Դիտումների քանակ՝ 2063
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը ս.թ. մայիսի 6-ին, 7-ին և 8-ին մասնակցել է միջազգային առցանց քննարկումների:
Միջոցառումների մասին asue.am-ի հետ զրույցում Վարդան Աթոյանը նշեց հետևյալը. «Տարբեր տարածաշրջանների, ոլորտների և գործընթացների վրա համավարակի ազդեցության խնդիրները շարունակում են մնալ փորձագիտական և քաղաքական շրջանակների քննարկումների առանցքային թեմաների շարքում: Բնականաբար, ներկա իրողություններում քննարկումների կազմակերպման հիմնական հարթակները ամբողջովին տեղափոխվել են համացանցային տիրույթ: Միաժամանակ կտրուկ մեծացել են նման քննարկումներին մասնակցելու հրավերներն ու հնարավորությունները, ուստի մեր կենտրոնը փորձում է հետ չմնալ արձանագրվող միտումներից, հնարավորին չափ արձագանքել նման հրավերներին և իր համեստ ներդրումն ունենալ ոչ միայն ներհայաստանյան, այլև գլոբալ խնդիրների վերաբերյալ փորձագիտական քննարկումներում: Ակնհայտ է, որ ակտիվ ներգրավվածությունը նման միջոցառումներին կարող է էականորեն բարձրացնել միջազգային մակարդակում մեր կենտրոնի տեսանելիությունն ու ճանաչվածությունը: Այս ուղղությամբ տեղի ունեցած նախորդ միջոցառումների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվությունը փոխանցել եմ նաև ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնի մեր հարգարժան գործընկերներին: Ակտիվության առումով վերջին մի քանի օրը նույնպես բացառություն չէին և հագեցած էին տարաբնույթ միջոցառումներին մասնակցությամբ»:
Մեր գործընկերոջ ներկայացմամբ, մայիսի 6-ին ինքը մասնակցել է ԱՄՆ Գերմանական Մարշալի հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Համավարակի պայմաններում Արևելյան Եվրոպայի հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ամրապնդումը» խորագրով վեբինարին, որի հիմնական բանախոսն էր ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթը: Քննարկվող թեմաների շրջանակը, Վարդան Աթոյանի խոսքով, բավականին լայն էր և ընդգրկում էր Արևելյան Եվրոպայի, Արևելյան գործընկերության երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի ներկայիս քաղաքական, տնտեսական և անվտանգության մարտահրավերները: Միևնույն ժամանակ անդրադարձ է կատարվել նաև համավարակի պայմաններում ԱՄՆ-ի կողմից Արևելյան Եվրոպայի գործընկերներին աջակցության տարաբնույթ հարցերին:
Կենտրոնի փոխտնօրենը մայիսի 7-ին մասնակցել է «Վալդայ» ակումբի կողմից կազմակերպված՝ «Թագավարակի տնտեսական հետևանքները. «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը նոր համաշխարհային պայմաններում» առցանց աշխատաժողովին, որի հիմնական բանախոսներն էին Ժամանակակից Չինաստանի և աշխարհի ուսումնասիրության ակադեմիայի ավագ գիտաշխատող Վան Գանյին (Չինաստան), Չինական ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Ադիլ Կաուկենովը (Ղազախստան),  Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Լոմանովը (ՌԴ), «Վալդայ» ակումբի գիտական աշխատանքների գծով տնօրեն Ֆյոդր Լուկյանովը (ՌԴ), Ղրղզստանի նախկին վարչապետ (2014-2015) Ջոմարտ Օթորբաևը (Ղրղզստան), Արևելաչինական մանկավարժական համալսարանի դեկան, Ռուսաստանի ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Ֆեն Շաոլեյը (Չինաստան) և Չինաստանի զարգացման և բարեփոխումների ազգային հանձնաժողովի ակադեմիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Չժան Յանշենը (Չինաստան): Աշխատաժողովի հիմնական թեմաներն էին համավարակի տնտեսական և աշխարհաքաղաքական հետևանքները, համատեղ ենթակառուցվածքների հետագա զարգացման հեռանկարները և համավարակի հնարավոր ազդեցությունը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության և եվրասիական տարածաշրջանի վրա:
