Ամփոփվեց էսսեների մրցույթը. հայտնի են հաղթողները
Այսօր կայացավ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի և ՈւԳԸ համատեղ նախաձեռնությամբ ՀՊՏՀ բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար հայտարարված մրցույթին ներկայացված էսսեների շնորհանդեսը, որից հետո հայտնի դարձան մրցանակակիրների անունները։ Ողջույնի խոսքում ռեկտոր Դիանա Գալոյանը կարևորեց ՈւԳԸ դերակատարումը ուսանողի՝ որպես հետազոտողի ձևավորման գործում և կոչ արեց ակտիվ ներգրավվածություն ցուցաբերել հետազոտական աշխատանքներում։ Այնուհետև մրցութային հանձնաժողովը, ՀՊՏՀ ռեկտորի գլխավորությամբ, ունկնդրեց բոլոր 8 մասնակիցների զեկուցումները, գործնական խորհուրդներ հղեց, ապա կարճատև ընդմիջման ընթացքում որոշեց 1-3-րդ մրցանակակիրներին։ Նշենք, որ ուսանողները հետազոտական աշխատանքներ էին կատարել առաջադրված հետևյալ թեմաներով՝ «Հայաստանը աշխարհատնտեսական նոր խաչմերուկում. անելիքներ և ակնկալիքներ» (ՀՊՏՀ բակալավրիատում սովորող ուսանողների համար) և «Պատերազմի ազդեցության գնահատումը ՀՀ տնտեսության վրա» (ՀՊՏՀ մագիստրատուրայում սովորողների համար):
Այսպիսով, բակալավրիատի ուսանողներից 1-3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրին Նարինե Պետրոսյանը, Սպարտակ Բալայանը, Վլադ Աթոյանը։
Մագիստրանտներից 1-3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրին Ալիկ Թորոսյանը, Արման Թադևոսյանը, Անժելա Այվազյանը։
Գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, ամփոփելով մրցույթը, հատուկ անդրադարձավ այն ուսանողներին, որոնց համար մրցույթն առաջին գիտական փորձն էր և հույս հայտնեց, որ հետագայում նրանք հանդես կգան առավել բարձր որակի հետազոտական աշխատանքներով։
Ըստ նախապես հայտարարված պայմանի՝ 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրած մասնա­կից­նե­րին որպես մրցանակ կտրվի համապատաս­խա­նաբար՝ 150000, 100000 և 50000 ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին տեղը զբաղեցրած աշխատանքները նաև կհրապարակվեն «Ամբերդ տեղե­կա­գիր» պարբերականում:

Подведены итоги конкурса эссе: известны победители
Сегодня состоялась презентация эссе, представленных на конкурс для студентов бакалавриата и магистратуры АГЭУ, который был организован по совместной инициативе исследовательского центра “Амберд” и СНО АГЭУ. После презентации эссе стали известны имена победителей. В своей приветственной речи ректор АГЭУ Диана Галоян подчеркнула важную роль СНО в деле становления студента в качестве исследователя и призвала принимать активное участие в исследовательских работах. Затем конкурсной комиссии во главе с ректором АГЭУ были представлены все 8 докладов, были даны практические советы, в ходе короткого перерыва были определены победители конкурса, занявшие 1-3 места. Отметим, что студентами были проведены исследования на предложенные темы: “Армения на новом географическом перекрестке: задачи и ожидания” (для студентов бакалавриата АГЭУ) и “Оценка воздействия войны на экономику РА” (для студентов магистратуры АГЭУ).
Итак, из студентов бакалавриата 1-3 призовые места заняли Нарине Петросян, Спартак Балаян, Влад Атоян.
Из студентов магистратуры 1-3 призовые места заняли Алик Торосян, Арман Тадевосян, Анжела Айвазян.
Проректор по науке Татул Мкртчян, подведя итоги конкурса, особо отметил тех студентов, для которых конкурс явился первым научным опытом и выразил надежду, что в дальнейшем они выступят с исследовательскими работами более высокого качества.
Участники конкурса, занявшие 1-3 места, получат соответственно150000, 100000 и 50000 драмов РА, работы студентов, занявших первые места, будут также опубликованы в журнале “Бюллетень Амберд”.