ՀՊՏՀ գիտնականների հետազոտական աշխատանքները կնպաստեն Արարատի մարզի զարգացմանը. հանդիպում ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր կայացավ պրոֆեսորադասախոսական կազմի և Արարատի մարզպետարանի ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին մասնակցում էին գիտության գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը, ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը: Հանդիպման առիթը Արարատի մարզպետարանի և ՀՊՏՀ-ի միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շրջանակներում հայտարարված համատեղ հետազոտական թեմաների շուրջ քննարկումն էր:
Բացելով հանդիպումը՝ պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանն անդրադարձավ սույն համագործակցության կարևորությանը՝ նշելով, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի առաքելությունը միտված է Հայաստանի տնտեսության զարգացման խոչընդոտների վերացմանն աջակցելուն, այդ հարցում մասնագիտական հիմնավոր մոտեցումներ ներկայացնելուն: Պրոռեկտորի խոսքով՝ նախորդ տարիներին տարածքային անհամաչափ զարգացման հիմնախնդրի շուրջ տարբեր հետազոտություններ են արվել, սակայն դրանք ինչ-ինչ պատճառներով սպասված արդյունք չեն տվել: Կարևորելով ներկա համագործակցությունը՝ Տիգրան Մնացականյանը հույս հայտնեց, որ այն հնարավորություն կընձեռի ՀՊՏՀ գիտնականներին հանդես գալու հետազոտական այնպիսի աշխատանքներով, որոնք կնպաստեն մարզի զարգացմանը:
Գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը նշեց, որ ներկայացվել են 6 թեմաներ, որոնց շուրջ ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմը ներկայացրել է հայտեր:
Այնուհետև ներկաները հարցեր ուղղեցին Արարատի մարզպետարանի ներկայացուցիչներին, ովքեր հանգամանորեն պատասխանեցին դրանց՝ ներկայացնելով իրենց մոտեցումները, ծրագրերը, մարզի զարգացման տեսլականը:

Сегодня в зале заседаний АГЭУ состоялась встреча с представителями Араратского марза и профессорско-преподавательского состава, на которой приняли участие проректор по науке Тигран Мнацаканян, проректор по учебным работам Диана Галоян, начальник отдела организации научно-исследовательских работ Хорен Мхитарян. Поводом для встречи послужило обсуждение вокруг совместных научно-исследовательских тем, объявленных в рамках договора о сотрудничестве между АГЭУ и марзпетараном Арарата. Открыв встречу Тигран Мнацаканян обратился к важности сотрудничества, отметив, что миссия Армянского государственного экономического университета направлена на содействие в устранении препятствий развития экономики Армении, представлению обоснованных профессиональных подходов в данном вопросе.
По словам проректора, в прошлые годы были осуществлены исследования о территориальном неравномерном развитии, однако они по каким-то причинам не дали результата. Акцентируя на важности сотрудничества, Тигран Мнацаканян выразил надежду, что оно даст возможность ученым АГЭУ выступить с такими исследовательскими работами, которые посодействуют в развитии марза.
Начальник отдела организации научно-исследовательских работ Хорен Мхитарян отметил, что было представлено 6 тем , по которым профессорско-преподавательский состав представил заявки.
После чего присутствующие задали интересующие их вопросы представителям марзпетарана, на которые были получены обстоятельные ответы, представив свои подходы, программы, видение регионального развития.