Կայացել է «Ժան Մոնե»-ի տեղեկատվական վեբինարը
ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժինն այսօր իրականացրել է «Ժան Մոնե» գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվական վեբինար։
Բաժնի գլխավոր մասնագետ Արփինե Ջրաղացպանյանն ակադեմիական անձնակազմին ներկայացրել է այս գործողությունների նպատակը, այն է՝ խթանել դասավանդումն ու հետազոտությունը ԵՄ ուսումնասիրությունների ոլորտում,  անդրադարձել հիմնական տեսակներին, դիմելու ընթացակարգին։ Այնուհետև միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը ներկայացրել է իր փորձը ՀՊՏՀ-ում այժմ իրականացվող 2 «Ժան Մոնե» ծրագրերում (EU-PPP և EUCON), ինչպես նաև հորդորել է իր գործընկերներին՝ օգտվել «Էրազմուս+» ծրագրի ընձեռած հնարավորություններից:
Նշենք, որ այս տարի «Ժան Մոնե» գործողություններից ակտիվ են 3-ը՝ ԺՄ մոդուլ, ԺՄ ամբիոն և ԺՄ գերազանցության կենտրոն՝ համապատասխանաբար 30.000, 50.000 և 100.000 եվրո ֆինանսավորմամբ։ Միջազգային կապերի բաժնից հայտնում են, որ ՀՊՏՀ դասախոսները ԺՄ գործողություններում կարող են սկսել ներգրավվել՝ դիմելով ԺՄ մոդուլին։ Այն ԵՄ ուսումնասիրությունների ոլորտում դասընթաց կամ ուսումնական ծրագիր է, որը պետք է դասավանդվի է մեկ կամ մեկից ավելի դասախոսների կողմից՝ 3 տարվա ընթացքում (յուրաքանչյուր տարում՝ առնվազն 40 դասաժամ)։
Մանրամասների համար կարող եք դիմել միջազգային կապերի բաժին՝ գրելով int.asue@gmail.com էլ․հասցեին կամ զանգահարելով՝ 010 593 484։

Состоялся информационный вебинар, посвященный программе Жана Моне
Отдел международных связей АГЭУ сегодня провел информационный вебинар, посвященный действиям программы Жана Моне.
Главный специалист отдела Арпине Джрагацпанян представила членам академического персонала цель программы – продвижение обучения и исследований в области ЕС, основные типы программы, процедуру представления заявок. Далее к.э.н., ассистент кафедры международных экономических отношений Альберт Айрапетян представил свой опыт по осуществлению двух программ Жана Моне в АГЭУ (EU-PPP և EUCON), а также призвал коллег воспользоваться возможностями, предоставляемыми программой «Эразмус+».
Отметим, что в этом году из действий программы Жана Моне активны 3: модуль Жана Моне, кафедра Жана Моне и центр отличия Жана Моне, с соответствующим финансированием 30.000, 50.000 и 100.000 евро. Из отдела международных связей сообщают, что преподаватели АГЭУ могут начать с подачи заявки на модуль Жана Моне. Модуль представляет собой учебный курс или образовательную программу в области ЕС, который должен вести один или более одного преподавателя в течение 3 лет (на каждый учебный год должно быть запланировано по крайней мере 40 академических часов).
Для получения дополнительной информации можете обратиться к сотрудникам отдела международных связей, отправив письмо на адрес эл.почты int.asue@gmail.com или позвонив по телефону 010 593 484.