также финансовую устойчивость, и роль макроэкономической политики более чем важна. Марине Работает в научно-исследовательском, образовательном и консалтинговом центре “Компас” в городе Гюмри.