«Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիան ներկայացավ իր ծրագրերով
Այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն ընդունեց գերմանական «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բուդաղյանին։ Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի ֆինանսներ մասնագիտության ուսանող Բաբկեն Ամիրյանը, որը, մասնակցելով «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի International Excellence Scholarship Program (IES) ծրագրին, 400-ից ավելի մասնակիցների մեջ դարձել է հաղթող և այժմ պատրաստվում է մեկնել Հումբոլտի համալսարան՝ ուսանելու ձեռնարկատիրական տնտեսագիտություն մասնագիտությամբ։
Նշենք, որ «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիայի հետ մեր համալսարանը վերջերս ստորագրել է համագործակցության հուշագիր:
Ռեկտոր Դիանա Գալոյանը ողջունեց Դավիթ Բուդաղյանին և շնորհավորեց Բաբկեն Ամիրյանին մրցույթը պատվով հաղթահարելու և գերմանական առաջատար համալսարանում ուսանելու առիթով:
Դավիթ Բուդաղյանը հանդես եկավ հետագա համագործակցության ընդլայնման գործնական առաջարկություններով՝ ներկայացնելով «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջազգային կրթական ծրագրերն ու կրթաթոշակները, մրցութային կարգը, ուսանողների առջև բացվող հեռանկարները: Նա ընդգծեց, որ տնտեսագետ ուսանողների համար Գերմանիայի առաջատար բուհերում սովորելը բարենպաստ կլինի մեր երկրի համար և հույս հայտնեց, որ բուհն էլ իր հերթին կառաջադրի ու կերաշխավորի իր լավագույն ուսանողներին: Մասնավորապես International Excellence Scholarship Program (IES) ծրագրի վերաբերյալ, որով ուսումնառության կմեկնի մեր ուսանողը, նա նշեց, որ նախատեսում է և´ կրթություն, և´ փորձառություն:
Ռեկտոր Դիանա Գալոյանն արժևորեց գերմանական կրթահամակարգը՝ նշելով, որ այն լավագույններից մեկն է աշխարհում և հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը արդյունավետ ընթացք կունենա: Ռեկտորը նշեց, որ բուհի ղեկավարությունը բաց է համագործակցության այլ ձևաչափեր ևս քննարկելու համար:
Այնուհետև Դավիթ Բուդաղյանը հանդիպեց ՀՊՏՀ ուսանողների հետ և ներկայացրեց «Կոպեռնիկուս Բեռլին» ասոցիացիան, թիմը, վարչական անձնակազմը, կամավորական խումբը, խոսեց այն արժեքների մասին, որոնք դավանում են, անդրադարձավ համագործակցության շրջանակին և կանգ առավ ուսանողներին առաջարկվող ծրագրերի վրա՝ IES, Talent Show, Leaders for Future, Միջազգային սեմինարներ:
Ուսանողները Դավիթ Բուդաղյանից մանրամասնորեն հետաքրքրվեցին յուրաքանչյուր ծրագրից՝ ընտրության չափանիշներ, քննության անցկացման ընթացակարգ և այլն, ստացան սպառիչ պատասխաններ: Իսկ Բաբկեն Ամիրյանը սիրով ներկայացրեց մրցույթին դիմելու և հաղթելու իր փորձառությունը՝ հորդորելով դիմել, հաղթահարել ու հաղթել:

Ассоциация “Коперникус Берлин” представила свои программы
Сегодня ректор АГЭУ Диана Галоян приняла исполнительного директора ассоциации “Коперникус Берлин” Давида Будагяна. На встрече присутствовал также студент финансового факультета АГЭУ Бабкен Амирян, признанный победителем из числа 400 кандидатов, принимавших участие в программе International Excellence Scholarship Program (IES) ассоциации “Коперникус Берлин”, который собирается продолжить обучение в Университете Гумбольдта по направлению подготовки “Предпринимательская экономика”.
Отметим, что с ассоциацией “Коперникус Берлин” наш университет недавно подписал меморандум о сотрудничестве.
Ректор Диана Галоян приветствовала Давида Будагяна и поздравила Бабкена Амиряна с победой в конкурсе и полученной возможностью продолжить обучение в одном из ведущих вузов Германии.
Давид Будагян выступил с предложением о расширении сотрудничества, представив образовательные программы ассоциации, порядок проведения конкурса и предоставления стипендий, возможности и перспективы для студентов.
Ректор Диана Галоян, высоко оценив немецкую образовательную систему, выразила надежду, что сотрудничество будет плодотворным. Ректор также отметила, что руководство вуза готово обсудить и другие форматы сотрудничества.
Давид Будагян провел также встречу со студентами АГЭУ, представив образовательные программы ассоциации «Коперникус Берлин”, в частности предлагаемые студентам программы IES, Talent Show, Leaders for Future, Международные семинары. А Бабкен Амирян с радостью поделился своим опытом участия и победы в конкурсе, призвав студентов принимать активное участие в подобных конкурсах и побеждать.