Text΄nPayMe. ֆինանսական փոխանցումներ՝ ձեր նամակագրական հավելվածներից
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ՀՀ ԲՏԱ նախարարության «Գաղափարից մինչև բիզնես» նորարարական բաղադրիչով շահառու հանդիսացող սկսնակ ընկերությունների դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում սկսնակ բիզնեսի ներկայացուցիչներին զինում է անհրաժեշտ գիտելիքներով և գործնական հմտություններով, տրամադրում գործնական կապերն ընդլայնելու նպաստավոր պայմաններ՝ բիզնեսը զարգացնելու համար։ Աքսելերացիոն ծրագրի շահառուներն են տարբեր բնույթի 6 ստարտափներ։ Ծրագրի շրջանակում փետրվարի 22-ից ՀՊՏՀ Change Lab-ում մեկնարկել և շարունակվում է թեմատիկ դասընթացների, ինչպես նաև մենթորների հետ համագործակցության փուլը, որի ընթացքում մասնակիցներն արդեն ծանոթացել են ստարտափներում մտավոր սեփականության պաշտպանության խնդիրներին, ֆինանսավորման փուլերին և ներդրումային գործիքներին, ֆոնդահայթայթմանը, թվային մարքեթինգին և բրենդինգին։
ՀՊՏՀ մարքեթինգի և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը ծրագրի մասնակից 6 ստարտափներին ներկայացնող հրապարակումների շարք է պատրաստում։ Մենք արդեն անդրադարձել ենք Zleenk ստարտափին, Gabby-ին, «Ռոբոդելին», «Մանոթին» (manot), իսկ այս հրապարակումը Text΄nPayMe-ի մասին է։
Text΄nPayMe-ն բանկային ստեղնաշար է, որը հնարավորություն է տալիս գումար փոխանցելու ցանկացած նամակագրական հավելվածի միջոցով, որն ունի մուտքագրման դաշտ։ Ստարտափի ստեղծման և գործունեության մասին զրուցել ենք համահիմնադիրներ Արթուր Կարապետյանի և Միհրան Բաբայանի հետ։
- Ովքե՞ր են ստարտափը նախաձեռնողները։
Ա.Կ. – Շնորհակալ ենք՝ մեզ հյուրընկալելու համար: Ստարտափի նախաձեռնողներն ու համահիմնադիրները երկուսս ենք՝ Միհրան Բաբայանը և ես՝ Արթուր Կարապետյանս: Միհրանը առաջին մասնագիտությամբ ֆիզիկոս է, այնուհետև ուսումը շարունակել է «Ֆինանսներ» մասնագիտությամբ: ՏՏ ոլորտում բազում ստարտափների մենթոր է եղել: Մեր ստարտափում նա բիզնեսի զարգացման և ընդլայնման գծով պատասխանատուն է։
Ես ՀՊՏՀ ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի «Բնօգտագործման տնտեսագիտություն» մասնագիտության շրջանավարտ եմ՝ ՇՄԱԳ փորձագետ: Մեր ստարտափում տեխնիկական մասի պատասխանատուն եմ։ Առաջին հայացքից ՇՄԱԳ-ը և ՏՏ-ն միմյանցից հեռու ոլորտներ են թվում: Սակայն «ժողում» ստացած գիտելիքներս համակարգային մտածելակերպ են ձևավորել, ինչն էլ ինձ օգնել է ՏՏ ստարտափ հիմնելիս։
ՀՊՏՀ-ն, հիրավի, իմ հարազատ համալսարանն է, այստեղ պատիվ եմ ունեցել պապիկիս՝ բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի դասախոս Ռազմիկ Պետրոսյանի ուսանողը լինելու:
- Ինչպե՞ս ստեղծվեց ստարտափը։
Մ.Բ. - Միասին հաքաթոնի էինք մասնակցում, որի շրջանակներում մեզ տրված առաջադրանքներից էր՝ ստեղծել նմանօրինակ նախագիծ։ 24 ժամ հետո գիտակցեցինք, որ սա ոչ միայն այս միջոցառման շրջանակների առաջադրանք է, այլ հեռանկարային բիզնես գաղափար։
