«Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները երիտասարդների ձեռներեցության համար» (HEIFYE) ծրագիրն ավարտվել է. մարտի 23-29-ը Մոլդովայում, անդամ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացել է ամփոփիչ հանդիպումը, որին ներկա են եղել ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանը, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.դ., դոցենտ Թաթուլ Մկրտչյանը: Այցի արդյունքները մեզ հետ զրույցում ներկայացրել է Դիանա Գալոյանը: Եզրափակիչ հանդիպմանը բոլոր գործընկեր բուհերը զեկուցումներով ամփոփել են ծրագրին իրենց մասնակցությունը, ապա վերլուծել ընդհանուր արդյունքը:
Դիանա Գալոյանը զրույցում շեշտադրեց, որ ՀՊՏՀ-ն ակտիվորեն ներգրավված է եղել ծրագրի աշխատանքներին, ընդհանուր 2 կոնֆերանս է եղել, 20-ից ավելի գիտական զեկուցումներ են հնչել, անցկացվել է 2 միջազգային ստարտափ գաղափարների մրցույթ, շուտով լույս է տեսնելու «Արևելյան Եվրոպայի երկրների բիզնեսի վարման առանձնահատկությունները» ուսումնական ձեռնարկը, ինչպես նաև բոլոր երկրները հարցումներ են անցկացրել իրենց երիտասարդության շրջանում՝ ձեռնարկատիրության խոչընդոտների վերաբերյալ, որի արդյունքները ևս լույս կտեսնեն մատենաշարի տեսքով:
«Իմ ընդհանուր գնահատմամբ, այս նախաձեռնությունը շատ կարևոր էր Հայաստանում ուսանողների շրջանում ձեռնարկատիրական գործունեության ակտիվացման, ոլորտի հիմնախնդիրների վերհանման, լուծումների որոնման տեսանկյունից: Ի դեպ, ՀՊՏՀ-ն արդեն դիմել է ՀԳ 2 ծրագրի շարունակականության համար»,-ասաց Դիանա Գալոյանը:
Հիշեցնենք՝ HEIFYE -ի հիմքում ընկած էր Արևելյան գործընկերության երկրներում երիտասարդների ձեռներեցության ինտենսիվացման գաղափարը: Այն մեկնարկել է 2017թ. դեկտեմբերին, ծրագրի ՀՊՏՀ համակարգումն իրականացնում էր միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնը:

Количество просмотров: 805
Программа "Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства" (HEIFYE) завершилась: 23-39 марта в Молдове, при участии представителей стран-членов состоялась завершительная встреча, на которой присутствовали заведующая кафедрой международные экономические отношения, д.э.н., профессор Диана Галоян, декан факультета маркетинга и организации бизнеса, д.э.н., доцент Татул Мкртчян. Результаты визита в беседе с нами представила Диана Галоян. На завершительной встрече все вузы-партнеры выступили с докладами и подвели итоги своего участия в программе, после чего проанализировали общий результат.
Диана Галоян в беседе уточнила, что АГЭУ активно принимал участие в работах программы: в общем состоялись 2 конференции, было озвучено более 20 докладов, проведены 2 международных конкурса стартап - идей, вскоре выйдет в свет учебное пособие "Особенности ведения бизнеса в Восточной Европе", а также были проведены опросы среди своей молодежи о препятствиях в предпринимательстве, результаты которого также выйдут в свет.
"По моей общей оценке, данная инициатива очень важна в Армении среди студентов с точки зрения активизации предпринимательской деятельности, поднятии основных задач отрасли, поиске решений. Кстати, АГЭУ уже обратился для продолжительности программы"- сказала Диана Галоян.
Напомним, что в основе HEIFYE лежит идея интенсивация молодежного предпринимательства в странах Восточного партнерства. Она началась в декабре 2017 года, координацию программы в АГЭУ осуществляет кафедра международных экономических отношений.