ՀՊՏՀ-ն՝ աշխարհի բուհերի UI GreenMetric World University Rankings‒2022 վարկանշային աղյուսակում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը առաջին անգամ ընդգրկվել է աշխարհի բուհերի UI GreenMetric World University Rankings‒2022 հեղինակավոր վարկանշային աղյուսակում։
UI GreenMetric World University Rankings-ը համակարգ է, որով աշխարհի բոլոր համալսարանները գնահատվում են իրենց բնապահպանական պարտավորություններով և կայուն զարգացմանն ուղղված քաղաքականությամբ։
UI GreenMetric World University Rankings վարկանշավորման համակարգը ստեղծվել է 2010 թ․ Ինդոնեզիայի համալսարանի նախաձեռնությամբ։ Վարկանշում ներառված են 1050 բուհեր աշխարհի 80 երկրներից։ Համալսարանների գործունեությունը գնահատվում է 6 չափանիշներով և 39 ցուցանիշներով` համալսարանական ենթակառուցվածք, համալսարանում էներգաարդյունավետ տեխնոլոգիաների կիրառում, թափոնների վերամշակման և ջրի պահպանման ծրագրեր, հարմարավետ տրանսպորտային երթուղիներ, ինչպես նաև էկոլոգիական կրթությունը համալսարանի կրթական ծրագրերում և կայուն զարգացման թեմատիկայով հետազոտություններ։

АГЭУ – в рейтинге UI GreenMetric World University Rankings‒2022
Армянский государственный экономический университет впервые включен в рейтинг UI GreenMetric World University Rankings‒2022.
UI GreenMetric World University Rankings – это система, в рамках которой все университеты мира оцениваются по своим экологическим обязательствам и политике, направленной на устойчивое развитие.
Система UI GreenMetric World University Rankings создана в 2010 г. по инициативе Университета Индонезии. В рейтинг включены 1050 вузов из 80 стран. Деятельность вузов оценивается по 6 критериям и 39 показателям: университетские инфраструктуры, использование энергосберегающих технологий, переработка отходов и программы сохранения водных ресурсов, удобные транспортные маршруты, а также экологическое образование в университетских образовательных программах и исследования в рамках тематики устойчивого развития.