Կարճ ժամանակ անց նաև ակնհայտ դարձավ, որ գաղափարը բավական կենսունակ է, որպեսզի ստարտափի հիմք հանդիսանա: Կարծում եմ՝ արդեն հասկացաք՝ ինչ եղավ. ստարտափը հիմնեցինք, որից հետո անմիջապես սկսեցինք զարգացնել ու ստեղծել ծրագրի առաջին նախատիպը։
- Անվան ընտրությունը կբացատրե՞ք:
Ա.Կ. – Սիրում եմ այս հարցը: Դուք ճիշտ նկատեցիք անվան առանձնահատկությունը. անունը փորձել ենք այնպես ընտրել, որ լինի ըմբռնելի ու բնութագրական։ Այսինքն, մեր ստարտափը ստեղծվել է, որպեսզի մարդիկ կարողանան տեքստ գրել և վճարել, ինչն էլ արտահայտված է ստարտափի անվան մեջ:
- Ի՞նչ է առաջարկում, ո՞ւմ համար է, ովքե՞ր կարող են օգտվել ստարտափից։
Մ.Բ. - Հավելվածը, որը, ի դեպ, անվճար է, կարող են ներբեռնել բոլոր ցանկացողները: Այն մարդկանց հնարավորություն է տալիս գումար փոխանցելու ցանկացած նամակագրական հավելվածում՝ մեսենջեր, վայբեր, վոթսափ կամ այլ հավելվածներում, որտեղ հնարավորություն կա որևէ տեքստ գրելու։
Գումար ուղարկելուն նախորդում է համապատասխան քննարկում այս կամ այն նամակագրական հավելվածում: Եվ ամեն անգամ, երբ հարկավոր է լինում ֆինանսական գործարք կատարել, մարդիկ ստիպված անցնում են իրենց բանկային և նամակագրական հավելվածներով, 5-7 քայլից հետո միայն կատարում փոխանցումը։ Մեր լուծումն է՝ արագացնել փոխանցում կատարելու գործընթացը, այսինքն՝ եթե ցանկանում եք կատարել ֆինանսական գործարք, այլևս կարիք չունեք անցնելու ձեր բանկային և նամակագրական հավելվածներով, կարող եք տվյալ նամակագրական հավելվածում մուտքագրել տեքստը և կատարել փոխանցումը։
Նշեմ նաև, որ մեր ստեղնաշարի համար չկա որևէ տարբերություն՝ ինչ ծրագրով է մարդն ուղարկում իր գումարը. ցանկացած նամակագրական ծրագրում, որտեղ տեքստ գրելու հնարավորություն կա, կարող են օգտագործել մեր ստեղնաշարը և գումարն ուղարկել։
Ա.Կ. - Ստարտափը ստեղծվել է 2021 թվականին, մինչև 2022 թվականը զբաղված ենք եղել մեր գաղափարը կյանքի կոչելով, ծրագրային և տեխնիկական լուծումները, ինչպես նաև նախատիպը ստեղծելով, ներդրում ներգրավելով։ Հիմա արդեն այն փուլում ենք, որ մեր լուծումը պետք է շուկա դուրս գա, և նախատեսում ենք մինչև հունիսի կեսերը մեր պրոդուկտը ներկայացնել Հայաստանի, Մեքսիկայի և Եվրոպայի շուկաներում։
Ավելացնեմ, որ մեր հավելվածը հասանելի է նաև Գուգըլ էքսթենշընի տեսքով, ինչը նշանակում է, որ ցանկացողները ծրագիրը կարող են ներբեռնել Գուգըլ խրոմից և բոլոր գործողությունները կատարել նաև համակարգչի միջոցով։
- Ո՞րն է տարբերությունը ֆինանսական փոխանցումների մյուս համակարգերի համեմատ։
