Նոր մագիստրոսական ծրագրերը կտևեն մեկուկես տարի, դասերը կկազմակերպվեն երեկոյան
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում նոր ուսումնական տարվանից կներդրվեն «Գործարար կառավարում» (Business Administration) և «Հանրային կառավարում» (Public Administration) մասնագիտությունների գծով նոր մագիստրոսական ծրագրեր:
Այս մասին հայտարարվեց այսօր կայացած ռեկտորատի նիստում, հարցը ներկայացրեց կառավարման ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանը՝ նշելով, որ ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնը 2 նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիր իրականացնելու համար դիմել Կրթության և գիտության նախարարությանը և ստացել է արտոնագիր:
«Բավական երկար և լուրջ աշխատանք ենք կատարել այս ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ, բենչմարքինգ ենք կատարել, դիտարկել ենք կադրային հնարավորությունները և արդյունքում կարող ենք հայտարարել, որ ունենալու ենք շատ բարձր որակի և միջազգային մակարդակի մագիստրոսական ծրագրեր՝ ներգրավվելով լավագույն մասնագետների և հատուկ շեշտադրում անելով կիրառական բաղադրիչին: Ակնկալում ենք 2020թ.-ից նույն որակն ապահովել բոլոր մասնագիտությունների համար»,- հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանը:
Քննարկման ժամանակ որոշվեց տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ուսման վարձը սահմանել 680 հազար ՀՀ դրամ: Կրթական ծրագրի տևողությունը մեկուկես տարի է, հետևաբար երկրորդ տարվա վարձավճարը կազմելու է 340 հազար դրամ: Դասերը կկազմակերպվեն երեկոյան ժամերին:
«Այս ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը մեզ հնարավորություն կտա հետագայում նույն որակի մագիստրոսական ծրագրեր ներդնել նաև մեր բուհի մյուս մասնագիտությունների գծով: Սա նաև լավ հնարավորություն է ուսանողների համար, քանի որ նրանք մեկուկես տարում կկարողանան ստանալ մագիստրոսական կրթություն»,- շեշտադրեց համալսարանի ղեկավարը:
ՀՊՏՀ առկա մագիստրատուրայի ընդունելության մասին մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Դիմորդ» բաժնում՝ հետևյալ հղումով:

Длительность новых магистерских программ полтора года: занятия будут организованы вечером
В Армянском государственном экономическом университете с нового учебного года будут внедрены новые магистерские программы по специальностям: “Деловое администрирование” (Business Administration) и “Публичное управление” (Public Administration).
Об этом сегодня было объявлено на заседании ректората, вопрос представил декан факультета управление Манук Мовсисян, отметив, что кафедра управления АГЭУ обратилась в Министерство образования и науки РА для осуществления 2 новых магистерских образовательных программ и получила лицензию.
“Мы провели довольно серьезную и длительную работу в направлении осуществления данных программ, провели бенчмаркинг, рассмотрели кадровые возможности и в результате можем объявить, что у нас будут магистерские программы высокого качества и международного уровня, привлекая лучших специалистов и акцентируя на прикладном компоненте. Надеемся обеспечить такое же качество для всех специальностей с 2020 года”- заявил исполняющий обязанности ректора АГЭУ, д.э.н., профессор Рубен Айрапетян.
Во время обсуждения было принято решение установить плату за обучение по данным магистерским образовательным программам 680 тысяч драм РА за год. Длительность обучения полтора года, следовательно плата за второй год обучения будет составлять 340 тысяч драм. Занятия будут организованы в вечернее время.
“Эффективное осуществление данных программ даст нам возможность в дальнейшем внедрить магистерские программы того же качества и на других специальностей нашего вуза. Это также хорошая возможность для студентов, поскольку они за полтора года смогут получить магистерское образование”- сказал руководитель вуза.
С подробностями приема на очную магистратуру АГЭУ можете ознакомиться на официальном сайте АГЭУ в разделе “Абитуриент”, по следующей ссылке.