«Դուք աշխատում եք Հայաստանի ապագայի համար». ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոն ՀՊՏՀ-ում էր
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն մայիսի 13-ին հյուրընկալվել էր ՀՊՏՀ-ում։ Այցի նպատակը երկկողմ հարաբերությունների խորացումն ու կրթական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ամրապնդումն էր։
Նորին գերազանցություն դեսպանին ՀՊՏՀ-ում ընդունեցին ներկայացուցչական կազմով՝ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը, պրոռեկտորներ, դեկաններ, ամբիոնի վարիչներ, ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին ցուցաբերած բարի կամքի համար՝ ռեկտորը մեծ պատիվ համարեց բարձրաստիճան հյուրի այցը: «Տնտեսագիտական համալսարանը մեծապես կարևորում է միջազգայնացման գործընթացները և հետևողականորեն ընդլայնում միջազգային ծրագրերին բուհի մասնակցությունը՝ լինեն դրանք փոխանակման, թե հետազոտական ծրագրեր։ Այս առումով Ֆրանսիայի հետ համագործակցության տեսանկյունից ուրախալի է Բրեստի բիզնես դպրոցի (Ֆրանսիա) հետ ՀՊՏՀ-ի համագործակցությունը, որը կնշանավորվի առաջիկա ուսումնական տարում «Բիզնես վարչարարություն» մասնագիտությամբ համատեղ մագիստրոսական ծրագրի մեկնարկով»,- տեղեկացրեց Դիանա Գալոյանը՝ ընդգծելով, որ Տնտեսագիտական համալսարանում օտար լեզուների դասավանդումը ևս մշտապես կարևորվել է։
Ապա ռեկտորը վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը՝ քննարկելու համատեղ նախագծերին առնչվող հարցեր, ինչին ի պատասխան՝ դեսպանը վստահեցրեց, որ վճռական է շարունակելու Տնտեսագիտականի հետ սկսված աշխատանքը, զարկ տալու նոր համատեղ նախագծերի ստեղծմանը։
«Ինձ համար շատ կարևոր է ֆրանսերենի ներկայությունը այս համալսարանում, և երջանիկ եմ՝ լսել, որ դուք արդեն համագործակցում եք Բրեստի բիզնես դպրոցի հետ։ Մեր հարաբերությունների խորացման համար պատրաստ ենք անել այն ամենը, ինչ կախված է մեզնից. աջակցել՝ խորացնելու համագործակցությունը ֆրանսիական բուհերի հետ, հատկապես՝ գիտական ոլորտում ժամանակակից տնտեսագիտական մոտեցումների շուրջ։ Ձեր համալսարանը մեծ դեր է կատարում Հայաստանում. հենց այստեղ են պատրաստվում ինչպես կառավարման, այնպես էլ ձեռնարկությունների ղեկավարման ոլորտի բարձրակարգ կադրեր։ Կարելի է ասել՝ դուք աշխատում եք Հայաստանի ապագայի համար»,- ասաց դեսպանը։
Այնուհետև ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնի աշխատակից Անուշ Իսոյանը ներկայացրեց բուհի միջազգային ծրագրերը, մասնավորապես՝ ֆրանսիական համալսարանների հետ համագործակցության հեռանկարները։
Նորին գերազանցություն դեսպանը սիրով պատասխանեց հանդիպման մասնակիցների հարցերին և հրաժեշտից առաջ ռեկտորի և ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ շրջեց համալսարանի բակում և, իհարկե, լուսանկարվեց՝ ի նշան բարեկամության։
Հավելենք, որ Անն Լույոն Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան է 2021 թ. սեպտեմբերից։ Ի թիվս դիվանագիտական մի շարք ներկայանալի պաշտոնների՝ Արժանիքի ազգային շքանշանի ասպետ է։

«Вы работаете для будущего Армении»: посол Франции в Армении Анн Луйо посетила АГЭУ
13 мая в АГЭУ приняли чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Анн Луйо. Целью визита являлось расширение двусторннего сотрудничества и укрепление армяно-французских отношений в образовательной сфере.
Посла Франции в АГЭУ приняли представительским составом: ректор Диана Галоян, проректоры, деканы, заведующими кафедрами, руководители структурных подразделений.
Поблагодарив посла, ректор отметила, что для нашего вуза большая честь принимать высокопоставленную гостью. «АГЭУ придает огромное значение процессу интернационализации и постоянно расширяет участие вуза в международных программах, как программах обмена, так и исследовательский проектах. С этой точки зрения весьма радует сотрудничество АГЭУ с Брестской бизнес школой (Франция), которое будет ознаменовано инициированием совместной магистерской программы по направлению подготовки «Деловое администрирование» в наступающем учебном году», - проинформировала собравшихся Диана Галоян, подчеркнув при этом, что университет всегда придавал большое значение преподаванию иностранных языков.
Далее ректор еще раз выразила готовность обсудить вопросы, связанные с совместными проектами. В ответ на это посол вновь подтвердила свою решимость продолжить работу с АГЭУ и инициировать новые совместные проекты.
«Для меня очень важна представленность французского языка в этом университете, и я счастлива, что вы уже сотрудничаете с Брестской бизнес школой. Для укрепления отношений мы готовы сделать все, что зависит от нас. Ваш университет играет ведущую роль: здесь готовят высокопрофессиональные кадры в сфере управления, в том числе управления предприятиями. Можно сказать, что вы работаете для будущего Армении», - отметила Анн Луйо.
Далее сотрудница отдела международных связей АГЭУ Ануш Исоян представила международные программы вуза, в частности перспективы сотрудничества с французскими университетами.
Анн Луйо с радостью ответила на вопросы присутствующих, после чего для делегации была организована экскурсия по территории вуза, в ходе которой были сделаны фотографии в знак дружбы.