Մ.Բ. - Տարբերությունը մյուս էլեկտրոնային դրամապանակներից այն է, որ մեր լուծումը պարզ և արագ է, մարդը ստիպված չի լինում նամակագրական հավելվածից դուրս գալ, բանկային հավելվածները բացել, ստացող կողմից տվյալներ հարցնել, որից հետո գործարքը կատարել։ Օգտատերը միանգամից գրում է տեքստային հրամանը և կատարում փոխանցումը։ Մյուս առավելությունը ֆինանսական հաստատությունների համար է. այս պահին մի քանի սոցիալական և նամակագրական հավելվածներ գործարկել են իրենց սեփական վճարային համակարգերը, ինչը ֆինանսական կազմակերպություններին դուրս է մղում սոցիալական հարթակներից՝ թույլ չտալով փոխանցումներ իրականացնել։ Մեր միջոցով ֆինանսական կազմակերպությունները ոչ միայն դուրս չեն մղվի սոցիալական հարթակներում փոխանցումների շուկայից, այլև հենց իրենք կսկսեն շուկայից դուրս մղել սոցիալական հարթակներին։
Մեր ստարտափը դեռևս շատ տարածված չէ օգտատերերի շրջանում, սակայն հայտնի է ֆինանսական կազմակերպություններին՝ բանկեր, էլեկտրոնային դրամապանակներ և այլն։
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձեր ընկերության ապագան։
Ա.Կ. - Լավագույն տարբերակը անշուշտ IPO-ն է։ Շատ ստարտափների նպատակը զարգանալն է ու մեկ-երկու տարուց վաճառվելը ավելի խոշոր կազմակերպություններին: Մեր նպատակն այլ է. մենք ցանկանում ենք զարգանալ, ցանկանում ենք, որ մեր լուծումը մարդու կյանքում դառնա իրական ֆինանսական օգնական: Այն կօգնի մարդկանց ոչ թե պարզապես գումար խնայել այս լարված և մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, այլև սպառել իրենց ֆինանսական միջոցներն այնպես, որ առավելագույնս արդյունավետ լինի, և հաճույք ստանան ամեն գործարքից։ Օրինակ, եթե ձեզ դուր է գալիս ամեն երեկո սպիտակ գինի խմել, ապա ցերեկը մի շռայլեք շոկոլադե սալիկների վրա, որպեսզի կարողանաք երեկոյան վայելել ձեր նախընտրած սպիտակ գինին։
Պրոդուկտի գծով մեր գերագույն նպատակը հենց այդ է, և համոզված ենք՝ այդ լուծմանը մենք կկարողանանք հասնել։ Ձգտելու ենք, որ մեր առաջարկած լուծումը դառնա մարդու ֆինանսական օգնականը, ընկերը։
- ՀՊՏՀ-ում իրականացված աքսելերացիոն դասընթացներն ինչպե՞ս եք գնահատում։
Մ.Բ - Ոչ բոլոր դասերին ենք կարողացել մասնակցել գործուղման և գերբեռնվածության պատճառով, բայց, ընդհանուր առմամբ, բավական լավ էր կազմակերպված։ Ողջունելի է այս նախաձեռնությունը, ինֆորմացիա փոխանակելը կարևոր գործընթաց է։

Text΄nPayMe: финансовые переводы с вашего почтового приложения
Армянский государственный экономический университет в рамках грантовой программы «От идеи к бизнесу» Министерства высокотехнологичной промышленности РА осуществляет проект, цель которого – вооружить только что созданные компании необходимыми знаниями и практическими навыками, а также обеспечить благоприятные условия для создания связей с целью развития бизнеса. Бенефициарами акселерационной программы являются 6 различных стартапов. В рамках указанной программы в Change Lab АГЭУ 22 февраля стартовали и продолжаются тематические тренинги, а также проходит этап установления сотрудничества с менторами. В рамках тренингов участники уже ознакомились с проблемами защиты прав на интеллектуальную собственность, этапами финансирования, инвестиционными инструментами, фандрайзингом, цифровым маркетингом и брендингом.
