Պատերազմի մասնակից ուսանողներից յուրաքանչյուրի աչքերում հուսատու լույս կա. Մերի Բադալյան
ՀՊՏՀ հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Մերի Բադալյանը այս ամիսներին ընդունել է Արցախյան պատերազմին մասնակցած ապագա հաշվապահ ուսանողներին, այդ թվում՝ ժամկետային զինծառայողներ ու կամավորներ:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը դեկանին խնդրել է ամփոփել հանդիպումները, ներկայացնել գեղեցիկ նախաձեռնության արդյունքը, խոսել ուսանող-զինվորներին հատկացվող հատուկ ուշադրության, ուսման ու հայրենիքի վերաբերյալ ուսանողների դիրքորոշումների մասին:
«Իմ հերոս ուսանողներին  հյուրընկալելու, նրանց հետ առանձնազրույցի գաղափարը ինքնաբուխ եղավ. ֆակուլտետի ՈւԽ նախագահ Քրիստինե Հակոբյանը մի օր ինձ ասաց, որ մեր ուսանող-զինվորներից 2-ը բուհում են և ինձ հանդիպելու ցանկություն ունեն: Հրավիրեցի նրանց, հետաքրքրվեցի ծառայությամբ, պատմեցին իրենց սխրանքների մասին: Շատ հետաքրքիր ու բովանդակալից զրույց էր: Հետո որոշեցի պատերազմին մասնակցած մեր ֆակուլտետի բոլոր ուսանողներին հանդիպել: Պետք է նշեմ, որ նրանցից յուրաքանչյուրը հերոս է, հայրենանվեր ու դրվատանքի արժանի: Յուրաքանչյուրի  աչքերում հուսատու լույս կա, ինչն ապրեցնում է մեզ»,-ասաց Մերի Բադալյանը:
Դեկանը ուշադրության է արժանացնում այն փաստը, որ ուսանողները պատերազմից հետո առավել շատ են կարևորում կրթության դերը, նախանձախնդիր են որակյալ ուսում ստանալու հարցում:
Ժամկետային զինծառայողներ, 1-ին կուրսի ուսանողներ  Արամ Մարտիրոսյան, Մարտին Բաղդասարյան, Տարոն Բալայան, կամավորներ, 1-ին կուրսի մագիստրանտներ Սերգեյ Չոբանյան, Սամվել Կարապետյան, Քրիստինե Պետրոսյան,  3-րդ կուրսեցի Արամ Հովհաննիսյան, 4-րդ կուրսեցի Արման Գրիգորյան, 2-րդ կուրսեցիներ Վահան Բալոյան, Հենրիկ Գևորգյան, 5-րդ կուրսեցի Խաչատուր Խաչատրյան. նրանք հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի հերոսներն են, որոնք մահը հաղթած՝ անցնող շրջանում այցելել են հարազատ համալսարան:
Դեկանի խոսքով՝ հանդիպումները շարունակական են, սպասվում են նոր ռազմահայրենասիրական զրույցներ, իսկ պատերազմի մասնակիցները կօգտվեն պետության տրամադրած ուսման վարձի փոխհատուցման ՀՀ Կառավարության ծրագրից:

В глазах каждого из студентов, участвовавших в войне, есть свет, подающий надежду: Мери Бадалян
В течение последних месяцев декан факультета бухгалтерского учета и аудита Мери Бадалян приняла студентов – будущих бухгалтеров, участвовавших в войне, в том числе военнослужащих и добровольцев.
Сотрудники отдела информации и связей с общественностью АГЭУ попросили декана обобщить встречи, представить результаты этой чудесной инициативы, рассказать об особом внимании, которого удостаиваются студенты-солдаты, а также о позиции студентов относительно учебы и Отчизны.
«Идея принять моих студентов-героев была спонтанной: председатель Студенческого совета факультета Кристине Акобян однажды мне сообщила, что двое из наших студентов-солдат находятся в вузе и хотят встретиться со мной. Я пригласила их к себе, поинтересовалась их службой, а они рассказали мне о своих подвигах. Получилась очень интересная и содержательная беседа. После этого я решила встретиться со всеми студентами нашего факультета, принимавшими участие в военных действиях. Должна отметить, что каждый из них является героем, достойным поощрения и похвалы. В глазах каждого из них есть свет, подающий надежду, заставляющий нас жить»,-поделилась с нами Мери Бадалян.
Декан особо подчеркнула тот факт, что студенты после войны еще большее значение придают образованию и решительно настроены получить качественное образование.
Солдаты срочной службы, студенты 1-го курса Арам Мартиросян, Мартин Багдасаярн, Тарон Балаян, добровольцы магистранты-первокурсники Сергей Чобанян, Самвел Карапетян, Кристине Петросян, студент 3-го курса Арам Ованнисян, студент 4-го курса Арман Григорян, второкурсники Ваан Балоян, Генрик Геворгян, студент 5-го курса Хачатур Хачатрян – это студенты факультета бухгалтерского учета и аудита, которые, победив смерть, побывали в университете.
По словам декана, такие встречи будут носить продолжительный характер, впереди новые военно-патриотичные беседы, а студенты, участвовавшие в военных действиях, смогут стать бенефициарами программы Правительства РА по компенсации платы за обучение.