ՀՊՏՀ մագիստրանտ Հայկի հոգում անափ հայրենասիրություն կար. հայրենիքի անմահ զինվոր-կամավորը
Ներկայացնում ենք ՀՊՏՀ բիզնեսի կազմակերպում մասնագիտացման 1-ին կուրսի մագիստրանտ, հայրենիքի համար մղվող պայքարում սխրանքներ գործած ու փառքով  նահատակված Հայկ Ասատրյանին: Նրա մասին խորը ցավով մեզ հայտնեց ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Նարեկ Կեսոյանը։
«Նա անասելի հայրենասեր էր, և այն հայրենասերներից էր, որ ոչ թե սոսկ խոսում էր, այլ գործում»,-ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ասաց Հայկի ընտրյալ Սրբուհի Բալայանը:
Հայկ Ասատրյանը ավարտել էր ԵԹԿՊԻ դերասանական արվեստի բաժինը (երկրորդ լուսանկարը` նրա հերթական ներկայացումից), շնորհալի, աշխատասեր ու խոստումնալից երիտասարդ էր: Կենսասեր ու ժպտերես երիտասարդը փոքրիկ բիզնես էր հիմնել, նպատակ ուներ զարգացնել այն և, նաև բիզնեսի ոլորտում խորամուխ լինելու  նպատակով, ընդունվել էր ՀՊՏՀ:
Սրբուհին պատմում է, որ նա սեպտեմբերի 27-ին կամավորագրվել է ու մեկնել Արցախ, մի քանի օր մասնակցել է զորավարժությունների ու արդեն հոկտեմբերի 2-ին դուրս եկել ռազմաճակատ` Մեխակավան (Ջեբրաիլ): Մարտական ընկերների խոսքով` Հայկը պատերազմում տասնյակ կյանքեր է փրկել, 70 հոգանոց խմբին դուրս է բերել շրջափակումից: Տուն վերադարձած ընկերները փնտրել են նրան, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեն իրենց կյանքը փրկելու համար, ավա᷉ղ…
Հոկտեմբերի 15-ից նրա մասին լուր չի եղել, ընտանիքն ու հարազատները հույսով սպասել են նրա վերադարձին, ցավոք, հունվարի 3-ին գտնվել է Հայկի մարմինը….
«Կյանքն ու մարդկանց  սիրող բացառիկ անձնավորություն էր Հայկը. բարի, նվիրվող, կարեկցող: Նրա հետ ծանոթացել եմ ԵԹԿՊԻ-ում, խաղացել ենք «Դեպի տուն» ներկայացման մեջ, մարմնավորել ենք քույր ու եղբոր կերպարներ, այդպես մտերմացել ենք ու ծնվել է մեր գեղեցիկ ու հեքիաթային սերը… Պատերազմից զանգել ու ասել էր, որ մինչև կռիվը չավարտվի` տուն չի վերադառնա, իսկ երբ վերադառնա, ինձ մատանի կնվիրի ու ամուսնության առաջարկություն կանի: Մենք էլ նրա այդ խոսքից կառչած` հույսով սպասում էինք, որ պատերազմն ավարտվի…Ես Հայկին շատ եմ սիրել…. ու սիրում եմ, նա այդ մասին գիտեր ու գիտի, միակ մխիթարանքս դա է դարձել»,-ասաց Սրբուհին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում տեսանյութ, որում հայրենիքի նվիրյալ Հայկն ասմունքում է. Քելե′ Լաո, քելե′ երթանք մըր Էրգիր…

В душе у магистранта АГЭУ Айка был безграничный патриотизм: бессмертный солдат-доброволец
Представляем вам студента первого курса магистратуры АГЭУ по направлению подготовки “Организация бизнеса” Айка Асатряна, совершившего подвиги во время войны и павшего смертью героя. О нем нам с глубокой скорбью сообщил декан факультета маркетинга и организации бизнеса Нарен Кесоян.
«Об был большим патриотом, из тех патриотов, которые не просто говорили, а действовали»,- в беседе с сотрудниками отдела информации и связей с общественностью АГЭУ сказала невеста Айка Србуи Балаян.
Айк Асатрян окончил отдел актерского мастерства Ереванского государственного института театра и кино (второе фото – с его очередного спектакля), был талантливым, трудолюбивым и многообещающим молодым человеком. Жизнерадостный и улыбчивый юноша основал свой бизнес и намеревался развивать его, а с целью углубления своих познаний в этой сфере поступил в АГЭУ.
Србуи рассказывает, что 27-го сентября он добровольцем отправился в Арцах, несколько дней участвовал в сборах и уже 2-го октября отбыл на передовую в Мехакаван (Джабраил). По словам сослуживцев, Айк во время войны спас десятки жизней, смог вывести из окружения группу из 70 человек. Друзья, вернувшиеся домой, пытались отыскать его, чтобы отблагодарить за спасение своих жизней, но увы…
С 15-го октября от него не было вестей, семья и родные с надеждой ждали его возвращения. К сожалению, 3-го января было найдено тело Айка…
«Айк был исключительным человеком, любившим жизнь и людей, был добр и участлив. С ним мы познакомились в Ереванском государственном институте театра и кино, играли в спектакле “Домой” роли брата и сестры, стали друзьями, а потом наша дружба переросла в любовь…Когда Айк звонил с передовой, говорил, что не вернется, пока не кончится война, а когда вернется, то подарит мне кольцо и попросит моей руки. А мы с надеждой ждали, когда наконец закончится война… Я очень любила Айка… и продолжаю любить, он знал об этом, знает, единственное мое утешение в этом», - поделилась с нами Србуи.