Երեկ՝  մայիսի 8-ին, Վարդան Աթոյանը նաև հրավիրվել է մասնակցելու Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Մեծ հաղթանակի 75-ամյակը. ինչպե՞ս պահպանել և փոխանցել պատմական ճշմարտությունը» խորագրով առցանց քննարկմանը: Միջոցառման շրջանակներում քննարկվող հիմնական թեմաներն առնչվում էին պատմության կեղծման փորձերին և պատմական հիշողության պահպանման խնդիրներին: «Կարծում եմ՝  վերոնշյալ միջոցառումներին մասնակցությունը բավականին արդյունավետ էր և օգտակար, իսկ քննարկվող թեմաները՝ արդիական: Ամփոփելով նշեմ, որ առաջիկայում սպասվում են նաև այլ միջոցառումներ, որոնց արդյունքների մասին անպայմանորեն կտեղեկացնենք», - եզրափակեց մեր գործընկերը:

Заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра  «Амберд» АГЭУ, доктор политических наук Вардан Атоян, 6, 7 и 8 мая участвовал в международных онлайн-дискуссиях.
В беседе с asue.am о мероприятии Вардан Атоян отметил следующее: “Вопросы влияния эпидемии на процессы в разных регионах, сферах и процессах остаются одними из ключевых тем обсуждения в экспертных и политических кругах. Естественно, основные платформы для организации дискуссий в современных реалиях полностью перенесены в он-лайн пространство. В то же время резко увеличилось количество приглашений и возможностей для участия в таких дискуссиях, поэтому наш центр старается не отставать от тенденций, максимально реагировать на такие приглашения и внести скромный вклад не только во внутренние, но и в экспертные дискуссии по глобальным вопросам. Очевидно, что активное участие в подобных мероприятиях может значительно повысить наглядность и узнаваемость нашего центра на международном уровне. Я также передал соответствующую информацию о предыдущих событиях в этом направлении нашим уважаемым коллегам из отдела информации связей с общественностью АГЭУ. С точки зрения активности, последние несколько дней не были исключением и были полны различных событий ".
7 мая заместитель директора центра принял участие в он-лайн  конференции, организованной клубом “ Валдай”  «Экономические последствия короновируса:  Инициатива «Один пояс - одна дорога» в условиях нового мира ». Основными докладчиками были Ван Гани (Китай), старший научный сотрудник Академии современного Китая и Всемирной академии наук в Китае, Адиль Каукенов (Казахстан), директор Центра китайских исследований в Китае Александр Ломанов (Россия). Директор по научной работе Федор Лукьянов (Россия), бывший премьер-министр Кыргызстана (2014-2015) Жомарт Оторбай (Кыргызстан), декан Восточно-китайского педагогического университета, директор Центра российских исследований, профессор Фен Шаол (Китай) и генеральный секретарь Академического комитета Национальной комиссии развития и реформ Китая Чжан Яншань (Китай). Основными темами семинара были экономические и геополитические последствия пандемии, перспективы дальнейшего развития совместной инфраструктуры и возможное влияние пандемии на инициативу «Один пояс, один путь» и Евразийский регион.
Вчера, 8 мая, Вардана Атояна пригласили также принять участие в он-лайн дискуссии, организованной Фондом поддержки общественной дипломатии имени Горчакова: “75-летие великой победы. Как сохранить и передать историческую правду?” Основными темами, обсуждавшимися в ходе мероприятия, были вопросы, касающиеся попыток  фальсифицировать историю и сохранение исторической памяти. «Я думаю, что участие в вышеупомянутых мероприятиях было достаточно эффективным и полезным, а обсуждаемые темы были актуальными. Подводя итоги, хочу отметить, что в ближайшее время ожидаются и другие события, о результатах которых мы обязательно сообщим », - заключил наш коллега.