Կայացավ ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի առցանց նիստը. այն մեկնարկեց լռության րոպեով
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհուրդն այսօր անցկացրեց առցանց նիստ: Ռեկտորի պարտականությունները կատարող, ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Գրիգորյանի առաջարկով այն սկսվեց լռության րոպեով՝ ի հիշատակ համավարակով պայմանավորված կյանքից հեռացած ՀՊՏՀ մի շարք հարգարժան գիտնականների, ինչպես նաև Արցախյան պատերազմում հերոսաբար զոհված մեր հայրենակիցների:
Օրակարգի հաստատումից հետո Արմեն Գրիգորյանը հանդես եկավ «Առկա և հեռակա ուսուցման բակալավրիատի, առկա և հեռակա ուսուցման մագիստրատուրայի ուսումնառության, գիտելիքի գնահատման և վարչարարության մեխանիզմների կազմակերպման կարգերում» ժամանակավոր փոփոխություններ կատարելու մասին հարցի զեկուցմամբ՝ նշելով, որ կարգերում առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են հիմնականում նոր կրթական ծրագրերի ներդրմամբ: Կարգերում առաջարկվող փոփոխությունների շարքում է նաև մինչև նոյեմբերի 20-ը բացակայությունները չհաշվառելը: Ուսանողական խորհրդի նախագահ Գոռ Մելիք-Սահակյանը ներկայացրեց ուսանողներից հնչող առաջարկն այն մասին, որ հարկավոր է կրճատել քննությունների թիվը՝ հաշվի առնելով ներկա իրավիճակում և բարոյահոգեբանական մթնոլորտում ստեղծված ուսանողների դժվարությունները: Դեկանների պարզաբանմամբ, սակայն,  քննությունների թվի կրճատումը հետագայում ուսանողների համար ավելի շատ խնդիրներ կառաջացնի տարբերությունների և կրեդիտների հաշվարկման համար: Այդուհանդերձ, ներկայացվող կարգերը հաստատվեցին, նշվեց, որ ստեղծված իրավիճակում ուսանողների նկատմամբ առկա է պրոֆեսորադասախոսական կազմի ըմբռնումը, նրանց ուսումնառության գործընթացն արդեն իսկ թեթևացվել է բացակայությունների՝ մինչև նոյեմբերի 20-ը չհաշվառելու և բակալավրիատում անհատական աշխատանքները հանելու արդյունքում:
Սիրելի ուսանողներ, նշված որոշմանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրեց  գիտական խորհրդի՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 6-ի «Գիտական խորհրդին կից գիտամեթոդական հանձնաժողով ստեղծելու և դրա կազմը հաստատելու մասին» N 4 որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը՝ նշելով, որ փոփոխությունը պայմանավորված է ՀՊՏՀ հարգարժան գիտնականներ Աշոտ Սալնազարյանի և Վարդան Սարգսյանի ցավալի կորստով, ինչպես նաև գիտության բաժնի պետի փոփոխությամբ: Նոր կազմը հաստատվեց:
Այնուհետև Թաթուլ Մկրտչյանը զեկուցեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցը՝ ընդգծելով, որ հարցը երեկ քննարկվել է գիտամեթոդական հանձնաժողովում: Գիտական խորհուրդը հաստատեց 13 թեկնածուական և 1 դոկտորական ատենախոսությունների թեմաներ:
Գիտության գծով պրոռեկտորը նաև գիտխորհրդին զեկուցեց «ՀՀ Շիրակի մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մոդելի մշակում» հետազոտության («Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն) հրատարակությունը երաշխավորելու մասին հարցը: Նշենք, որ հետազոտական խմբի ղեկավարն է տ.գ.դ., պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանը, հետազոտական խմբի խորհրդատուն է տ.գ.թ., դոցենտ Վահե Բուլանիկյանը, խմբում ներգրաված են տնտեսագետներ Կարեն Պետրոսյանը,  Թադևոս Ավետիսյանը, Ալբերտ Հայրապետյանը, Գայանե Սալնազարյանը, Ղարիբ Հարությունյանը, Լուսյա Գալոյանը, Ռուբեն Ղանթարչյանը, Արմեն Մարկոսյանը, Լիանա Իսայանը, Համլետ Մկրտչյանը: Գրախոսներն են տ.գ.դ., պրոֆեսորներ Հայկ Մնացականյանը և Տիգրան Մարտիրոսյանը, մասնագետ խմբագիրը՝  տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դավիթ Հախվերդյանը: Հետազոտության հրատարակությունը գիտխորհուրդը երաշխավորեց:
Ընթացիկ հարցերի շարքում փոփոխություն կատարվեց գիտական խորհրդի աշխատակարգում, ընդգծվեց, որ նիստերը կարող են անցկացվել նաև առցանց կամ հարցման կարգով:

В режиме онлайн состоялось заседание Ученого совета АГЭУ, начавшееся с минуты молчания
Сегодня в онлайн формате состоялось заседание Ученого совета Армянского государственного экономического университета. По предложению исполняющего обязанности ректора, проректора по учебной части Армена Григоряна заседание началось с минуты молчания в память об ушедших из жизни по причине коронавирусной инфекции уважаемых ученых АГЭУ, а также наших соотечественников, героически погибших в Арцахской войне.
На заседании Ученого совета выступили и.о. ректора, проректор по учебной части Армен Григорян и проректор по науке Татул Мкртчян. Армен Григорян выступил с докладом о внесении временных изменений в «Правила об организации обучения, механизмов оценки знаний и администрирования в бакалавриате и магистратуре очной и заочной форм обучения». В числе прочих изменений, было принято решение не учитывать пропуски студентов до 20-го ноября.
Дорогие студенты, с указанным решением (на армянском языке) можете ознакомиться здесь.
Проректор по науке АГЭУ Татул Мкртчян представил вопрос о внесении изменений в решение Ученого совета N 4 «О создании научно-методической комиссии при Ученом совете и утверждении ее состава» от 6-го сентября 2019 г., отметив, что изменения обусловлены потерей уважаемых ученых Ашота Салназаряна и Вардана Саргсяна, а также заменой начальника отдела науки. Новый состав был утвержден.
После соответствующего доклада Татула Мкртчяна Ученый совет утвердил темы 13 кандидатских и 1 докторской диссертации.
Также был обсужден вопрос о рекомендации к публикации исследования «Разработка модели социально-экономического развития Ширакской области РА» (исследовательский центр «Амберд»). Отметим, что руководителем исследовательской группы является д.э.н., профессор Зоя Тадевосян, консультантом исследовательской группы является к.э.н., доцент Ваге Буланикян, в работах группы задействованы экономисты Карен Петросян, Тадевос Аветисян, Альберт Айрапетян, Гаяне Салназарян, Гариб Арутюнян, Люся Галоян, Рубен Гантарчян, Армен Маркосян, Лиана Исаян, Гамлет Мкртчян. Рецензенты – д.э.н., профессоры Айк Мнацаканян и Тигран Мартиросян, редактор – д.э.н., профессор Давид Ахвердян. Ученым советом исследование было рекомендовано к публикации.
В числе текущих вопросов были внесены изменения в порядок работы Ученого совета, в частности, было подчеркнуто, что заседания могут проводиться в формате онлайн или в порядке опроса.