Բարենորոգման, ձեռքբերումների, ուսումնական գործընթացում նոր հեռանկարների կերտման, հիմնախնդիրների ու մարտահրավերների մասին է նոր թողարկումը: Կանանց տոների առթիվ այս համարում մեր կին գործընկերներին, կին տնտեսագետներին, հայ գիտնական կանանց գովերգող ու ներկայացնող նյութեր են, ինչպես նաև՝ նրանց հեղինակած հոդվածները: Տեսադաշտում են նաև համապետական և ազգային տոներն ու իրադարձությունները:
Եվ այսպես՝ հաստատվել է համալսարանի նոր կառուցվածքը: Այս մասին է պատմում ամսագրի առաջին էջը, որում լուսաբանվում է ՀՊՏՀ խորհրդի նիստը: Այնուհետև ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Վահան Մովսիսյանի հետ հարցազրույցն է, խորհրդի գործունեության, ծրագրերի ու բուհի նոր ձեռքբերումների վերաբերյալ:
Թե ինչպես ընթացավ feedback ուսանողական աշխատաժողովը. այս մասին պատմվում է հաջորդիվ:
Ավանդական «Լսարանային հարցում» խորագիրը փորձում է պարզել ՀՊՏՀ ուսանողների տեղեկացվածությունը, ներգրավվածությունը համալսարանի բարեփոխումների գործընթացում: Հարցման արդյունքների փորձագիտական վերլուծությունը կատարում է վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Արմեն Քթոյանը:
Միացյալ Հայաստանի հռչակագրի 100-ամյակին նվիրված հոդվածով փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Արարատ Հակոբյանը կոչ է անում հիշել և պահանջատեր լինել, կենսարթուն պահել Միացյալ և Անկախ Հայաստանի գաղափարը:
Հաջորդ անդրադարձում Հայաստանում տնտեսական հեղափոխության հիմքերն ու հնարավոր ճանապարհներն են քննարկում ու առաջադրում ուսանողները:
Համագործակցություն է կնքվել IDeA հիմնադրամի հետ, այն նոր որակակական աստիճանի կբարձրացնի համալսարանի գործունեությունը և նոր հեռանկարներ կբացի:
Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանին է նվիրվում ուսանողուհի Հեղինե Հախնազարյանի «Հայ երգի փրկիչն ու առաքյալը» անդրադարձը:
Տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ Սամվել Գրիգորյանը «Տնտեսական խճանկարում» անդրադառնում է տնտեսական կարևորագույն նորություններին:
«Կատակում են մեծերը» խորագրի ներքո «Տնտեսագետի» հիմնադիր-խմբագիր Ռաֆայել Երվանդյանի հավաքած և ամբողջացրած, արվեստի ու գիտության մեծերի կյանքից զվարճալի պատառիկներ են:
Մարքեթինգի ամբիոնի ասիստենտ Գրիշա Ամիրխանյանն անդրադառնում է ստարտափների ստեղծմանն ու բնութագրին:
Մեր երգող հերոսուհիներն են կառավարման ամբիոնի ասիստենտ Աննա Հարությունյանը և տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի աշխատակից Հերմինե Սարգսյանը:
Բարձր առաջադիմությամբ աչքի ընկնող և փայլուն հեռանկարներ խոստացող երկու ուսանողների՝ Անդրանիկ Սարգսյանի և Գագիկ Հակոբյանի դիմանկարն ենք ներկայացնում ձեր ուշադրությանը:
Լուսաբանվում են գիտական խորհրդի երկու նիստերը, որոնցում ուսումնական գործընթացի կարևոր շեշտադրումներ են:
«Վարքուբարք» խորագրում հանդես է գալիս ուսանողուհի Ալմարա Բախշյանը:
Անդրադարձ կա նաև 13 կանանց, որոնք ծանրակշիռ խոսք են ասել և վերափոխել են տնտեսագիտության ոլորտը:
Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակի առիթով մեծ բանաստեղծի մասին են մտորում Աքսենյա Վարդանյանը և Մելինե Աբրահամյանը:
Ասպիրանտ Աստղիկ Հովհաննիսյանը «Երբ խոսում են թվերը…» խորագրում վերլուծում է գիտության մեջ հայ կանանց դերակատարությունը:
«Լրահոս»-ը, ինչպես միշտ, խտացված ամփոփում է համալսարանի կարևոր իրադարձությունները:
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհուրդը տոնում է իր ստեղծման 25-րդ տարեդարձը: Այս համարում մեր տեսադաշտում է այդ առթիվ անցկացված «ՀՊՏՀ խաղեր – 2019» մարզամշակութային գարնանային փառատոնը, ուսանողական այլ միջոցառումներ:
Ներկայացված է ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում մեր բուհում կայացած վերապատրաստման շաբաթը, ապա և՝ ծրագրի ընթացքը երկամսյա կտրվածքով:
«Վերծանելով արվեստի գաղտնագրերը» խորագրի ներքո փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի ժ/պ, դոցենտ Սոֆյա Օհանյանը ներկայացնում է Դմիտրի Նալբանդյանի ստեղծագործական ճանապարհն ու «Վերնատուն» կտավը:
