ՀՊՏՀ-ում տրվեց աշխատակազմի վերապատրաստման գործընթացի մեկնարկը․ առաջին դասընթացը նախագծերի կառավարման հիմունքներն են
Դիտումների քանակ՝ 3200
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանի նախաձեռնությամբ դեպարտամենտների, կառուցվածքային տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարների և դեկանների համար այսօր մեկնարկեց է «Նախագծերի կառավարման հիմունքներ» դասընթացի գծով վերապատրաստումը, որը, կարելի է համարել, ազդարարեց Տնտեսագիտական համալսարանում պրոֆեսորադասախոսական և վարչական աշխատազմերի վերապատրաստման գործընթացի սկիզբը։
Ներկաներին ողջունեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը՝ նշելով, որ վերապատրաստման նպատակն աշխատակազմի կողմից գործունեության ժամանակակից մոտեցումների, գործընթացների կառավարման և արդյունավետության բարձրացմանը միտված գործիքակազմի յուրացումն է, ինչը թույլ կտա արդիականացնել համալսարանում աշխատանքների կազմակերպումը և ներդրնել աշխատակիցների հիմնական կատարողական նոր ցուցիչներ։ Գործընթացը բուհի ղեկավար կազմից սկսելու հանգամանքի մասին ռեկտորն ասաց․  «Կարևոր է հենց ղեկավար կազմի օրինակով ցույց տալ, որ գիտելիքների կատարելագործումն ու հմտությունների զարգացումը անհրաժեշտություն են»։
Սույն դասընթացի վերապատրաստումը կիրականացնի նախագծերի կառավարման ոլորտում բազմամյա փորձ ու նախագծերի կառավարման մասնագետի PMP® միջազգային որակավորում ունեցող փորձագետ, PMI Armenia Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժնի պետ Սոնա Մատինյանը, ով արդեն ՀՊՏՀ-ում իրականացրել է «Նախագծերի կառավարման հիմունքներ»-ի գծով երկու դասընթաց։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանի խոսքով, արձագանքները եղել են խիստ դրական, ուստի որոշվել է Սոնա Մատինյանի դասընթացին մասնակից դարձնել նաև բուհի աշխատակազմին։
Շարունակական կրթության և վերապատրաստումների բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՊՏՀ ռեկտորին՝ նման դասընթաց անցկացնելու գաղափարին և նախաձեռնությանն աջակցելու համար։ Սոնա Մատինյանը հույս հայտնեց, որ դասընթացը կլինի արդյունավետ և բուհի աշխատակազմի աշխատանքի վրա կունենա դրական ազդեցություն։
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը հավելեց, որ հաշվի առնելով պրոֆեսորադասախոսական կազմի շրջանում անցկացված հարցման արդյունքները և կարիքների վերհանման վերլուծության արդյունքները՝ համալսարանի ղեկավարության որոշմամբ ս․թ․ փետրվարի կեսին կազմակերպվելու է նաև դասավանդման մեթոդաբանության գծով վերապատրաստում, որին մասնակցելու են ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի հիմնական անդամները։ Գործընթացը նախատեսվում է կազմակերպել փուլային սկզբունքով՝ առավելագույն թվով դասախոսներ վերապատրաստելու նպատակով։
Բացի այդ, դեռևս 2020 թվականին համալսարանի և բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ համագործակցության արդյունքում իրականացվել էր ՀՊՏՀ աշխատակիցների, այդ թվում՝ դասախոսների և վարչական անձնակազմի, անգլերենի թեստավորում։ Նախատեսվում էր անգլերենի վերապատրաստումը կազմակերպել դեռևս անցած տարի, սակայն համավարակով պայմանավորված հնարավոր չեղավ դա կազմակերպել, ուստի գործընթացը կմեկնարկի առաջիկա ամիսներին։

В АГЭУ стартовали курсы повышения квалификации для персонала вуза. Первым стал курс “Основы управления проектами”
По инициативе ректора АГЭУ Дианы Галоян сегодня стартовал курс повышения квалификации “Основы управления проектами” для руководителей департаментов, различных структурных подразделений и деканов вуза. Данный курс ознаменовал начало процесса переподготовки профессорско-преподавательского и административного состава вуза.
Ректор АГЭУ Диана Галоян выступила с приветственной речью, отметив, что целью курса является познакомить слушателей с современными направлениями деятельности, научить использовать инструментарий для управления процессами и повышения эффективности, что позволит модернизировать организацию работы в вузе. Ректор также подчеркнула, что именно на примере руководящего состава важно показать значение совершенствования знаний и необходимость развития профессиональных навыков.
Данный курс переподготовки будет вести руководитель отдела международных связей АГЭУ, член совета попечителей PMI Armenia, эксперт с международной квалификацией PMP® специалиста по управлению проектами и многолетним опытом в сфере управления проектами Сона Матинян, которая уже провела два курса по управлению проектами в АГЭУ. По словам ректора АГЭУ Дианы Галоян, по окончании обоих курсов были получены положительные отзывы от слушателей, поэтому было принято решение организовать тренинги и для сотрудников вуза.
Начальник отдела непрерывного образования и переподготовок Агавни Акобян поблагодарила ректора АГЭУ за помощь в реализации инициативы по проведению данного курса. Сона Матинян выразила надежду, что курс будет эффективным и окажет положительное воздействие на дальнейшую работу сотрудников вуза.
Ректор АГЭУ Диана Галоян добавила, что с учетом результатов анализа опроса, проведенного среди представителей профессорско-преподавательского состава вуза, по решению руководства вуза в середине февраля 2021г. будет организован также курс по методике преподавания, в котором примут участие представители основного профессорско-преподавательского состава АГЭУ. Предусматривается организовать процесс в несколько этапов с целью вовлечения максимального числа преподавателей.
Кроме того, еще в 2020 г. в результате сотрудничества между университетом и филиалом Британского совета в Армении было проведено тестирование по английскому языку среди сотрудников (преподавателей и административного персонала) АГЭУ. Запланированные курсы повышения квалификации по английскому языку, однако, не были проведены из-за пандемии. Курсы английского языка будут организованы в ближайшее время.