ՀՊՏՀ կազմակերպած հանրապետական մրցույթն ամփոփվեց մրցանակաբաշխությամբ և ճանաչողական-մշակութային ծրագրով
09.04.2021
Դիտումների քանակ՝ 1417
Ամփոփվեց հանրապետական մրցույթը, որը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, տնտեսագիտական կրթության խրախուսման և զարգացման նպատակով, կազմակերպել էր ավագ դպրոցների ավարտական դասարանի (12-րդ դասարան) աշակերտների համար: Մրցույթի մասնակիցները մարտի 19-ին գրել էին էսսեներ՝ «Ինչո՞ւ դառնալ տնտեսագետ» թեմայով:
Այսօր ՀՊՏՀ հանդիսասրահում էին համալսարանի ղեկավարությունն ու ուսանողական խորհուրդը, մասնակից աշակերտներն ու նրանց ծնողները: Սպասման հաճելի մթնոլորտում փոքր-ինչ անց հայտնի պետք է դառնային մրցանակակիրները: Ներկաներին ողջունեց և շնորհավորեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը՝ ընդգծելով, որ լավագույն աշխատանքներն առանձնացնելն իրապես դժվար էր, քանի որ գովեստի արժանի շատ աշխատանքներ կային։ Ինչպես նշեց ռեկտորը, հենց այս հանգամանքը հաշվի առնելով էլ հանձնաժողովը որոշել է, բացի մրցանակային տեղերից, խրախուսական նվերներ հանձնել տասնյակից ավելի ուշագրավ աշխատանքների հեղինակներին։ Բուհի ղեկավարը շնորհավորեց մրցույթի մասնակիցներին և հույս հայտնեց, որ նոր ուսումնական տարում նրանց կտեսնենք ՀՊՏՀ-ում։
Օրը հանդիսավորությամբ ու տոնականությամբ հագեցավ հատկապես նրանց համար, ովքեր արժանացան հաղթողի կոչման և ովքեր ստացան խրախուսական մրցանակներ: Միջոցառմանը տոնական շունչ էին հաղորդում ՀՊՏՀ տաղանդաշատ ուսանողների պատրաստած մշակութային ծրագիրը, բուհի մասին պատմող նրանց ոգեշնչող ելույթներն ու տեսահոլովակները:
Այսպիսով, մրցույթին մասնակցած 88 աշակերտից 17-ին հանձնվեցին խրախուսական մրցանակներ, այդ թվում՝ 6 մասնակցի՝ ՀՊՏՀ «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանի ուղեգրեր, 11-ին՝ ՀՊՏՀ տարբերանշանով շապիկներ և այլ նվերներ։
1-3-րդ մրցանակային տեղերը զբաղեցրած աշակերտներն են՝ 1-ին տեղ՝ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքի ավագ դպրոցից Մերի Աբրահամյանը, 2-րդ տեղ՝ Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի Օրբելու անվան թիվ 13 ավագ դպրոցից Սոնա Միրումյանը և 3-րդ տեղ՝ Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքի թիվ 1 դպրոցից Ռոզա Սարոյանը։ Նրանք արժանացան 100 հազարական դրամ կրթաթոշակի, որը կստանան ՀՊՏՀ ընդունվելու դեպքում։ Մրցանակները հանձնեց ռեկտոր Դիանա Գալոյանը:
Մրցույթի կազմակերպիչ ՀՊՏՀ շարունակական կրթության և վերապատրաստումների բաժնից հայտնում են, որ մրցատյանը, աշխատանքները գնահատելիս, հաշվի էր առել հետևյալ չափանիշները. շարադրանքի համապատասխանություն թեմային, ստեղծագործական միտք, մոտիվացիա, տրամաբանական փաստարկում, լեզվական գրագիտություն։

Подведены итоги республиканского конкурса, организованного АГЭУ: победителям вручены призы, реализована познавательно-культурная программа
Подведены итоги республиканского конкурса, организованного АГЭУ для учеников выпускных классов старших школ РА с целью продвижения экономического образования. Участники конкурса 19-го марта написали эссе по теме “Зачем становиться экономистом?”
Сегодня в зале торжеств АГЭУ собрались руководство университета и члены Студенческого совета, ученики, принимавшие участие в конкурсе, и их родители. Сегодня должны были прозвучать имена лауреатов. Присутствующих приветствовала ректор АГЭУ Диана Галоян, отметившая в своей речи, что выбрать лучшие работы оказалось нелегкой задачей, так как было представлено много достойных работ. По словам ректора, именно это обстоятельство послужило причиной тому, что кроме призовых мест, было решено присудить поощрительные призы более 10 авторам эссе. Руководитель вуза поздравила участников конкурса и выразила надежду, что мы увидим их в новом учебном году в нашем университете.
Из 88 учеников, принимавших участие в конкурсе, 17 получили поощрительные призы, из которых 6 – путевки в спортивно-оздоровительный комплекс “Тнтесагет”, 11 – футболки с логотипом АГЭУ и другие подарки.
Праздничное настроение мероприятию передавала культурная программа, подготовленная студентами, их воодушевляющие выступления и видеоролики о нашем университете.
Первое призовое место заняла ученица старшей школы г. Ехегнадзор Мери Абраамян, второе место – ученица старшей школы N13 им. Орбели г. Раздан Сона Мирумян, третье место – ученица школы N1 г. Маралик Роза Сароян. Им были присуждены стипендии в размере 100 000 драмов, которые они получат при поступлении в АГЭУ. Награды были присуждены ректором АГЭУ Дианой Галоян.
По информации, предоставленной организатором мероприятия – отделом непрерывного образования и переподготовок АГЭУ, при оценке работ были учтены следующие критерии: соответствие содержания работы заявленной теме, креативность, мотивация, логическая аргументация, языковая грамотность.