Բրիտանական խորհրդի «Ստեղծարար միտք» ծրագրի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի կողմից իրականացվող դրամաշնորհի շրջանակներում մարտի 22-24-ը ՀՊՏՀ-ում անցկացվել է «Ստեղծարար ձեռներեցություն» խորագրով եռօրյա դասընթաց, որը վարել են համապատասխան վերապատրաստում անցած դասախոսներ՝ կառավարման ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Սարգիս Ասատրյանցը և նույն ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Աննա Հարությունյանը (նրանց վերապատրաստել են բրիտանացի մասնագետները): ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին դասընթացի վերաբերյալ մանրամասներ հաղորդեց Սարգիս Ասատրյանցը:
«Ինտերակտիվ ձևաչափով անցկացված դասընթացը ուսանողների, սկսնակ ձեռներեցների համար հնարավորություն էր խորությամբ վերլուծելու ձեռնարկատիրական գործունեության խնդիրները, բարձրացնելու համապատասխան կարողությունները, ձևավորելու ստեղծարար մտածողություն: Նրանք «բիզնես կտավի» վրա տեղադրել են իրենց պատկերացումները, յուրացրել բիզնես գաղափարն ապրանքայնացնելու, իրացնելու մեթոդները: Բոլոր հանդիպումներն ուղեկցվել են քննարկումներով, մտքերի փոխանակությամբ, գործնական աշխատանքով, ուսուցումն իրականացվել է նորագույն եղանակներով, օժանդակ նյութերի կիրառմամբ»,-դասընթացն ամփոփ ներկայացրեց դոցենտը և ընդգծեց, որ ուսանողները ցուցաբերել են մեծ հետաքրքրություն:
Մասնակիցները ստացել են վկայականներ:
Դասընթացի արդյունքները կամփոփվեն այս ուսումնական տարվա ավարտին՝ բիզնես գաղափարների մրցույթով, որին մասնակցելու են տարբեր բուհերի ուսանողներ, և լավագույնները, որպես մրցանակ, կստանան Մեծ Բրիտանիայում կայանալիք վերոնշյալ ծրագրի ամփոփիչ համաժողովին մասնակցելու ուղեգիր:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 5-7-ը նույն դասընթացը կանցկացվի ՀՊՏՀ ուսանողների մեկ այլ խմբի համար. դիմորդներն ընտրվում են մոտիվացիան նամակի հիման վրա:

С 22-24-ое марта в АГЭУ в рамках гранта, осуществляемого программой "Творческое мышление" Британского совета и Армянским национальным политехническим университетом, состоялись трехдневные курсы по теме "Творческое мышление", которые провели преподаватели, прошедшие соответствующую переподготовку: доцент каферы управления, к.э.н. Саргис Асатрянц и ассистент той же кафедры, к.э.н. Анна Арутюнян ( переподготовку провели британские специалисты).
Подробности о курсах передал отделу информации и связей с общественностью Саргис Асатрянц. "Курсы, проводимые в интерактивном формате для студентов и начинающих предпринимателей, дают возможность глубоко проанализировать задачи предпринимательской деятельности, поднять соотвествующие возможности, сформировать творческое мышление. Все встречи были сопровождены дискуссиями, обменом мыслей, практическими работами, обучение проводилось новейшими методами, с использованием вспомогательных материалов"-представил курсы доцент и подчеркнул, что студенты проявили большую заинтересованность.
Участники получили сертификаты.
Результаты курсов будут обобщены к концу учебного года, конкурсом бизнес идей, в котором примут участие студенты разных вузов, и лучшие получат приглашение на участие в финальном форуме, которое состоится в Великобритании.
Напомним, что 5-7 апреля те же курсы будут организованы для другой группы студентов АГЭУ, претенды будут выбраны на основе мотивационных писем.