Դիտումների քանակ՝ 2180
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն այսօր հանդիպել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանին և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանին:
Ինչպես հայտնում են ՏՄՊՊՀ-ից, քննարկվել են տնտեսական մրցակցության պաշտպանության ոլորտում համագործակցության հարցերը, մասնավորապես հանձնաժողովի աշխատանքներում տեղական գիտական ներուժի օգտագործումը, ինչպես նաև բուհից աշխատաշուկա անցումն ավելի սահուն դարձնելուն միտված համատեղ քայլերի ձեռնարկումը:
Գեղամ Գևորգյանը իր խոսքում նշել է, որ «Ամբերդ» կենտրոնի հետ համագործակցության հաջողված փորձ ունեն՝ հիշատակելով նախորդ տարի կարագի շուկայի ուսումնասիրության ժամանակ կենտրոնի տրամադրած վերլուծությունը, որն անչափ օգտակար եղավ, և հույս հայտնելով, որ հետագայում այդ համագործակցությունը կշարունակի ընդլայնվել և խորանալ: Մասնավորապես առաջարկել է այս տարի նույնպես համագործակցել ապրանքային շուկաներում կատարվող ուսումնասիրությունների շրջանակում՝ ընտրելով հինգ շուկաներից որևէ մեկը:
Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրել է ՀՊՏՀ գիտահետազոտական գործունեությունն ու մատնանշել այդ ոլորտում փոխգործակցության հնարավորությունները: «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանն իր հերթին կարևորել է պետական մարմինների հետ փոխշահավետ համագործակցությունը, որը դրական արդյունքներ է արձանագրում:

Сегодня председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Республики Гегам Геворгян встретился с проректором по науке Армянского государственного экономического университета Татулом Мкртчяном и директором исследовательского центра “Амберд” Давидом Ахвердяном.
Вопросы сотрудничества в области защиты экономической конкуренции, в частности использование местного научного потенциала в работе Комиссии, а также совместные шаги, направленные на то, чтобы переход от университета к рынку труда осуществлялся более плавно.
Гегам Геворгян заявил, что они успешно сотрудничают с исследовательским центром “Амберд”, сославшись на анализ, проведенный центром в ходе исследования рынка масла в прошлом году, который был чрезвычайно полезным, и выразил надежду, что это сотрудничество будет продолжено и укреплено в будущем. В частности, он предложил принять участие в исследовании рынка продуктов, выбрав один из пяти рынков. Татул Мкртчян представил научно-исследовательскую деятельность АГЭУ и указал на возможности сотрудничества в этой области. Директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян подчеркнул важность взаимовыгодного сотрудничества с государственными органами.