ՀՊՏՀ արցախցի ուսանող-հերոսի մեծագույն երազանքն իրենից հետո ժառանգություն թողնելն էր
«Ուզում եմ երեք որդի ունենալ, ուզում եմ, որ պատերազմ չլինի, ուզում եմ ինձնից հետո ժառանգություն ու անուն թողնել…. ». սրանք ՀՊՏՀ տնտեսագիտություն մասնագիտության (ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետ) 1-ին կուրսի ուսանող, արցախցի Արամ Էռնեստի Գրիգորյանի (ծնվ. 2002թ.) կյանքի երազանքներից մի քանիսն են, որոնք երիտասարդ հերոսը թղթին էր հանձնել….Այժմ այդ թուղթը խոսուն հիշողություն է 18-ամյա մարտիկ  Արամի մասին: «Երազանքների թուղթը» ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին է տրամադրել հերոսի հայրը՝ Էռնեստ Գրիգորյանը (տե՛ս 3-րդ և 4-րդ  լուսանկարները):
Արամ Գրիգորյանը 2020թ. բարձր գնահատականներով ընդունվել է ՀՊՏՀ, հրամանագրվել որպես ուսանող ու զորակոչվել բանակ: Ծառայել է Ներքին Հոռաթաղում, հրետանավոր էր, պատերազմի ընթացքում քաջաբար պաշտպանել է հայրենիքը, ընկել է հոկտեմբերի 16-ի կատաղի մարտում:
Հայրը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ իր նպատակասլաց զավակը շատ անելիքներ ուներ, որոնք ավա´ղ կիսատ մնացին…
«Արամը սիրում էր կյանքը, համառ էր ու աշխատասեր: ՀՊՏՀ-ում սովորելը ևս նրա կարևոր նպատակներից էր, ուզում էր բիզնես ոլորտում խորամուխ լինել, հիմնել հայրենիքի տնտեսությունը զարգացնող արտադրական բիզնես-կազմակերպություն: Գործարարության մասին գրքեր շատ էր կարդում, հատկապես միջազգային գրականություն, ուսումնասիրում էր հաջողակների փորձը, որոնում նոր գաղափարներ»,-ասաց Էռնեստ Գրիգորյանը:
ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Գրիգոր Նազարյանն էլ մեզ փոխանցեց՝ ճիշտ է, Արամը այդպես էլ չհասցրեց սովորել համալսարանում, վայելել ուսանողական կյանքը, բայց, հաստատապես, նա մեր անմահ ուսանողն է:  Գրիգոր Նազարյանը նրան հիշում է ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովից. Ստեփանակերտից բարձր գնահատականներով եկած պայծառ երիտասարդը ընդունելության փաստաթղթերը հանձնելիս հանձնաժողովին տպավորել էր իր վառ կերպարով, աչքի ընկել որպես ուսումնատենչ ու հետաքրքրասեր դիմորդ:

Величайшей мечтой арцахского студента-героя АГЭУ было оставить после себя наследие
«Хочу иметь троих сыновей, хочу, чтобы не было войны, хочу оставить после себя имя и наследие…» Это некоторые мечты студента 1-го курса факультета регулирования экономики и международных экономических отношений (направление подготовки – экономика) из Арцаха Арама Эрнестовича Григоряна (2020 г. рожд.). Об этом он сам когда-то написал, а теперь эту “бумагу мечты” сотрудникам отдела информации и связей с общественностью передал отец героя Эрнест Григорян (см. фото 3 и 4).
В 2020 г. Арам Григорян поступил в АГЭУ с высокими баллами, был зачислен в вуз и призван в армию. Службу проходил в с. Неркин Оратах, был артиллеристом, во время войны отважно защищал Родину, пал в ожесточенных боях 16-го октября.
В беседе с нами отец Арама отметил, что сыну предстояло много великих дел, но, увы…
«Арам любил жизнь, был настойчивым и трудолюбивым. Учеба в АГЭУ была одной из основных целей Арама, он хотел углубить свои знания в бизнес-сфере и основать предприятие, приносящее пользу экономике страны. Читал много книг о предпринимательстве, изучал опыт успешных бизнесменов, искал новые идеи»,- поделился с нами Эрнест Григорян.
По словам декана факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Григора Назаряна, хотя Арам не успел проучиться в университете и насладиться студенческой жизнью, тем не менее, он является нашим бессмертным студентом. Григор Назарян помнит Арама еще с приемной комиссии АГЭУ: молодой человек, приехавший из Степанакерта, выделялся не только своими высокими оценками, но и яркой индивидуальностью. Его запомнили как любознательного абитуриента, жаждущего знаний.