«Տնտեսագետի» 2019 թ. մարտ-ապրիլյան համարի ամբողջական բովանդակությանը կարող եք ծանոթանալ այսօրվանից. ուսանողները՝ դիմելով դեկանատներ, դասախոսները` ամբիոններ: Ամսագիրն արդեն առաքվել է ֆակուլտետներ, ամբիոններ, վարչական ստորաբաժանումներ: Կարող եք օգտվել նաև ընթերցասրահների օրինակներից:

В новом выпуске о реформах, достижениях, создании новых перспектив в образовательном процессе, проблемах и вызовах. По случаю женских праздников в этом номере нашим женщинам - коллегам, женщинам экономистам, армянским женщинам ученым будут посвящены, статьи и материалы. В поле зрения также общереспубликанские и национальные праздники и события.
Итак, утверждена новая структура университета. Об этом информирует первая страница журнала, где освещено первое заседание совета АГЭУ.
После чего интервью с председателем совета АГЭУ Ваганом Мовсисяном, о деятельности совета, программах и новых достижениях вуза.
Дальше рассказано как прошла студенческая конференция feedback.
Традиционно раздел «Аудиторный опрос» пытается выяснить информированность студентов АГЭУ, их участие в процессах реформирования университета. Экспертный анализ результатов опроса выполняет заведующий кафедрой статистики, доцент Армен Ктоян.
В статье профессора кафедры философии и армянской истории Арарат Акопян в статье, посвященной 100-летию декларации независимой Армении, призвал помнить и требовать, сохранять идею Объединенной и независимой Армении.
Заключено сотрудничество между фондом IDeA, которое поднимет на новый качественный уровень деятельность университета и откроет новые перспективы.
К 150-летнему юбилею великого Комитаса посвящено обращение студентки Эгине Ахназарян “Спаситель и апостол армянской песни”.
Доцент кафедры экономической теории Самвел Григорян обратился к важнейшим экономическим новостям в разделе “Экономическая мозаика”.
Рафаел Ервандян, основатель - редактор журнала “Тнтесагет” собрал и представил смешные отрывки из жизни великих науки и культуры.
Ассистент кафедры маркетинга Гриша Амирханян к созданию и характеристикам стартапов. Наши поющие героини ассистент кафедры управления Анна Арутюнян и сотрудник факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Эрмине Саргсян.
Представлены вашему вниманию портреты двух лучших, подающих надежды студентов Андраника Саргсяна и Гагика Акопяна.
Освещены два заседания ученого совета АГЭУ, где акцентировалось на важнейших событиях учебного процесса.
Представлена статья студентки Алмары Бахшян. Есть также обращение к 13 женщинам, которые изменили экономическую отрасль.
По случаю 150-летия Ованнеса Туманяна представлены мысли Аксеньи Варданян и Мелине Абраамян.
Аспирант Астгик Оганнесян в разделе “Когда говорят цифры…” анализирует роль армянских женщин в науке.
Студенческий совет АГЭУ празднует 25-ти летие своего создания. В центре внимания весенний спортивно-культурный фестиваль “Игры АГЭУ-2019”, а также другие студенческие мероприятия.
Представлена неделя переподготовок в рамках программы “Эразмус+», а также ход программы в месячном разрезе.
И.о заведующего кафедрой философии и армянской истории, доцент Софья Оганян представляет творческий путь Дмитрия Налбандяна.
С полным содержанием журнала “Тнтесагет” за март-апрель 2019 года студенты могут ознакомиться обратившись в деканаты, преподаватели же на кафедры.
Номера “Тнтесагет”-а доставлены также в читальный зал АГЭУ
С электронной версией журнала можно ознакомиться на официальном сайте АГЭУ (asue.am) по следующей ссылке.