Отдел маркетинга и связей с общественностью АГЭУ инициировал цикл публикаций о шести стартапах, участвующих в проекте. Мы уже рассказывали о стартапах  Zleenk, Gabby, «Рободел», «Манот» (manot), а данная публикация посвящена стартапу Text΄nPayMe.
Text΄nPayMe - это банковская клавиатура, которая предоставляет возможность осуществлять переводы при помощи любого почтового приложения, имеющего соответствующее поле для ввода. О создании и деятельности стартапа мы побеседовали с учредителями Артуром Карапетяном и Миграном Бабаяном.
- Кто является инициатором стартапа?
А.К.– Инициаторами и соучредителями стартапа являются двое – Мигран Бабаян и я, Артур Карапетян. Мигран – физик по своей первой специальности, далее продолжил обучение по направлению подготовки «Финансы». Он выступал в качестве ментора для разных стартапов в сфере IT. В нашем стартапе он является отвественным за продвижение бизнеса и расширение.
Я являюсь выпускником факультета регулирования экономики и международных отношений АГЭУ по направлению подготовки «Экономика природопользования». В нашем стартапе я ответственен за технические вопросы. Знания, полученные в вузе, помогли мне сформировать системное мышление, что помогло мне в деле основания стартапа.
АГЭУ является родным вузом для меня, здесь я имел честь быть студентом своего деда Размика Петросяна, который был преподавателем кафедры экономики природопользования.
- Как был создан стартап?
М.Б. – Мы вместе принимали участие в хакатоне, где нам дали задание создать подобный проект. 24 часа спустя мы осознали, что это не только задание в рамках мероприятия, а перспективная бизнес идея.
Некоторое время спустя стало очевидно, что идея довольно жизнеспособна для того, чтобы стать основой для стартапа. Думаю, вы поняли, что случилось затем: мы основали стартап, после чего стали разрабатывать первый прототип.
- Как вы объясните выбор названия стартапа?
А.К.– Люблю этот вопрос. Мы пытались выбрать такое название, которое было бы понятным и характерным. Наш стартап создан для того, чтобы люди могли набирать текст и осуществлять оплату, что и отражено в названии.
- Что предлагается? Для кого создан стартап, кто его может использовать?
М.Б.- Приложение бесплатное, его могут скачать все желающие. Оно предоставляет возможность осуществлять переводы в любом почтовом приложении (мессенджер, вайбер и др.), где есть возможность ввода текста.
А.К. – Стартап был создан в 2021 г., до 2022 г. мы были заняты воплощением своей идеи в жизнь, программными и техническими вопросами, а также созданием прототипа. Мы предполагаем, что до середины июня наш продукт будет представлен на рынках Армении, Мексики и Европы.
- Каково отличие от других систем финансовых переводов?
М.Б.- Отличие от других электронных кошельков в том, что наше решение простое и быстрое, не нужно выходить из почтового приложения, открывать банковское приложение, уточнять данные о получателе, после чего осуществлять перевод. Пользователь сразу вводит текст и осуществляет перевод. Есть преимущества для финансовых учреждений. При помощи нашего приложения финансовые учреждения станут доминирующими на рынке переводов.
Наш стартап еще не получил распространения среди пользователей, однако он уже известен финансовым учреждениям.
- Каким вы видите будущее своей компании?
А.К.- Лучшим вариантом, конечно, является IPO. Цель многих стартапов – расширение, а через пару лет – продажа стартапа более крупным организациям. У нас другая цель: мы хотим развиваться, хотим, чтобы наше решение стало финансовым помощником. Наша идея поможет людям тратить свои финансовые средства не только эффективно, но и получать удовольствие от каждой сделки.
- Как вы оцениваете акселерационную программу АГЭУ?
М.Б. – Из-за командировок и загруженности мы не смогли принять участие во всех занятиях, однако в целом все было организовано на должном уровне. Приветствуем данную инициативу, обмен информацией имеет очень важное значение.